• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рачни часовници Fan Thread!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Темава не е баш соодветна за форумов, но бидејќи нема и за што баш да се дискутира, сакам да препорачам многу интересен бренд за рачни часовници. Се работи за руски бренд, наречен: Vostok.

Кај нас на пазарот, единствен дистрибутер на квалитетни механички и автоматски часовници е Божиновски, а и кај нив се работи претежно за Swatch групацијата (Tissot, Longiness, Omega) итн. Најефтин автоматски часовник е Tissot PRC200 серијата која е околу 36000 денари. Има автономија од 80 часа наводно, 10 атмосфери водоотпорност (200 метри) и проѕирен заден капак.Истото, го нуди и Vostok, со нивната серија "Vostok Amphibian".

- Automatic Vostok self-winding movement 2416B with 31 ruby jewels (no hands winding required, but You can wind up it with winding stem if You not carried the watch some time )
- Water resistant up to 200 meters
- Central second hand
- Anti-shock balance
- Screw-down winding head and back cover
- Case diameter ( without the crown): 40 mm
- Case thickness: 12 mm
- Stainless steel bracelet
- Width of bracelet 22 mm
- Graduated rotated bezel
- Totally wound watches run not less than 31 hrs.
- Stainless steel case and rear cap
- Luminous hands and markings
- Date calendar
- Average term of service 10 years
- 1 year manufacture warranty


Значи, автоматско навивање, водоотпорност погодна за нуркање, отпорност на шокови. Саативе се правени по воени стандарди.

VOSTOK it is a famous russian trade mark. (In Russian "Bostok" meaning East )

Vostok Watch Makers, Inc. produces mainly rugged military-style and diver's watches at its factory in Tatarstan, Chistopol city, Russia .

The history of the factory is started in 1942 during WWW2. First Moscow Watch Factory ( most known as Polojt factory ) was evacuated to East to small town Chistopol on the Kama river . During the WWW2 the factory produced the wrist watches and military equipment . After the war part of First Moscow Watch Factory was returned back to Moscow and factory continued produce the wrist watches with own trade mark Vostok /

Vostok now is a leader of russian watch industry. Vostok factory had been an official supplier for the Ministry of Defense of the USSR (now Russia ) and produced watches for the Soviet ( Russian ) Army . Vostok is official supplier of Russian Army now too /

Енивејс, цените се движат околу $55. Смешно за ова што го нуди. Има и доста резервни делови за истите на ибеј. Единствена маана се металните ремчиња па затоа препорачувам модели со кожно ремче.

Официјален дистрибутер ако не се лажам е:
http://stores.ebay.com/zenitarstore/

Но има и други со пониски цени. Во Русија, саативе се нудат по 4300 рубљи (50 евра), на ибеј, преку Zenitar има повисоки цени но има и други продавачи кои нудат цени многу поблиску до оние во Русија.

Саатов важи за бест бај кај познавачите на автоматски часовници и она што го нуди за 50/80 евра, швајцарците го нудат за 600Е. (инаку, многу швајцарци веќе не се 100% направени во швајцарија, се користат јапонски механизми, кинески ремчиња итн. па за вистински швајцарец потребни се над 1500Е)

Темава може да се помести на соодветно место доколку е потребно, но верувам има доста љубители на автоматски рачни часовници.

Повеќе за и околу брендот:
https://en.wikipedia.org/wiki/Vostok_watches
https://en.wikipedia.org/wiki/Poljot
https://en.wikipedia.org/wiki/Amfibia
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
На прв поглед изгледа доста солидна изработка, мене лично ми се допаѓаат, едино што не би можел да се навикнам на нешто е тоа долу што пишува „сделано в россии“. Но има и такви примероци кај што ова е изоставено :)
Би имал во предвид некогаш да набавам еден ваков руски тенк :D

@xenon
Фала за инфото
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Фабриката: 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117
Кај Бикот (до Пеко) на ул. Македонија има мислам во една нова продавничка Восток саати, но никогаш не сум влегол.

PS Има само еден рачен часовник кој е најдобар - Rolex Submariner.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Кај бикот има Восток, но нивната дерикожа европска линија, прашање е дали е воопшто иста фирма. Се користат исти механизми но цените се од 24000 денари па нагоре, така да, не ги препорачувам.

Кај Бикот (до Пеко) на ул. Македонија има мислам во една нова продавничка Восток саати, но никогаш не сум влегол.

PS Има само еден рачен часовник кој е најдобар - Rolex Submariner.
Ролекс, Патек Филип, Брикет, Одемар Пике, и останати зезалици кои чинат над 5000Е, т.е. каде суми од 20000 до 550000 евра се секојдневие, се навреда за здравиот разум. Во цената влегува платата на просечен швајцарец од 10,000Е, не нешто повеќе квалитет. Не дека не чинат, но тоа што се нуди не содејствува со сумата која се побарува за производот, посебно во време кога машински се изработуваат многу елементи, веќе рачно не се прави ништо (освен склопувањето нели, кај поскапите серии). Но тоа е за друга тема.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Јас вчера нарачав едно парче, па ќе видиме што како. До сега не сум нарачал ништо од Русија.

Инаку многу битно да се напомене: Саативе користат акрилно стакло (пластика). Доколку сте прошетале по B-watch и сл. каде има Jacques Lemans, најверојатно сте забележале и сте си поиграле со нивната понуда што има исто акрилен свод.

Tissot PRC200 има сафирно стакло.

Круната и кај двата бренда е со навој, т.е. мора прво да се одврти за да се прават подесувања, затоа и е наменет т.е. сертифициран за нуркање.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
918
892
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Мене искрено ми се грдички саативе, личат на копии на ролекс и тоа не баш добри копии.
За наш пазар Касио имаат супер моделчиња и се релативно ефтини. Има убави edifice модели со солар, купиш еднаш и цел живот ќе ти трае.
Мојов про трек со солар турка девета година и ниеднаш не е отваран да се мења батерија, до сега само ременчето го имам сменето затоа што е гумено, се заебав што на времето не земав со титаниумско ремче, ќе можев на правнуците да го оставам.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Одлчна тема. Ја како страствен колекционер на рачни часовници со скромна колекција од 12-тина часовници можам да си дискутирам на темава со останати љубители...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117
Мене часовнициве ми се страшно симпатични, и планирам да земам барем 1.

Баш сега ќе разгледам по царинските тарифи дали саати од Русија подлежат на царина и ДДВ.

Edit: Нормално, подлежат, 5% царина 18% ДДВ.
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,057
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Таа кај бикот е Vostok Europe, Литавански производител и се троа поскапи. Вака ОК ми изгледаат мене, ама би сакал да ги видам во живо, па ете, ксенен, сакаш да се запознаеме... кога ке ти стигне часовникот. :D

Патем јас сум љубител на часовници, и пробувам да бидам колекционер, ама тешко иде и скапо. Имам намера да наоѓам стари часовници и да си ги потсредувам, што сам, што на часовничар. Секако дека не би собирал билошто.

Инаку имаш и поефтини механички автоматик часовници, во Хронометар на плоштад имаат сеико и јас го имам Seiko Sport 5 кој мислам дека кошта нешто под 200 евра, што е многу добра сума, а квалитетот е загарантиран. Со русиве, не сум така сигурен.

Едит: @Fatal1ty_ друже... да се најдеме некаде, да се мењаме ако имаш дупликaти :D

Едит 2: Абе PRC200 не е афтоматик, или јас нешто грешка памтам. Го имаат двајца колеги и мислам дека не е толку скап, дека почнуваше од 300 евра па нагоре.
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
И да еве најдов на инстаграм една слика од пред 2 годиниДел од колкецијата. Меѓу кои има и историски со мала вредност, но со големи спомени. Еден е casio, еден seiko, еден E.Armani, два Esprit еден citizen и еден police ;)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,057
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Кога ги донесоа кај нас, дали бивоч или овие другиве, и пласираа некои нереално високи цени, како што прават и со касиото и после правеа 300 промоции. Невестата моја има Swiss Military купен на 50%, така доаѓа некоја реална цена. Инаку, ако добро се сеќавам има три различни фирми што произведуваат саати со назив swiss military. Чисто како фан факт.

Патем, треба да се смени насловот на темата, восток воопшто не е најдобриот часовник.

P.S. Не поднесувам смарт часовници, а посебно ме разочараа Tag Heuer што произведоа таков. Срамота! Се надевам дека нема и другите да тргнат во таа насока.
P.P.S. За љубителите на часовници, обавезно е да се погледне The Watchmaker's Apprentice

Едит: @Fatal1ty_ тргни ги тие армани, шмармани, полис, молис и есприт, за да останат само часовниците.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Кога ги донесоа кај нас, дали бивоч или овие другиве, и пласираа некои нереално високи цени, како што прават и со касиото и после правеа 300 промоции. Невестата моја има Swiss Military купен на 50%, така доаѓа некоја реална цена. Инаку, ако добро се сеќавам има три различни фирми што произведуваат саати со назив swiss military. Чисто како фан факт.
Да бивоч ги носат.
Види ги цениве.
http://b-watch.com.mk/product-category/брендови/swiss-military/
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,057
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Овој го има невестата само бакарна боја со кафеаво ремче. Го плативме 11-12К, пред година и нешто на промоција со десетка во индекс, едвај најдовме дете со десетка, све пропалици околу мене :D :D :D
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,057
12,469
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
 • Ја почнал/а темата
 • #20

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Vostok Amphibian > Rolex и Omega! (seamaster и submariner модели)!

 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
933
872
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
@xenon чекаме мини рецеинзија кога ќе пристигне часовникот. Мене лично најмногу ме интересира прецизноста. Изработка и издржливоста верувам се на солидно ниво.

Поседувам еден кинески автоматик дома, го купив бидеќи многу ми се допадна на изглед, но не е баш многу функционален. Забрзува за околу една минута на 2-4 дена, и календарот има факинг 38 дена место 31 Lol. Исто така и не држи повеќе од 24 часа, мора барем еднаш дневно да ти биде на рака.

Seiko како бренд ми е еден од омилен, од проста причина што не ставаат луди маржи како швајцарците, а некогаш и сакам да поседувам Омега, ама сеуште џебот ми е прилично краток.

Колекционерство на часовници е скапо хоби, но меракот е голем :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Ќе чекаме да стигне :)
Еве го моделчето:


 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,485
4,117
Саатов ми прави ќејф, ама сумњиво ми е што само кај србиве на ФБ го има, на друго место неможам да го најдам. Ваше мислење?

Башка цените им се по 90ина евра, не се ич високи, едино логично објаснување ми е дека имаат некој канал во Русија па им дава добри цени, или се фејк.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Не верувам копии да се, не прават копии на овие. Да е Ролекс ај...

И гледај дали е автоматик или мануелен, автоматски се поскапи. Командирска серија гледам и ти гледаш, кај нив наместо 200 е 100м водоотпорност ама се поелегантни.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,583
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно