• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

R5 3600 температура

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Здраво дечки, склопив еден нов билд со Ryzen 3600, ама на idle температурите на процесорот ми стојат околу 55-60 степени, со 10% load и stock кулер. На Aida64 stress test на 100% load качи и до 98. Исто така си е искористена термалната паста која што веќе си беше на самиот сток кулер. Дали некој знае дали е ова нормално за со сток кулерот и дали може да има некакво оштетување на процесорот доколку се користи за гејмање?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,004
3,422
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Претпоставувам дека кулерот не си го наместил добро. Извај го кулерот, и намести го пак, и осигурај се дека на сите страни еднаков притисок нанесуваш ко ќе го дтегаш надолу, и прво ќе ги заштрафиш двата штрафа по едната дијагонала малку, колку да држи, а после другата ама исѕо малку, и полека полека еден по еден ќе ги стегаш (дијагонално) се дури не застанат само. Ко ќе сетиш дека не одат појќе, не затегаш и то е то. Треба да се реши проблемот
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,877
15,256
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Здраво дечки, склопив еден нов билд со Ryzen 3600, ама на idle температурите на процесорот ми стојат околу 55-60 степени, со 10% load и stock кулер. На Aida64 stress test на 100% load качи и до 98. Исто така си е искористена термалната паста која што веќе си беше на самиот сток кулер. Дали некој знае дали е ова нормално за со сток кулерот и дали може да има некакво оштетување на процесорот доколку се користи за гејмање?
Симни апликација од производителот на матичната плоча и со неа гледај температура
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,579
2,805
Gaston's setup  
Audio
AR
Претпоставувам дека кулерот не си го наместил добро. Извај го кулерот, и намести го пак, и осигурај се дека на сите страни еднаков притисок нанесуваш ко ќе го дтегаш надолу, и прво ќе ги заштрафиш двата штрафа по едната дијагонала малку, колку да држи, а после другата ама исѕо малку, и полека полека еден по еден ќе ги стегаш (дијагонално) се дури не застанат само. Ко ќе сетиш дека не одат појќе, не затегаш и то е то. Треба да се реши проблемот
Stock кулерите на АМД мислам дека не се со штрафови и можно е плехчето за затегање да не притиска доволно во овој случај.
едит: Сега глеам дека Wraith Steaлth е сепак со штрафови. Интересно, со оглед на тоа што подобрите им се со плехче.

За старт покушај со aftermarket паста, некоја поквалитетна и внимавај со количината, не претерувај.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,004
3,422
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Stock кулерите на АМД мислам дека не се со штрафови и можно е плехчето за затегање да не притиска доволно во овој случај.

За старт покушај со aftermarket паста, некоја поквалитетна и внимавај со количината, не претерувај.
имаат штрафови (види слика).

само нека пази како ги затега.
 

Атачменти

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Ако имаш активирано XMP профил за рам-от, да знаеш дека тоа може да ја зголеми температурата за 5-10 степени. Јас имам R5 2600 со stock кулер, и имав сличен проблем, првиот пат кога го склопував не беше убаво стегнат до крај кулерот, а и пастата малку се истенчи. Сменив паста, заштрафиф до крај и температурите ми се намалија за 1-2 степени. Направив у меѓувреме update на биос-от, и тоа ги ресетираше сеттинзите што ги имав наместено претходно (со XMP активиран), и температурата ми падна за уште 5-6 степени.

Сега на idle седи околу 42-55 (со тие spike-овите ...), а при гејмање до 70 макс ми има кренато, просек 58-65 степени. Факт е дека не се баш нај нај сток кулерите.
 
Последна промена:

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,033
1,345
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Здраво дечки, склопив еден нов билд со Ryzen 3600, ама на idle температурите на процесорот ми стојат околу 55-60 степени, со 10% load и stock кулер. На Aida64 stress test на 100% load качи и до 98. Исто така си е искористена термалната паста која што веќе си беше на самиот сток кулер. Дали некој знае дали е ова нормално за со сток кулерот и дали може да има некакво оштетување на процесорот доколку се користи за гејмање?
Наведи го остатокот од компонентите кои ги користиш и доколку не ти е проблем сподели слика од конфигурацијата.

Воедно наведи дали одиш со фабрички (auto) поставки во BIOS или пак имаш правено одредени измени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Наведи го остатокот од компонентите кои ги користиш и доколку не ти е проблем сподели слика од конфигурацијата.

Воедно наведи дали одиш со фабрички (auto) поставки во BIOS или пак имаш правено одредени измени.
Мојата конфигурација:
Ryzen 5 3600
MSI B450M GAMING PLUS
RX 470 PLATINUM EDITION 4 GB
G.SKILL TRIDENT Z 2x8GB 3000MHz
Cooler Master Vanguard V750

Вчера го склопив и пуштив прв пат. Прво напраив BIOS flash, ја стаив најновата верзија од страната на мојата матична и единствено нешто што чепнав е XMP profile-от го стаив за да си тера рамот на 3000MHz. Ништо друго не е чепнато, ни клокано.

Ќе го извадам и исчистам после кулерот, да пробам со нова паста и внимателно да го заштрафам. Исто така пробав со игра, NBA 2K20 иако не бара многу стаено се на ултра и температурата беше околу 66-72 додека гејмав.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
168
151
Мојата конфигурација:
Ryzen 5 3600
MSI B450M GAMING PLUS
RX 470 PLATINUM EDITION 4 GB
G.SKILL TRIDENT Z 2x8GB 3000MHz
Cooler Master Vanguard V750

Вчера го склопив и пуштив прв пат. Прво напраив BIOS flash, ја стаив најновата верзија од страната на мојата матична и единствено нешто што чепнав е XMP profile-от го стаив за да си тера рамот на 3000MHz. Ништо друго не е чепнато, ни клокано.

Ќе го извадам и исчистам после кулерот, да пробам со нова паста и внимателно да го заштрафам. Исто така пробав со игра, NBA 2K20 иако не бара многу стаено се на ултра и температурата беше околу 66-72 додека гејмав.
Пробај прво исклучи го XMP профилот и види колку ке ти се намали температурата. Можно е само до тоа да е. Како што спомнав, XMP профилот кога е активиран ја зголемува температурата на CPU-то, и голема е веројатноста, ако сакаме XMP профил, подобро афтермаркет кулер да си земеме :)

Еве еден линк каде има таков пример со зголемена температура:
XMP causing core temps to rise?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Пробај прво исклучи го XMP профилот и види колку ке ти се намали температурата. Можно е само до тоа да е. Како што спомнав, XMP профилот кога е активиран ја зголемува температурата на CPU-то, и голема е веројатноста, ако сакаме XMP профил, подобро афтермаркет кулер да си земеме :)
Со исклучен XMP ми го downclock-а на 2133MHz, што претпоставувам ќе имам доста performance loss. Ќе видам после како ќе биде по ставање на нова паста, па ако не бива изгледа по се ќе треба по асален кулер да си зеам
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,387
10,436
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
каква матична плоча е?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,387
10,436
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас кај MSI никогаш немам забележано непрецизни температури кај АИДА.
А кога ќе е висока температурата и кога ќе го допреш радијаторот на процесорот, дали е ладен, добна температура или жежок?

Ај исто провери Vcore волтажата колку се движи. Во АИДА Burn-in тестот имаш секција за волтажа, види дали е повисока од 1.3 или оди нагоре накај 1.5волти, да не пушта многу напон плочата. Дали BIOS-от е надграден со последната верзија?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Ставив нова термална паста, прештрафив кулерот добро сега, у биос ми дава 30-35 степени. Стаив на power saver во power options на Windows, и сеа во idle ми седи на 45 степени, ама на Aida64 stress тестот пак крева до кај 88 степени. Ќе пробам да ставам најнови драјвери да видам сеа тоа да не помогне нешто.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,152
1,373
На рајзен другар треба да ставиш на Balanced и во биос стави PBO OC и ќе немаш никакви проблеми или 4.3 гхз на 1.41 волти.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Ама кога ми е на Balanced со PBO Enabled, цело време температурата ми е околу 50 степени шара, а и напонот е 1.4v дали е тоа нормално?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Фала ви на одговорите дечки, тера подобро откако сменив паста, под 50 на idle, околу 65-70 на гејмање. Ги апдејтирав и драјверите може и тоа да помогнало.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Еве сега при инсталирање игра, CPU-то работи на 100% load и качи 88 степени. Можно е за брзо време да земам подобар кулер, дека сепак со пониски температури си е посигурно.
 

Атачменти

 • 13.8 KB Прегледи: 34
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
41
10
Може ли да ми препорачате некој добар кулер за Рајзенов, не мора да е liquid cooling. Читав на нет сите го препорачуваат Hyper 212 Black Edition, само дали го има кај нас?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,331
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно