RAM Меморија?

Ivica_M

Intern
3 октомври 2008
226
3
Имам матична плоча P4VXASD2 плочата поддржува 2GB RAM,
а јас имам 256MB и сега сакам да ставам уште 256MB за да имам
512MB ама проблемот е што не можам најверојатно да ставам
DDR2. Мене ми кажаа дека поддржува само SDRAM ама SDRAM
256МB во Anhoch е околу 1400 ден. многу е скапо пишува дека изгледа
може и DDR ама не сум сигурен баш затоа барам мислење што да направам
дали да ја извадам RAM меморијата сега што ми е па да купам 512МB DDR
или ке може да комбинирам ама не сум сигурен.
Еве страна за мојата матична плоча.
Прочитајте убаво каде што пишува MEMORY!!!

http://www.fryssupport.net/p4vxasd2.cfm

Видете разгледајте и кажете ми што да правам.
Фала ви однапред!!!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
# MEMORY
# 2 DDR DIMM sockets and 2 DIMM sockets support (can not be used simultaneously)
• Two 184-pin 2.5V DDR SDRAM (DDR266/DDR200) or
• Two 168-pin 3.3V SDRAM (PC133/PC100)
• Maximum: 2GB DDR or SDRAM (Buffered) / 1GB DDR or SDRAM (Unbuffered)

Подржува и СДРАМ и ДДР 1 тип рамови.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,470
29,245
kalco.ru
На оваа плоча има 2 DDR и 2 SDRAM.Е сега ако плочката што ја имаш е SD тогаш и другата што ќе ја ставиш нека биде SD,а можеш и ако сакаш да ја извадиш таа плочка и да ставиш само една 512 DDR.Вака ќе ти биде и по исплатливо и подобро. SD од 256мб е 1.185 ден,а DDR од 512 ти е 800 ден.Па сеа ти види како ти по исплатливо.
 

Ivica_M

Intern
3 октомври 2008
226
3
Јас мислам да ја извадам РАМ Меморијата сега што ми е зошто не знам дали е SDRAM или DDR и да ставам само 512DDR една плочка зошто така ми се исплаќа најмногу и поефтино е.

Фала ви за одговорите уште еднаш!!!:)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,470
29,245
kalco.ru
Тоа ќе ти биде одличен чекор:))Само провери на која фреквенција ти е оваа плочка
 

Ivica_M

Intern
3 октомври 2008
226
3
За која плочка мислиш таа што ја имам?
А дали има врска фреквенцијата?

Во Анхоч има Kingston 400MHz CL3 i Apacer 400MHz која да земам од овие две дали Kingston или Apacer?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,470
29,245
kalco.ru
Ја би за Kingston-от:bravo:
Па има врска ама ако не ја вадиш петходната....значи сите плочки што ги имаш мора да имаат иста фреквенција.А бидејќи мислиш да ја мењаш тогаш земи си 400 MHz и вози!
 

Ivica_M

Intern
3 октомври 2008
226
3
Пак јас ви досадувам :)

Сега што ја имам РАМ меморијата ми пишува DIMM 128M PC133 CL3 имам 2 по 128М и не знам дали е DDR или SDRAM.

Некој да знае?????
 

Ivica_M

Intern
3 октомври 2008
226
3
Да токму така SDRAM ми е ќе ја вадам ќе ставам ДДР.

Фала ви уште еднаш за помошта и за програмчето многу е добро
се ти кажува!!! :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,043
Мислења
870,709
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно