1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

RAM upgrade - брзо прашање

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Ficiani, 13 Март 2019 at 13:17.

1. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Здраво дечки.

Имам 8GB Kingston Hyper X. Не сум сигурен која му е брзината (во cmd prompt пишува 2133мхз, е сеа не знам дали ова е брзината на рамот или толку ми поддржува матичната).

Сакам да земам уште една плочка 8ГБ ама не знам која ОД ОВИЕ е компатибилна?
    Гледам сите имаат некоја различна CL цифра, што е ова? Во CPU-Z ми пишува дека мојава е 14CL, ама у Анхоч нема таква баш?

И дали инсталирање рам е само гасење пц, ставање на новата плочка у слот и палење пц? нешо друго има?

Фала многу.

2. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

426
    413
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    Да, пошто гледам плочава ти е со само два слота, не треба ни да бараш како во кој слот да штекаш за dual channel, директ plug&play нема што да се замараш

На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
  3. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,450
    3,309
    11 Декември 2008
    Машко
    Дај скриншот од CPU-Z, табовите Memory и SPD, ќе видиме точно на колку работи сегашната и кој модел е точно.

4. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
  5. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,450
    3,309
    11 Декември 2008
    Машко
    Оваа е 2133MHz, моментално во анхоч немаат такви, а гледам сега ниту пак од 2400MHz кингстонки, само Geil.

И да земеш 2400/2666мхз било која, и таа ќе се даунклокува на 2133мхз како оваа и на толку ќе работи.

Јас би пробал со оваа Anhoch PC Market Online - DIMM 8GB DDR4 2400MHz Geil CL17 Bulk
    ем најефтина, ем најблиску до твојата по фрекфенција и латенции.
    Плус ако нешто не штима, можеш и да ја вратиш во анхоч па да пробаш со кингстон.

Или ако не ти е тешко, куќиштето под мишка и во анхоч централа, ќе пробаат за 5 минутки ќе ти наместат и фала пријатно.

edit: во сетек исто има кингстон, приближно твојата, со дилерска цена моментално:
    Kingston FURY 8GB 2400MHz DDR4 CL15 DIMM 1Rx8 HyperX FURY Black

Ficiani, goce03, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Фала ви дечки. Утре ке ја земам оваа од СЕТ и ке пишам тука што сум напраил. Јес да ги хејтав пред некое време за тоа гафот, ама ајде, хитно дека ми е.

На architect и olikomerc им се допаѓа ова.
  7. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Го земав рамот од СЕТ и сеа за сеа све е стабилно и топ. Ама не можам да не изедам гомца, коа се непрофесионални од сет, шо да им праам.

Ликот на каса ми го донесе рамот како од џеб да го извади, отворен беше (барем така мислам) и дечкото го извади од опаковка и почна да гледа нешто (можда некој сериски број сепак), и после го врати у пластиката и ми го даде :confused:
    После инстантно ми дадоа гарантен лист, не ме прашаа за име (може ваква им е политиката, у анхоч прашуваат име презиме)

На architect и olikomerc им се допаѓа ова.
  8. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,623
    2,422
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Па така ги даваат, не од џеб ама од една фиока ги вадат. Овој имал некаква опаковка дека HyperX модел, јас обични Кингстон 2 плочки кога земав пред некое време без ништо ми ги дадоа, рефус :).

На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

318
    319
    17 Март 2010
    Машко
    Ако го зеде рамот од линкот погоре, тогаш чудно е, но ако зеде некој Bulk, нив на кило во најлонска кеса ги купуваат па така отворени и ги продаваат :D

10. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

308
    237
    14 Јануари 2016
    Машко
    HAHAHAH zimi se i mene taka mi go dadoa ramot refus, go spakova vo obicen list hartija,go zavitka i teraj drugar :D Tolku se neprofesionalni strasno ili pa so bi rekle kolku pari tolku muzika..

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

1,157
    1,286
    9 Јуни 2015
    Машко
    име и презиме е небитно за гаранција, јас го сметам како предност за сетек.

12. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,053
    2,854
    2 Септември 2012
    Машко
    Точно сосема небитно.
    Но и во Анхоч името и презимето им е чиста формалност, можеш да кажеш дека се викаш било како и не игра никаква улога тоа, како кога го внесуваат во систем, така и во иднина доколку затреба активација на гаранцијата. :)

13. toplel

toplel
    Gaining Experience

432
    374
    18 Август 2016
    Машко
    Дел од тие рефус делови се ваѓани од претходно склопени конфигурации па ги надградиле и сега немаат кутии за нив. Знам дека е така зошто сум зел процесор шо бил во конфигурација на излог со друг кулер на него, а сток кулерот си имаше паста. Сѐ додека имаат целосна гаранција немам гајле.

На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
  14. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,035
    11,884
    2 Август 2012
    Машко
    @Ficiani
    Не заборавај да го извадиш напонскиот кабел кога менуваш RAM.

15. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    А мене не ми е јасно коа више увезуваат и продаваат хај енд рамови (мада и за било кој рам важи) што е толку тешко да ги продаваат во оригинална неотпакувана кутија? :confused: чисто за професионализам

16. architect

architect
    Unstoppable

1,841
    2,124
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    да не им беа последни на лагер :D

17. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

494
    905
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Не е баш така брат. Може 1 ден после гаранцијата ќе ти се поебе баш поради тоа што е користен екстра, надвор од твоето користење. Па да му еам, ипак живееме у Мк ама мислам дека тоа што го купуеме треба да е скроз ново неотпакувано, не купуваме чорапи на бит пазар :confused:

Сподели

Вчитување...