• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

RAM

  • Ја почнал/а темата
  • #1

FBI

Intern
3 септември 2008
12
0
Imam za dobasno da najdam nekoj problem so ram memorijata i kako ke se rese toj problem ako moze da ni pomogne nekoj.Blagodaram odnapred
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Imam za dobasno da najdam nekoj problem so ram memorijata i kako ke se rese toj problem ako moze da ni pomogne nekoj.Blagodaram odnapred
Која будала ви дава такви домашни?
Да можеше да ја напишеш/измислиш/направиш сигурно немаше да прашуваш овде.

Еве прост пример:
0) Имаш компјутер со 2 плочки RAM
1) Се јавува BSOD во Windows
2) Ја вадиш едната плочка и гледаш дека проблемот исчезнува. Значи таа плочка што си ја извадил е неисправна
3) За секој случај го уклучуваш компјутерот само со неисправната плочка и заклучуваш дека проблемот повторно се јавува
4) Ја фрлаш неисправната плочка и купуваш нова иста таква.
5) Компјутерот си работи нормално, без проблем со две плочки рам, старата исправна и новата.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
Стварно многу глупи домашни ви даваат што е ова...мора да се видам со професорката да поразговарам со неа(ако е млада секако):)):))

Шала на страна:
Може да се јави проблем доколку имаш две плочки со различни фреквенции,Во тој случај компјутерот ќе јавува БСОД, и моче да дојде и до прегорување на матичната проблемот се решава со замена на плочката која работи со помала фреквенција

Ова прво ми дојде на памет
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,186
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно