1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рајзен Конфигурација до 30000 денари

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Aka1458, 22 Февруари 2020.

 1. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Помогнете, и склопете ми некоја конфигурација со нови делови, што е можно подобра за тие пари, да ги има тие делови во македонските продавници Анхоч,Сетек..
   
  На Users му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,463
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За тие пари само плоча , процесор и рамот само ке те фатаат . Добро додуша ке ти остане и за ссд 256 гб.
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  406
  312
  1 Февруари 2017
  Машко
 4. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Добро не е потребно нешто претерано може пример rx 570,ryzen 7 2600, матична и напојување заедно до 7000 ден ?
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,463
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Половна графика , напојување . Останатото можеш да го земеш ново.
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Users

  Users
  Intern

  3
  1
  27 Декември 2019
  Без диск.
   

  Прикачени датотеки:

  • Ponuda.pdf
   Големина:
   232.8 KB
   Прегледи:
   40
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Ме фаќа страв некако за половно.. незнам, твое некое мислење,искуство од тебе,други?
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,026
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  Аман бре @Pane24 имај милост.
  Се земи половно само напојување и графичка барај со гаранција.
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,850
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Да кажеше уште за која намена е ПЦ-то и дали треба да бидат вклучени монитор и периферија...
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Од гејминг би играл само CS-GO, а онака ми треба за програмирање,и доста програми на адобе (фотошоп,илустратор највеќе).
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,850
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Со или без монитор и периферија?
   
  На Aka1458 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Без.
   
 13. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  26
  2
  18 Февруари 2020
  Машко
  Мислење?
   

  Прикачени датотеки:

 14. Trtka

  Trtka
  Gaining Experience

  86
  59
  11 Април 2018
  јас би зел графичка од пане или гојдо, би менил напаанје со CM , процесор со 3600х , и рам барем уште 8гига. И това менен ленен сатикчето од 256гб би го заменил со самсунг.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  591
  336
  5 ноември 2013
  Машко
  Тоа е се во ред ама ке го надмине буџетот, барем како што вика тој дека сака све на ново... Само 3600 кошта ~50% од вредноста на буџетот што го има
   
  goce03, Trtka и на Aka1458 им се допаѓа ова.
 16. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  271
  498
  3 Март 2015
  Машко
  За ново како што бараш,потешко е да составиш конфиг до таа цена.
  Но доколку се одлучиш барем еден дел да земиш на старо така може да ја изпрличиш до 30к.
  Screenshot_2020-02-23-01-48-35-566_com.android.chrome.jpg
  Додај уште процесор Ryzen 5 1600AF 6600 ден.
  AMD RX 580 од форумов за 5000/5500
  Да недојди до забуна за Б350,ја ставив намерно оваа поради цената и тоа што има 4 слота за рам.
   
  gOJDO, Mao и на Trtka им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,850
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Во ред е генерално освен плочата и SSD-то.
  Плоча земи ја оваа: Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450M-DS3H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/DVI
  Ја немаат моментално на залиха ама ќе ја добијат, вреди да се почека. SSD земи Самсунг, не мора да е NVME, само не земај ништо послабо од Самсунг.

  Напојувањето ти е добро, графичка немој да купуваш половна, сите се копани. Програмер си, ти треба стабилна и квалитетна машина, не е работата само парите да ги плукнеш.
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,463
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Nasol koj da kazuva :D :D
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Токму така, нашол да кажува оној со практично искуство. Фала ти Пане што ми ја откри вистината.
   
 21. makadam

  makadam
  Intern

  20
  15
  28 Март 2011
  Демек ако е копана таа не чини, тоа е филозофијата кај луѓето кои не се разбираат многу од електроника. Ако не е прегреана и ако пасивните елрменти се ок секоја графичка има перфоманси како нова. Силициумот не старее !

  Sent from my SM-N920V using Tapatalk
   
 22. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,421
  2,554
  9 Февруари 2011
  1. Е да бе сите? 100% се копани што се половни? Јас продадов графичка, другар, братучед. Ете 3 графички што немаат фатено лопата у раце никад.
  2. За мене си земав копана Vega. Користела ашов и лопата 6 месеца. Више година дена ја иам. So what? Си има гаранција уште година и пол. После година и пол вегава ионака ќе стане obsolete...
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Си имал к'смет.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,850
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Samsung SSD, нова графичка, по можност 2080TI или две...буџет 30K, а со кусурот да си купи авион или јахта по желба...
   
  На GGTT1 и causevd им се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако ова, ако она... тоа е многу ако. Башка не сум знаел дека картицата е цела монолит од силициум, изгледа не се разбирам од електрника.
   
Слични теми
 1. Koen
  Одговори:
  61
  Прегледи:
  5,780
 2. Шварц
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  2,882
 3. steelseries
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,465
 4. Mario.Bog
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  4,580
 5. Nevalidno
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  401
Вчитување...

Сподели

Вчитување...