• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

RAM

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Xtreem

Intern
27 август 2008
38
12
Битола
Xtreem's setup  
Processor & Cooler
AMD Athlon X2 240 2.8GHz
Motherboard
Asus M4N68T-M LE V2
Storage
500HDD
PSU
Gembird 400W
RAM
Kingston 2x2GB 1333MHz
Video card
AFOX 5750HD GDDR5 1GB
OS
Windows 7 Ultimate 64bit
Едно прашање за вас:

This motherboard provides four 184-pin DDR DIMM slots for Single/Dual Channel DDR 400/333/266 memory modules with memory expansion size up to 4 GB

To reach performanse of DDUal Channel DDR, the folowing rules must be obeyed:

- When instaling TWO DIMM modules: Instal DIMM modules of the same type and size for slots [DIMM1]+[DIMM3] or slots [DIMM2]+[DIMM4].

Имам засега 1 x 256MB DDR 400 а сакам да ставам уште 512MB.
Е сега според ова јас заклучив дека доколку сакам да ставам 512MB RAM треба да земам 512MB DDR 400 (не 667 или 800 или...) и да ја ставам во слот 2 доколку 256-ката е во слот 1 или во слот 4 доколку 256-ката е во слот 3.

Дали точно размислувам или не? Кажете каде грешам.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
the same type and SIZE

1-3 , 2-4

или барај иста боја :)

пример на single channel:

 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Xtreem

Intern
27 август 2008
38
12
Битола
Xtreem's setup  
Processor & Cooler
AMD Athlon X2 240 2.8GHz
Motherboard
Asus M4N68T-M LE V2
Storage
500HDD
PSU
Gembird 400W
RAM
Kingston 2x2GB 1333MHz
Video card
AFOX 5750HD GDDR5 1GB
OS
Windows 7 Ultimate 64bit
Како бе не те сваќам.
Јас викам ако се две исти (2 x 256) тогаш ги ставам во 1 и 3 или 2 и 4.
Ама прашањето ми е пошто ќе бидат две различни една 256 друга 512-ка дали тогаш треба да ги ставам во слотовите 1 и 2 или 3 и 4, или нема врска тоа.

Ќе ве замолам да ми одговарат деца или луѓе со знаење од ова, не да претпоставуваат некои.

А за наоѓање на слотовите си знам кој е 1 кој 2 кој 3 кој 4.

Ти BSOD ништо со твојот пост не ми поможе. :LOL:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ама прашањето ми е пошто ќе бидат две различни една 256 друга 512-ка дали тогаш треба да ги ставам во слотовите 1 и 2 или 3 и 4, или нема врска тоа.

tи BSOD ништо со твојот пост не ми поможе. :LOL:
Прашањето е одговорено: SAME SIZE za dual channel, а со различни модули како сакаш ставај ги....ако сакаш ич не ставај ги
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
НА првото и третото, прво стави ако имаш 2 парчиња, немој 3 парчиња, а за 4 се знае секаде:D.
Значи избегавај да бидат различна големина, ама ако се поголемата на прв слот, па помалата за трет(па после иде на втор па на четврт - по приоритет).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Xtreem

Intern
27 август 2008
38
12
Битола
Xtreem's setup  
Processor & Cooler
AMD Athlon X2 240 2.8GHz
Motherboard
Asus M4N68T-M LE V2
Storage
500HDD
PSU
Gembird 400W
RAM
Kingston 2x2GB 1333MHz
Video card
AFOX 5750HD GDDR5 1GB
OS
Windows 7 Ultimate 64bit
Не можам да избегавам различна големина затоа што не се исплаќа 256 ДДР 400 да купам, а како што викате вие нема врска каде ке ги ставам.

Епа фала многу. :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Не можам да избегавам различна големина затоа што не се исплаќа 256 ДДР 400 да купам, а како што викате вие нема врска каде ке ги ставам.

Епа фала многу. :)
Тогаш земи 2X512 на 400 и исфрли ја 256ката. Со тоа ке добиеш Dual Channel mode со што би добил многу на брзина, перформанси и капацитет. Само да ги ставиш на 1 и 3 слот. А ако имаш 1Х256 и 1Х512, нема шанси да добиеш Dual Channel mode, со што би добил само на капацитет.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Xtreem
Ако имаш модули од 256 и 512, сеедно е каде ќе ги ставиш. Нема да добиеш Dual Channell.
За Dual Channel конфигурација потребни се два исти модули, идентични. Во тој случај, се вметнуваат или во првиот и третиот слот, или во вториот и четвртиот.
Со модули од 256 и 512 MB не правиш ништо. Ќе имаш физички 768 MB RAM, и тоа е сета бенефиција.
А со оглед на ниските цени на RAM меморијата во моментов, кога веќе земаш земи два исти модули од по 512 МВ или 1 GB.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
друже по мене подобра варијанта ти е да земеш си еден од 1гб
тој 256 избаци и цепај

побрзо ке ти е така
како што ти кажа алиен погоре:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Xtreem

Intern
27 август 2008
38
12
Битола
Xtreem's setup  
Processor & Cooler
AMD Athlon X2 240 2.8GHz
Motherboard
Asus M4N68T-M LE V2
Storage
500HDD
PSU
Gembird 400W
RAM
Kingston 2x2GB 1333MHz
Video card
AFOX 5750HD GDDR5 1GB
OS
Windows 7 Ultimate 64bit
fiascoo напиша:
Zaebi toa so 256kata... za iljadarce imas giga, trtni eden i sibaj.
Мислите јас нејќам да ја фрлам 256-ката и да ставам 1 гига. Сакам ама вака е ситуацијата:
- Буџет 1000ден максимално.
- Мојата матична подржува до 400MHz што значи
- 512 од 400MHz е 800-900ден.
- 1024 од 400MHz е 1600ден.
- Ама 1024 од 667/800МHz е 1000 ден.

Јас многу сакам да земам 1 GB како што вие велите за 1000 ден ама матичната не ги подржува тие. Што значи како и да земам заебан ќе бидам. :ermm:

А ова со капацитетот што велите со 768MB нема да осетам голема разлика, а?
А да ја продам 256-ката и една 512 да му ставам поарно ке биди od 768 а?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Подобро ќе биде 2X256 да му ставиш. отколку една 512. Со двете ќе ти работи во Dual Channel mod.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Xtreem

Не ги гледај модулите од 667 и 800 MHz. Тоа се DDR2 модули, кои не пасуваат на твојата матична плоча. Да не ги потрошиш џабе парите.....
И, кога веѓе си ограничен со буџет....присобери уште некој денар и после тоа тргај во набавка на РАМ. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,394
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно