Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ransomware - како да се заштитите

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Уште да кажеа со кој рансом се зафатени, па може и ќе имаше и некоја корисна информација од ит заедницата.
Државна институција ли да каже? Тие да можеле да кријат т.е да ќутат - ќе ќутеле. Ама сите документи/бази им се фатени па не можеле под маса да средат.

Додека не се деси апокалипса на секое поле (не само од „компјутерска“ гледна точка) ние како држава не идеме напред. Хиени се вработени во сите можни министерства и институции плус роднини што благе везе немаат со животот. Да не зборам за тие другите што не ни идат на работа а ги плаќаме.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.906
4.728
На ова ќе паднат доста.

У атачмент пдф со некој си тројан (бар така го детектира Касперски).
Погледнете го атачментот 123837

Препрати го тука
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
На верифициран пејџ, рекламче некое за АИ.

scam1.jpg

И те носи на ова, каде тоа "download" е некој рар фајл.
scam 2.jpg

Пејџот драма, пред 2 години бил некој доктор од блиски исток, па реименуван во ова горе. Како проаѓаат вакви реклами не ми е јасно.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
20 јуни 2008
581
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Мириса на рансом. Само како ова дошло од официјална мејл адреса на банка треба да се утврди. Голем фејл за банката секако.

П.С: Дај симни го .exe фајлот и качи го на вирустотал да видиш што ке каже.
Не значи дека е навистина пратено од кај нив
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Не праќаат од официјални меилови, некако прават само да стои дека е испратено од "X" емаил адреса. Како го прават тоа, не знам.

П.С: Дај симни го .exe фајлот и качи го на вирустотал да видиш што ке каже.
Не можам да си играм со тоа на работа, не ми се ризикува. А и не ми дава Касперски да го *превземам.
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
301
153
Вакво нешто лани се случуваше и со Стопанска банка Скопје. Тие имаа и официјални соопштенија да се внимава. Мислам дека таргетираат бизниси.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.265
1.501
Не праќаат од официјални меилови, некако прават само да стои дека е испратено од "X" емаил адреса. Како го прават тоа, не знам.

Domain spoofing мислам се вика терминот, но што конкретно се дешава у позадина не би знаел да објаснам.
Ако има некој со искуство - нека повели.

Го знам ова пошо за сервис за кои сакам да праќам меилови од мојот сајт, овие работи се малтене must have за да имаш добар delivery, и провајдерите да не ти ги маркираат меиловите како Spam или Phishing.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.439
3.507
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.439
3.507
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Неверојарно хаха, го тргна касперски и ова им се случува како карма
46c08210c0fa67e0a3b0d821da86c1d6.jpg


Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.439
3.507
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
turns out Kaspersky was the Ransomware all this time ?!!

тоа кажуваш?
Напротив, верувам дека користат "поефикасна" заштита која нема да дозволува вакви напади. LockBit сепак е руски производ, но верувам дека им се случило inside job :p
Ако е точен податокот кој е објавен, ова ќе биде најголемиот хакерски напад во историјата од вакви размери кој го има доживеано САД посебно на толку сензитивна инфраструктура. WIN за Русија :p
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
893
481
Скопје Аеродром

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
2.093
3.104
Струмица
Најдобрата (бесплатна) комбинација за мене лично во последните 5 години: Kaspersky Free + Malwarebytes Windows Firewall Control.
Нема потреба од клучеви. Користев една година Касперски со германски клуч и нема апсолутно никаква разлика во заштитата.

1719517389855.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.575
Членови
35.569
Најнов член
Jasmina_pepic
На врв Дно