1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

rand() не ми дава рандом, секогаш ми дава ист број.

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од dimitars, 16 Април 2009.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Го имам овај код но одговорот е секогаш "NO" што значи дека секогаш rand() ми дава 1. Поточно прво тестирав без модул и цело време ми даваше 41. Ми падна чудно но си реков да го довршам кодчево но еве пак е истот. Што грешам?

  Код:
  #include <cstdlib>
  #include <iostream>
  
  using namespace std;
  
  int main()
  {
    int daIliNe = rand()%2;
    switch(daIliNe) {
            case 0 :
               cout << "YES" << endl;
               break;
            case 1:
               cout << "NO" << endl;
               break;   
            }          
    
    system("PAUSE");
    return 0;
  }
  
  
   
 2. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Rand vrakja psevdo-random vrednost.
   
 3. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Прочитај тука, ако има нешто нејасно пиши.
   
 4. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  ОК сега видов што сум превидел.
  srand((unsigned)time(0));
  треба да додадам.
  Фала.
   
 5. aleksandar juve

  aleksandar juve
  Intern

  62
  0
  5 Јануари 2009
  ista vakva tema e otvorena podolu ke vides "RANDOM SELECTION" fakticki si mozel i tamu da vidis vo sto mu e rabotata.vo sekoj slucaj pak se si e ok.pozz
   

Сподели

Вчитување...