Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

RAM меморија: 96 Gb = возможно?

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
266
183
Ја користам оваа матична: Z690 UD AX
Mакс капацитет за рам и е 128Gb

Моментално имам 32 Gb RAM: 2x16Gb DDR5 6000MHz
Уредно наместени за да тераат двоканално, и имам ушта два слободни слотови лево и десно.

Ако додадам сега уште 2x32 GB DDR5 6000MHz Во слободните слотови нема да е никаков проблем нели?
Компјутерот ќе си тера со 96 Gb?

Благодарам однапред.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.414
1.556
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
На страната на матичната имаш Z690 UD AX (rev. 1.x) Support | Motherboard - GIGABYTE Global
Тука се објаснето колку што како да направиш , а да немаш проблем со пцто се друго за мене не е во ред затоа што можно е да имаш проблеми со подршка на мемориите.
Е сега немора да значи дека нема да работи но јас се ослонувам на тоа што подржава матичната и такви модули земам за да не испадне после НЕСТАБИЛНОСТ на системот и да ми мава BSOD во сред игра.
На страната исто така ти е објаснето и колку Mhz каков модул трпи и ред други работи.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.066
Скопје
hackitfree.github.io
Јас, пошто ќе терам 20 емулатори наеднаш.
Тоест 21, ако го рачунам и Bluestacks.
Intel штом е - нема гајле.. Ни БСОД ни ништо. (бар од тоа што сум следел по оверклок форуми - може за овој сличај гршам - некој ако знае подобро нека каже)
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.414
1.556
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
@paraglajder матичната ти држи 192 ГБ меморија.
  1. Support for DDR5 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600(O.C.) / 5400(O.C.) / 5200(O.C.) / 4800 / 4000 MT/s memory modules
  2. 4 x DDR5 DIMM sockets supporting up to 192 GB (48 GB single DIMM capacity) of system memory
Купи си 2 комада CMH96GX5M2B5600C40 од овој модул и нема да имаш гајле на 5600mhz ќе тера без проблем сам упдејтувај биос
Или пак 4 комада CMH96GX5M2B5600C40 и равно 192гб и нема да имаш никаков пролбем со компатибилност се дур модулите се исти модел.

Едит : Само исти модули и се до 192GB што ќе ставиш не е проблем тоа што прочитав јас.
 
Последна промена:

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
266
183
@paraglajder матичната ти држи 192 ГБ меморија.
  1. Support for DDR5 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600(O.C.) / 5400(O.C.) / 5200(O.C.) / 4800 / 4000 MT/s memory modules
  2. 4 x DDR5 DIMM sockets supporting up to 192 GB (48 GB single DIMM capacity) of system memory
Купи си 2 комада CMH96GX5M2B5600C40 од овој модул и нема да имаш гајле на 5600mhz ќе тера без проблем сам упдејтувај биос
Или пак 4 комада CMH96GX5M2B5600C40 и равно 192гб и нема да имаш никаков пролбем со компатибилност се дур модулите се исти модел.

Едит : Само исти модули и се до 192GB што ќе ставиш не е проблем тоа што прочитав јас.
Фала друже.

Муабетот ми беше пошто не сакам да фрлам пари без потреба, а пошто веќе имам 32 Gb дали може од истиот RAM само да му наместам лево и десно уште по една 32ка, да станат 96GB и чао пријатно....?

Intel е машината, да. i9 12900k
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.414
1.556
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
Фала друже.

Муабетот ми беше пошто не сакам да фрлам пари без потреба, а пошто веќе имам 32 Gb дали може од истиот RAM само да му наместам лево и десно уште по една 32ка, да станат 96GB и чао пријатно....?

Intel е машината, да. i9 12900k
Moжеш без проблем матичната си трпи до 192 ГБ само да се исти модел и Mhz исто и тоа е тоа.
Поентата е да не ти прави BSOD затоа што ти стварно ќе го користиш рамот.
И затоа е најдобро иста марка модел е сега дали е 16гб плочка или 32гб не е важно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.066
Скопје
hackitfree.github.io
Фала друже.

Муабетот ми беше пошто не сакам да фрлам пари без потреба, а пошто веќе имам 32 Gb дали може од истиот RAM само да му наместам лево и десно уште по една 32ка, да станат 96GB и чао пријатно....?

Intel е машината, да. i9 12900k

View: https://youtu.be/4btW5x_clpg
Дека со виртуелки работиш - може ќе ти се најде ова корисно..
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
660
655
Скопје
матичната си трпи до 192 ГБ
Ако ставаш 192 гб молим те заклучувај го во друга соба да не се разбудиш сред ноќ и стои над тебе и те набљудува :ROFLMAO:

192 фак*нг гигабајти, до кај стигна…
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
266
183
Ќе му наместам уште 2x16. Ги порачав. Нема 32ки ни за лек од оваа меморија а и мислам дека 64 гига треба да е ОК.

Постоечкиот рам е наместен да тера на 6000 Mhz. Фабрички е на 4000 и нешто.

Дали пред да го наместам новиот рам треба постоечкиот да го вратам на 4000 и нешто?

Има уште нешто на што треба да внимавам?

П. С. Кога го купив беше 20 000 ден, сега е 8 000 xD
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Си требал рамот и процесорот да ги продадеш и да земеш 14900к со 4х32 ddr5 6000 cas30, ги има кај нас.
 
  • Уау
Реакции: thrw

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.414
1.556
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
@paraglajder или пак да земеш 14900К со 8000mhz ram 4x24gb CMP48GX5M2X8000C38
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
266
183
Луѓе, не земам ништо ново, доста ми е и ова :D

Само сакам да знам дали пред да го наместам новиот рам треба постоечкиот да го вратам на 4000 и нешто Mhz
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.489
2.422
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Само сакам да знам дали пред да го наместам новиот рам треба постоечкиот да го вратам на 4000 и нешто Mhz
види документација за плочата. вообичаено плочите не подржуваат max speed кога ќе ставиш 4 плочки.

ја би ти рекол, намали прво. проработи го. па после пробај да зголемуваш
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
295
235
Доколку се одлучиш на 14900k, ќе мораш да го ладиш со течен хелиум ако го оверклокаш. А кога сме веќе кај оверклок на gigabyte ддр5-ки имаш оверклок на над 9000мхз.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.360
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ма земи го T-1000 од терминатор 2 за ладење :) Течен метал беше ахаххах
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно