1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

R7 2700 & Gigabyte AB-350M Gaming 3 RGB header

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од spiritBreaker, 18 Јуни 2018.

Тагови:
 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Здраво на сите,

  денес зедов AMD R7 2700 со Wraith Spire RGB cooler (иде заедно со процесорот), и имам матична Gigabyte AB-350M Gaming 3. Матичната нема RGB header за да го приклучам и ргб-то, а колку што успеав да пробам/видам, дупчињата не одговараат на пиновите од CPU FAN header или од било кој друг хедер за вентилатор (не сум пробал насилно да го напикам на хедерот, не сум до толку будала). Дали знае некој дали може да се најде адаптер за ргб хедерот од кулерот (ако знае, молам да посочи), или ќе морам да апгрејдам плоча на Х серија?
   
 2. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  215
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Нема плочата за rgb , prime b350 plus како мојата има и ти е ефтина варијанта ако ти е само за rgb приклучок.
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Знам дека нема ргб хедер, барав дали знае некој дали има адаптер за некој од хедерите за вентилатори или да барам нова плоча... Тоа беше и поентата
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,773
  9,417
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ај пиши кога ќе имаш саат време да наминам да го расчепкам малце R2700.
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Обавезно :) ќе инсталирам вечер наново вин, пошто зедов и 960 ево, па утре или задутре ќе те барам да наминеш :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,459
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  дај оверклок пушти, батали шутка фест ргб
   
  На GGTT1, MasteR_#0, borcep и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Чим дојди астро прајме оверклок обавезно :)
   

Сподели

Вчитување...