• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал RAM оверклокинг метод за Ryzen 3rd Gen.

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
aida 2T.png

Претходните тестови беа на 4800Mhz. 50Mhz + и резултатот ќе се спушти под 60.6ns, што беше претходниот стабилен резултат. Брзината е горе долу иста (Test Variance).

На 3733 останува да пробам TRP 18/TRAS 37 и оптимизација на tRFC2/tRFC4.


PS. Чекам од Computer Universe да пристигнат Patriot Viper Steel DDR4 4000 (Samsung B-Die), па за драстично подобри резултати, со нив :)
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #29

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,331
3,519
Битола
За тие што сакате да дознаете што може вашиот чип да направи исто така можете да ја погледнете следнава табела каде голем број корисници ги внесуваат своите оверклокинг подесувања:


Најдете го вашиот чип и видете до каде му е потенцијалот ОТПРИЛИКА.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,519
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ис дис д ријл лајф? Samsung C-die на Zen2 - 3700x на б450 томахавка

1612204462625.png
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
Де среди ги тие секундарни и терцијарни тајмизни, болат очи :giggle:

Инаку одлично!


За споредба: :)

aida 66.2ns.png
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,147
2,519
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Де среди ги тие секундарни и терцијарни тајмизни, болат очи :giggle:

Инаку одлично!


За споредба: :)

Погледнете го атачментот 96882
Се ми е на ауто, немам време искрено за да мењавам и да тестирам. Може твојава да ја препишам, исти рам имаме :) само, што волтажа возиш? Не иде 3800 кај тебе? Проба пониска волтажа?
 

Атачменти

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
3800 не сакаше да помине Memtest 86 повеќе од 30-40 минути и се откажав, бидејќи чекам друг кит :)

Мојот 3600Х не сакаше повеќе од 1866FCLK

Ова е 100% стабилно, 24H memtest
ZenTimings_Screenshot.png

PS. GDM ON = 2.5Т; 2T GDM OFF e побрзо :cool:


Cad Bus, третата вредност е Memory Training. 30 оми за Matisse, 40 за Vermeer. Ќе ти помогне многу за стабилност.

tRFC не ти е средено, односно tRFC се добива вака:

tRC(ns) * x = tRFC(ns) = tRFC

Можни комбинации

- tRC * 10
- tRC / (tCL/2)
- tRC / (tCL/2-1)


Али ископирај tRFC од кај мене, доколку слезиш на tRC = 66.


Под 1.32 не можам ни до Windows да стигнам. За тоа од сликата, 1.335V
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
313
Некој бенчмарк да удриш за фабрички вс клокнат да видиме разлика.
Погледнете го атачментот 97232

Моментално до тука. 14-14-14-28-42 на 3800 е малку проблем, бара нешто над 1.45V a придобивката е минимална, па отидов вака :)
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
Рамот е со XMP 4000C19, ќе пробам деновиве доколку FCLK не замине во Full Retard мод со овој биос на 2000Mhz :)

Нагоре имам исто ваков бенч со друг рам (Samsung C Die)
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
3933CL15 Dram Calc 98S.png

Останува уште да помине и 1000% мемтест. Не верувам дека ќе ги стабилизирам на 4000CL15, ќе бараат над 1.5V :)
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
Бидејќи некој праша кои се придобивките од тјунинг на рам, еве еден мој краток осврт, користејќи Aida 64 и War Thunder

Тестирана конфигурација

- Gigabyte B450H-M
- AMD Ryzen 1600AF (Stock)
- RX580 4GB
- Kingston 16GB DDR4 3200MHz (Samsung C-Die)

Тестирани се три конфигурации, кои се тестирани со AIDA64 Benchmark, оверклокот е потврден со 1h Aida Memtest и 1000% Memtest 86

- Plug & Play 2400MHz
- XMP 3200MHz
- Custom Tuned 3466Mhz

Најпрво, сметам дека нема потреба да се споредуваат тајминзи на Plug & Play и XMP, па во прилог е само слика од сетинзите за 3466Mhz

ZenTimings_Screenshot.pngСпоредба на Memory Bench со Аida 64

1600AF stock.png 2400MHz

1600AF XMP.png 3200MHz XMP

1600AF 3466 Tuned.png 3466Mhz Tuned
War Thunder со Резолуција 1366х768 и High Settings, Таnk Battle (CPU Benchmark), Резултатите се просек од 3 тестови

2400MHz

MIN: 97.4 AVG: 114.9


3200MHz XMP

MIN: 105.8 AVG: 126.4


3466MHz Tuned

MIN: 113.9 AVG: 135.3
War Thunder со Резолуција 1366х768 и Low Settings, Таnk Battle (CPU Benchmark), Резултатите се просек од 3 тестови


2400MHz

MIN: 99.7 AVG: 142.0


3200MHz XMP

MIN: 112.4 AVG: 156.2


3466MHz Tuned

MIN: 122.3 AVG: 163.7Moжеби ќе беше подобро да искористам повеќе игри, меѓутоа War Thunder e единствена која ја имам со Built In Benchmark моментално.

Се надевам некому ќе помогне, убаво е и покрај сите ревјуа и тестови по Youtube, еден ваков краток тест...искуство од прва рака :D


Нормално, со повеќе време (или подобар рам) разликата би била уште поголема, бидејќи се работи за мал скок на работна фрекфенција.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,149
16,573
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
Бидејќи некој праша кои се придобивките од тјунинг на рам, еве еден мој краток осврт, користејќи Aida 64 и War Thunder

Тестирана конфигурација

- Gigabyte B450H-M
- AMD Ryzen 1600AF (Stock)
- RX580 4GB
- Kingston 16GB DDR4 3200MHz (Samsung C-Die)

Тестирани се три конфигурации, кои се тестирани со AIDA64 Benchmark, оверклокот е потврден со 1h Aida Memtest и 1000% Memtest 86

- Plug & Play 2400MHz
- XMP 3200MHz
- Custom Tuned 3466Mhz

Најпрво, сметам дека нема потреба да се споредуваат тајминзи на Plug & Play и XMP, па во прилог е само слика од сетинзите за 3466Mhz

Погледнете го атачментот 98282Споредба на Memory Bench со Аida 64

Погледнете го атачментот 98283 2400MHz

Погледнете го атачментот 98284 3200MHz XMP

Погледнете го атачментот 98285 3466Mhz Tuned
War Thunder со Резолуција 1366х768 и High Settings, Таnk Battle (CPU Benchmark), Резултатите се просек од 3 тестови

2400MHz

MIN: 97.4 AVG: 114.9


3200MHz XMP

MIN: 105.8 AVG: 126.4


3466MHz Tuned

MIN: 113.9 AVG: 135.3
War Thunder со Резолуција 1366х768 и Low Settings, Таnk Battle (CPU Benchmark), Резултатите се просек од 3 тестови


2400MHz

MIN: 99.7 AVG: 142.0


3200MHz XMP

MIN: 112.4 AVG: 156.2


3466MHz Tuned

MIN: 122.3 AVG: 163.7Moжеби ќе беше подобро да искористам повеќе игри, меѓутоа War Thunder e единствена која ја имам со Built In Benchmark моментално.

Се надевам некому ќе помогне, убаво е и покрај сите ревјуа и тестови по Youtube, еден ваков краток тест...искуство од прва рака :D


Нормално, со повеќе време (или подобар рам) разликата би била уште поголема, бидејќи се работи за мал скок на работна фрекфенција.

@Nikola100

Е сега до 4000... :)
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
236
153
Skopje
Многу добри резултати - Write брзина од 51000 досега не сум видел на рам . Огромни придобивки - значи по 10 фрејма скок од 2400-3200 и уште 10 од 3200 на 3466 ! Како што сум разбрал од јутјуб видеата - дека нема забрзување големо од 3200 па нагоре.(има од 2400 на 3200 а после божем многу слабо напредува брзината) ама сега се уверив дека не е точно. Сега знам што меморија да си купам за Рајзен 5600 ко ке купувам :). Инаку имам Г-скилл 2400Мхз со 15 тајминг и на Рајзен 1600 успевам да ја клокнам до 2993Мхс само со слаби тајминзи 18-18-18-42 и нормално напон 1.35 - повеќе не сум пробал напон да дигам зошто немам ни некоја добра графичка па да приметам забрзување во игри - а да имам 1080 Ти или нагоре секако би пробал.
Фала за разменетите информации и искуства .
Поздрав..
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
114
211
Битола
На тестот погоре, одредени тајминзи се доста релаксирани, така да разликата може да е уште поголема при иста фрекфенција.

Муабетот со 3200MHz нема врска, исто како што Рајзен 5000 не можел над 3800 или над 5000MHz на јадрата :)

Има одредени работи зошто перформансите не се подобруваат, како вграден ЕЦЦ алгоритам во самиот мемориски контролер, односно навидум стабилен оверклок на рам се однесува лошо, па се потребни повисоки напони, итн, итн :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,718
Мислења
849,338
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно