RAM конфликт некојси

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
901
546
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
2"8 плочки кит
2*16 плочки
исти такт сите

првично работеа 1 и 3ка 8миците
а имаат работено и 2 и 4 8ците

сега кога ги ставам сите на 4 слота не дава слика ни за BIOS

работат 1 и 3ка 16ките
работи 1 и 3ка 16ките со 2ка 8мица

работи 4ка 8мица како сака така и со 1 16ка така и со 1 и 3ка 16ка

ЕДИТ: пробано е и 1 и 3 16ка и 2 8ца


не пробав некоја комбинација???
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
901
546
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Asus B450

4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 4400(O.C)/3466(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666/2400/2133 MHz Un-buffered
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
73
65
Што процесор имаш?

Имаш пробано 1х8 со 1х16 дали ќе се пушти?

едит: видов си пробал, пробај влези во биос и стави брзина на рамот најмала понудена од опциите и пробај така..
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
901
546
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@krema Флепување не корегира работата

@xbl9k мемориите се сите исти такт како што реков и не глеам причина да се менува тактот на многу понизок...
 

philldm

Intern
29 јануари 2018
54
21
Ако деловите ти се под гаранција, носи го на сервис. Истиот случај со 2х16, излезе дека еден од рамовите од време на време има некој glitch и BSOD беше неизбежен. После некое време престана да се уклучува. Обновен BIOS сопонова верзија, не помогна. Ми дадоа нов РАМ и се оправи.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
901
546
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Кој ист случај? И зошто одма тешки сценарија? Гаранција имаат и Рамовите и Матичната ама прво ќе се проба со уште еден таков соодветен кит во догледно време па ќе се размислува што понатаму...
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
73
65
Јас по одговориве твои на темава се прашувам зошто воопшто си ја отворил кога не прифаќаш ни мислење од други членови, ни совет од некој што веќе имал таков проблем, како членот погоре.:unsure:
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
901
546
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Слушај вака ако прифаќам сечиј предлог како твојот со менување такт на Рам кој не е XMP ќе треба да ресетирам БИОС на почетни сетирања... ;) Или да бидам концизен, благодарам на сите што предложија нешто предлог... Ќе се работи со доволно RAM и темата ја преименувам во моментално задоволително решена
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно