1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Radeon 6950 flash bios into radeon 6970

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од d_yor8, 1 Јули 2011.

 1. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  najprvo se izvinuvam ako ima tema postirano za ova

  podolgo vreme na net ima diskusii okolu ova, preku bios mod da se otkucat shaders i da postani 6970, i plus da se OC na default clocks od 6970...

  ima sprotivstaveni mislenja, spored edni, kartata nema problemi i po povekemesecna upotreba, spored drugi, dobivale BSOD, i sl. stvari, negativni strani kako zgolemena potrosuvacka na struja i sl. a mislam deka amd vo nekoi od idnite updates na drajverite ke go onevozmozat ova...

  ova raboti samo na reference karti od amd, mada mislam deka ima i na nekoi od non-reference verziite kako MSI...

  VASE MISLENJE NA OVAA TEMATIKA???

  P.S. off topic, ali dali ima nekoj kupuvano od vortex? gledam deka imaat poeftini Cooler Master napojuvanja od SET (silent pro), a i kukistata isto taka...
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,464
  4 Септември 2008
  Не се исплати, користи си ја 6950-та - сток, и да не кажа колкав монитор имаш, и кои игри ги играш?
   
 3. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  ne rekov deka ja imam :p don't mind if i do :) cisto informativno bese prasanjevo, vidov deka nema tema na forumov za toa :)

  abe narode, gledam vo vortex mn se poeftini kukistata i napojuvanjata (cooler master) nego vo SET...ja preterale SET epteeeen...:isplashen:
   
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Planiras da kupuvas HD6950 ili veke imas takva graficka? Ako imas koj model? Ova e mnogu opsirna tema i zavisi od graficka do graficka.

  Generalno bi rekol deka ne se isplati, poveke ke dobies so OC no pak zaivisi za koj model se raboti ...
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,724
  2,355
  14 Декември 2010
  Машко
  Веројатно ја нема и се распрашува, а иначе d_ yor8 и јас не би препорачал флешување,

  1. Таа графичка е и повеќе од доволна за да ги играш повеќето игри со максимум сетинзи со вклучен AA/AF на 1080p (сигурно немаш некој монструм со поголема резолуција :LOL:)
  2. Додека дојде времето за флеш, после 1-2 години, т.е. кога ќе има потреба поради дополнителни перформанси, дотогаш веројатно АМД ќе го оневозможи флешот преку нови драјвери, така да ќе мора да клока ако сака повеќе перформанси.

  А и така како што кажа gremlin погоре тоа варира од карта до карта, на некои не им успева, други се нестабилни итн.
   

Сподели

Вчитување...