• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Радио Предаватели

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Се занимава ли некој со ова.... Јас имам фм предавател од 25w со домет од 15-20км (поради местото на кое е поставена антената), антена отворен дипол, со дигитална ПЛЛ заштита, стерео кодер (мултиплексер) и.т.н. Ако има некој некое прашање од оваа област нека праша доколку знам ке му одговорам...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Прво поздрав до темата радио и телевизии која мислам дека одлична...
Е сега ме интересира за предавателот од 25w што се фака на 15-20km
Дали го продаваш или правиш по нарачка бидејки сум заинтересиран?
Во кој град си и на која фрекфенција ти е за да видам каков звум има?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Не не го продавам... пошто јас го купив 250Е а потоа потрошив уште најмалку 300Е за да биде звукот приближно до перфектно... но ако си заинтересиран можам да ти дадам мсн од еден дечко шо се занимава со вакви ствари...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Ako daj MSN, inace dali predavatelot ti raboti nonstop ili povremeno si go pustas i dali moze da raboti celo vreme kako profesionalnite
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Да работеше едно 2ипол месеци нон стоп... има два кулера... а плус и статични ладници на излезот и напојувањето... пред да ги монтирам кулерите грееше, се губеше стереото и се слушаше некој шум (башка и лето беше тој период) но немаше опасност да изгори... али ако сакаш да работиш радио 24/7 ќе имаш проблем со „законот“, мора да имаш концесија/дозвола за работа...
Ти пратив ПП...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Fala za odgovorot, inace me interesira od tvoja gledna tocka kolku kilometri sima domet so tie 25W, pisi ako imas tvoe iskustvo posto mislam deka 25W se malce za 15-20km. Na primer za da se pokrie celo Skopje radiata koristat 250-500w inace Skopje e 15-30km (grubo kazano)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Доколку антената е на високо, прегледно место обично оди околу еден километар на ват... Се користат помоќни предаватели за избегнување на мртви агли и 100% покривање на таргет територијата... со тие 250-500W ги снабдуваат со сигнал и околните населени места кои често се зад некој рид или на пониско ниво така да со таа снага успешно покриваат секаде...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Фала за одговорот
Неколку пати имам размислувано за купуванје на предавател но кај мене е проблемот што живејам на 1,5км од зајчев рид а тамо е поставена мерната станица на агенцијата за телекомуникации. Да бев во некое село или пак во друг град каде што АЕК немаат мерни станици....
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Nego zaboraviv da te prasam, dali ti licno si testiral kolku kilometri se faka tvojot predavatel odnosno od kolku kilometri pocnuva da se slusa sustenje i na kolku kilometri se gubi signalot
Znaci me interesir licnoto iskustvo
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Да да лично го тестирав... е сеа на колку километри се губи гигналот, на некои места на оддалеченост од 17-18км се губеше на некои беше чист сигналот... зависи од многу работи, од височината на која е монтирана антената, од густината на објектите доколку си во урбана средина, од релјефот и сл...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
За ФМ антената е дипол и не мора да ја купиш (читај многу скапа) туку направи ја, најди две алуминиумски шипки со големина 150/МХз но секогаш сипката - (минусот) да ти е надоле а + (плусот) нагоре свртен и ке земеш 50 омски кабел и то е то
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Се занимава ли некој со ова.... Јас имам фм предавател од 25w со домет од 15-20км (поради местото на кое е поставена антената), антена отворен дипол, со дигитална ПЛЛ заштита, стерео кодер (мултиплексер) и.т.н. Ако има некој некое прашање од оваа област нека праша доколку знам ке му одговорам...
Дај прати ми ја шемата ако ја имаш да видам што предавател е тоа:nesiguren:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Шема немам пошто не ми е правен, купен ми е инаку ке постирам слики утре, задутре од сите плочки па ке можеш да видиш отприлика што предавател е...
aham........a ako sakam da napram radio...sto treba da imam?
Предавател и било каков аудио плеер... и лиценца :pcuenje:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Па тоа е... за мини радио станица потребен ти е мини радио предавател... некој со снага од 0,2 па и до 0,5 вати, ако се разбираш од електроника можеш и самиот да склопиш еден има шеми по интернетов или купи си... друго, потребен ти е и било каков аудио плеер, можеш од компјутер, аудио систем, обичен цд плеер и сл...
 

daceee90

Intern
2 март 2008
234
9
drugar jas prodavam internet radio koe mozes odma da pocenes so rabota a podocna mozes da stavis i predavatel da se potfatis malku :D ako si zaintersiran kazi tuka ili pisi na [email protected] mozes da ja vidis stranicata www.radio-macedoniafm.piczo.com za radio odis na radio-macedoniafm-chat so znaci ima i chat na radio mozebi nekogas ne ke mozes da vlezes bidejki retko ima Dj jas zatoa go prodavam bidejki nemam mnogu vreme da rabotam so toa si imam drugi obvrski. Nacinot na zarabotka so radio e so reklami mozes da vidis jas imam nekolku reklami staveno.Rabotava e mnogu jaka samo onoj koj ke se opredeli za toa:D. Reklamite mozes da gi napravis so nekolku programi za da gi snimis.Najprakticni se CU BASE i SOUND FORGE.POZZ
 
10 мај 2010
2
0
Ke moze li nekoj da mi nabavi semicka za edno 10 watten predavatel stereo/mono ne e bitno samo da imam pokrienost okolu 5-10 km i da ne e nekoja epten komplicirana... :D Dokolku nekoj najde nesto neka ja postira tuka ili neka mi prati na mail.. [email protected]
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
без соодветна опрема за мерење на фреквенција и 300 работи мали се шансите да се направи предавател дома. не е се како што пиши во шемата. правев едно малечко предавателче за проба и не испадна се според шемата па требаше да се нагодуваат калемите и слично. во училиште имаме опрема за мерење на фреквенции таму и со помош на професорот го направив ја нагодив фреквенцијата како што сакав иначе дома се пукнав од вртење на радиото:D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не постои „добра ама не комплицирана“ шема. Сите посаглам предаватели вклучуваат PLL повратни врски, меѓуфрекфенциски степени, кристални осцилатори, VFO, BFO, стерео степени итн.

Доколку ти е за фалење откажи се од идејата одма.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно