• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Raid0 vo Raid5

  • Ја почнал/а темата
  • #1

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Moze li da se migrira od Raid0 vo Raid5?

Compaq ProLiant ML370 server iam iskonfigurirano na nego:
Smart Array 532 Controller
SCSI ID 0, 36.4 GB (Parallel SCSI)
SCSI ID 1, 36.4 GB (Parallel SCSI)
SCSI ID 2, 36.4 GB (Parallel SCSI)
SCSI ID 3, 72.8 GB (Parallel SCSI)
SCSI ID 4, 72.8 GB (Parallel SCSI)
SCSI ID 5, 72.8 GB (Parallel SCSI)

Prethodno nekoj gi iskonfiguriral nekako cudno i koga dodadov use eden 72.8 vo raid-0 ne mozam da go migriram vo raid-5, so toa sto i drugiot miror e eden disk od 36.4 na koj ima instalacija od OS Win 2003 standard edition, e sea jas sakam da gi konfiguriram 3 so 3 vo raid-5 ama pri toa da ne formatiram ili da praam back up so bi rekol Gorki :).... Aj nekoj ako e malku poupaten tuka neka kaze nesto.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
edna nedela nikoj A ne napisa :-( u posledno vreme nesto slabo na forumov nema mnogu odgovori
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
mozebi nikoj ne znae za sto zboruvas(nemoze da ti pomogne), kako na primer jas...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно