• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Random restart:(

  • Ја почнал/а темата
  • #1

KiLian

Intern
9 ноември 2008
19
7
imam problem so restartiranje na pc veke 1den mesec, ovaj problem se slucuva koga igram online igra ili kako sto mi se sluci deneska pri instaliranje na driverite od zvucnata karticka.
formatiran mi e cel kompjuter veke 3 pati ovaa nedele no problemot ostana ne resen...
nekolku dena bese na popravka kaj poveke 'majstori' no do sega ne se najde MAZISTE da go popravi, pa taka pocnav samiot da go resavam poleka poleka problemot najprvo go meniv napojuvanjeto, potoa mreznata karticka pa dodadov nova ram memorijata i na krajot otkriv deka kondenzatorite na grafickata karticka se ispukani po sto bea zameneti so novi na majstor...
posle toa sleduva uste edno formatiranje na pc-to no sepak problemot ne e resen.
potoa pocnav da sumnjam deka problemot e vo igrata po sto igrata bese instalirana od poveke dvd od moi prijateli no i copirana od internet kafe od kade sto ja igram sepak restartiranjeto prodolzi.
pri surfanje na internet i zabava koja se vodi na internet stranicite nemam nikakov problem no pri startuvanje na online igrata ili instalacija na driverite za zvuk dobivam restart.
potoa probav vo control panel/system/advanced/startap and recovery/ untick napraviv na automaticaly restart no problemot ostana nepromenet

ako nekoj moze da pomogni neka napisi nekoja preporaka zato sto ova gi premina site granici :lut2:

amd athlon 3700+
2gb ram
geforce 7300gt
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
И во една друга тема реков, можно е да има повеќе причинители:


1. Вирус, можеби имаш фатено нешто ша вирусот ти го исклучува намерно

2. Напојувањето рикнува, варира волтажата и кога ќе дојде до некој степен за заштита самото напојување се исклучува

3. Матичната поточно кондензаторите на матичната почнуваат да слабеат и поради нив напонот варира и напојувањето исклучува

4. Прегрејување, но ако не слушнеш некој крик од кукиштето не би рекол дека е тоа


Решенија :

1. Скенирај с`с антивирус

2. Провери ја волтажата и во биосот и преку некоја програма

3. Врати се на 2. ^

4. Види некој кулер да не е откачен или расипан.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

KiLian

Intern
9 ноември 2008
19
7
koristam anti virus nod32 ne pokazuva nikakvi virusi, a vo biosot temeraturata e

CPU 35C
M/B 30C

mislam deka temperaturata e vo red
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Дали му имаш направено целосен формат (на сите партиции кој ги имаш)? Ако не направи му формат и види дали пак ќе ти го дава проблемот. Тогаш дефинитивно ќе видиш дали е хардверски или софтверски проблемот. Јас типувам инаку на вирус, мислам дека win32.IrcBot е ѓубрето што ти прави проблеми тука.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ај пробај со целосен формат и кажи и јас го имам истиот проблем све си работи и некое време ќе му текне се рестартира, ама немав време за целосен формат.. А да и уште нешто возможно е монитор ако трепка на моменти да биде причина за рестарт..? Гледам нешто мониторот не ми е како што треба..
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Најдобро решение ти е да ја откажиш игрицата.:)
Се зафркавам
Поарно преинсталирај го оперативниот систем,оти мислам дека не е до хардверот. Можно е да има некој вирус таму - никогаш не вели никогаш.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Најдобро решение ти е да ја откажиш игрицата.:)
Се зафркавам
Поарно преинсталирај го оперативниот систем,оти мислам дека не е до хардверот. Можно е да има некој вирус таму - никогаш не вели никогаш.
Читај погоре, веќе го преинсталирал 3 пати.
No effect.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Провери во логовите дали има некој запис во Application, ако е до играта таму ќе видиш што е проблемот, разгледај ги и другите логови.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

KiLian

Intern
9 ноември 2008
19
7
sega zabelezav deka dobivam random restart, ama postojan restart dobivam ko ce uklucam igra sega ja instalirav dota i na nea dobivam postojan restart i toa posle 5-10min igra. Ke probam format c, d pa ce vidam so ce bidi ffs
 

budal4e

Intern
9 ноември 2008
2
0
Po ovaa sto si napravil , mene mi mirisa , hardwere problem, posto si pravel 3 pati format a ti se restartira na dve igri , teshko deka e do softwerot , probaj druga grafi4ka kartica i vidi sto ke bide !!!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

KiLian

Intern
9 ноември 2008
19
7
problemot e resen finaly..
ovi dva dena smestuvav hardware od drug pc taka sto najprvin pocnav so hdd, potoa, graficka, napojuvanje, mrezna, cooler sepak ne se sluci nisto no potoa pocnav so menuvanje na slotovite od grafickata mreznata i najposle RAM fcking memmory!!!!!! ( koj ti mislel deka ova mozi da napravi vakov problem) ete toa bil problemot eden od slotovite na ram fcking memmory ne raboti kako sto treba i toj mi pravel restart.
p.s ako proektot ne uspeva, obrni vnimanie na delot koj sto mislis deka e nebiten.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,425
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно