• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Работа со SolidWorks / AutoCAD / SolidCAM

  • Ја почнал/а темата
  • #1

rocker

Intern
24 септември 2013
8
0
Здраво! Имам мало искуство со цртање во AutoCAD 2д и 3д, исто така и во SolidWorks, со додавање текстури, избирање материјали и сл. Во SolidCAM имам правено цнц симулации, со избирање материјал, алат, машини, обработки, т.е. сите битни чекори за изработка на предмети со цнц машини. Исто така имам рачно куцано g-код. Значи сите овие работи горе доле ми се јасни, нормално немам многу искуство, но ако се посветам ќе влезам во шема. Сето ова ми е учено на факултет за информатика, значи не сум машинец, ама разбирам технички цртежи ;).

Прашањето ми е следно: дали кај нас има работа со овие вештини, дали има побарувачка на таков кадар и колку би било платено? Значи дали ми се исплаќа да се посветам на ова и да барам работа или не?

Било какво искуство и мислење од ваша страна е добредојдено. Фала! :):)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,056
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно