1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рам на лаптоп

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од stefan_mkd, 6 Март 2019.

 1. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  Имам Acer vn7 591g лаптоп со 8 гб рам.

  Денес решив да му додадам една плочка од 8гб што ми се матка по фиоки, но никако да ја прочита. Пробав стави/извади неколку пати, но не ќе да е до тоа.

  Сегашниот рам е 2х4гб samsung m471b5173db0-yk0. (DDR3-1600 / PC3-12800 DDR3 SDRAM SO-DIMM)

  Плочката од 8гб e elixir m2s8g64cc8hb5n-di

  Она што можам да видам е дека двата рама работат на 1.5в. Лаптопот по спецификации вика чита 16гб.

  Некој со идеја што мака има?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не е компатибилна таа меморија. Пробај извади ги постојните, пробај само со таа од 8Gb.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  Заборавив да пишам. Не бутираше така
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,103
  8,290
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да не не ти е исправна меморијата тебе?
  Или тоа или апла некој модел што не е компатибилен со лаптопот. Иначе требаше да бутира ако е се во ред со неа. Проба во двата слота да ја ставиш?
   
 5. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Престани да си играш со неисправен рам, за да не добиеш неисправен слот, па може и да добиеш и неисправен лаптоп.
  Ако ти се моткала толку време 8гб, зошто не си ја вградил до сега? Провери убаво да не е изгребана кај конекторите.
   
 6. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  Рамот работи во друг компјутер. Не знам како би бил неисправен


  Да да, пробав во двата слота
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да не буташ DDR3 во DDR3L слот. Сигурен си дека старите мемории не се 1.35 волти? Пошто еликсиров на нет е само 1.5
   
 8. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  Абе на лаптопот на слот пишувам само 1.5 волти рам да се користи...
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ок провери си убаво. Зошто на нет гледам на две места лаптопот има или 1.35 или 1.5/1.35 рам во него.

  Овде пишува
  Acer Aspire V Nitro VN7-591G Disassembly - MyFixGuide
  The Acer Aspire VN7-591G featured a Kingston 8GB PC3L-12800S RAM.
  Тоа е DDR3L


  Овде пишува
  Acer Aspire V15 Nitro (VN7-591G-77A9) Notebook Review
  На првата слика од CPU-Z "M471B5173DB0-YK0" кој е 1.5/1.35 волти.

  Има штампано на матичната дека користи 1.5? Зошто се ми се чини дека е L only. Сликни ако не е проблем.
   
 10. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  391
  198
  18 Март 2015
  Машко
  На слотот од рамот (тоа белиот дел) пишува 1.5в only. Искрено неам време ни желба пак да го отварам лап топов за тоа.

  На Хв инфо сега гедам за самсунг рамов што го имам пишува 1.35в и 1.5в му е номинален напон. Не пишува на колку работи моментално. Рамот е дефинитивно

  M471B5173DB0-YK0
  Memory Speed: 800.0 MHz (DDR3-1600 / PC3-12800

  Сеа ги проверив и линковиве. ТОј е лаптопот, али веројатно некоја друга ревизија е мојов. Има еден вентилатор и цд ром
   
  Последна промена: 8 Март 2019

Сподели

Вчитување...