1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Rabota

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од John Targaryen, 17 Јули 2019.

 1. John Targaryen

  John Targaryen
  Intern

  21
  10
  28 Мај 2019
  Машко
  Дали како тинејџер би ме вработил некој сервис за добивање на искуство. Незнам добро даго поставам прашањето муабетот мие дали некој газда на сервис за компјутери би вработил тинејџер колку за добивање искуство. Kako што сервис за точаци би вработил дете да помага и да учи мислам на нешто вакво
   
  Последна промена: 17 Јули 2019
  StOrMK, Peceto и на igor_igor им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,587
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Може како пракса да најдеш а да те вработи не пошто си малолетен.
   
  John Targaryen, Astro и на Oktar им се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,279
  8,692
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зошто да не :)
  Ако не те бива за хардвер и електроника, ќе одиш по бурек, бар ќе аучиш кафе да вариш :D
  Се шалам :) само проблем е тоа што многу такви мали фирмички се затворија. Не сум сретнал никаде такво некое мало сервисче за компјутери последниве неколку години. Информатичарите станаа гипсари и плочкари.
   
  philldm, JensenInterceptor, John Targaryen и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, да видиш во Сетек или Анхоч сервис. Не знам само дали ќе ти упали.
  Овие две ги знам дека вртат цело време пошто сум бил неколку пати на поправка на хардвер што го поседувам и задоволен сум од сработеното. Ова значи дека под услов да те примат, сигурно ќе има некој вешт од кој ќе учиш.

  Не им ја знам политиката кога станува збор за примање нов кадар, посебно практиканти.
   
  Последна промена: 18 Јули 2019
 5. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  207
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Никогаш не се потценувај и никогаш не работи без пари. Пријателски совет.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mao

  Mao
  On your way to fame

  978
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Советот ти е се освен пријателски. Зашто? Зашто младо дете најверојатно без никакви вештини и работно искуство го учиш дека уште од day one треба да почне да работи за пари. Невозможно е, освен ако не се вработи во државна администрација.

  Ова е голем проблем во целиот свет, не само кај нас. Millenials !?
   
  На 1s3ct0wN и Oktar им се допаѓа ова.
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  931
  1,521
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  види во р-фикс ddcom.. за нив знам дека земаат луѓе за пракса/помош
   
 8. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  207
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Не.
  Детето може да работи за без пари ама ако веќе го прави тоа, нека работи за себе.
  Самопочитта е нешто што е круцијално во оваа вукојебина.
  Никој нема да му даде занает без пари, само ќе го дрнкаат по бурек и ќе прави амалски работи. Занает нема да научи.
  Тој концепт за солидарност е одамна изумрен кога се работи за бизнис.
   
  На zdravkovskii, Futurelakimens, Hyperboy9914 и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. meri
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,044
 2. meri
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  9,982
 3. bojan_mk
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,690
 4. kill
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  5,251
 5. petar999
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,001
Вчитување...

Сподели

Вчитување...