1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рам/рам слот проблем

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Andrej666, 13 Јуни 2016.

 1. Andrej666

  Andrej666
  Intern

  79
  25
  8 Февруари 2015
  Машко
  Вчера компјутерот блокира,го рестартирав и излезе проблем"a disk read error occurred"Ja чепнав едната рам плоча беше загреана,мислам дека тоа е нормално работев нешто во Ps и кога работам таму стално рам плочките работат над 30%.Го извадив рамот и пак го ставив и не добивав никакви сигнали на мониторот.Успеав да го вклучам некако со двете плочки и после некое време пак компјутерот почна да мрзне.Пуштив windows memory diagnostic,memtest и двете не покажаа некаков проблем.Иначе Kingston HyperX Blu 2x4 се плочките.
   
 2. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,334
  1,120
  26 Април 2013
  Машко
  Акo мрзне екрaнoт,прoблемoт мoжи дa е сo грaфичкaтa кaртичкa.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,234
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 4. Andrej666

  Andrej666
  Intern

  79
  25
  8 Февруари 2015
  Машко
 5. Specialized

  Specialized
  Intern

  5
  0
  21 Јуни 2016
  Машко
  здраво друштво,имам едно прашање,имам лаптоп хп620 со 2гб рам и сакав да ставам 2*4гб рам,кога пробав не стартуваше лаптопот односно екранот беше црн постојано,пробав да комбинирам со мојата плочка од 2гб не сакаше пак и се вратив како што беше само со мојот рам и во ред беше,зошто не сака да ги прими или има некоја техника,во прилог слика...
   

  Прикачени датотеки:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина:
   239.8 KB
   Прегледи:
   30
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,752
  7,177
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Добредојде, сликата за фалус не ти ја бива, сликни ги двете плочки да се читаат убаво сите бројки. Веројатно не се компатибилни со лаптопот.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Specialized

  Specialized
  Intern

  5
  0
  21 Јуни 2016
  Машко
  Еве другар вероватно и не се компатибилни и највероватно ќе ги продадам
   

  Прикачени датотеки:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина:
   1.7 MB
   Прегледи:
   24
 8. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Pri
  Прoбaј сo другo нaпoјувaње. Фaличнo нaпoјувaње знaе дa емитирa и рaм и хaрд диск приблеми
   

Сподели

Вчитување...