1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

R5 3600 температура

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Kaurex, 10 Септември 2019.

Тагови:
  1. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Здраво дечки, склопив еден нов билд со Ryzen 3600, ама на idle температурите на процесорот ми стојат околу 55-60 степени, со 10% load и stock кулер. На Aida64 stress test на 100% load качи и до 98. Исто така си е искористена термалната паста која што веќе си беше на самиот сток кулер. Дали некој знае дали е ова нормално за со сток кулерот и дали може да има некакво оштетување на процесорот доколку се користи за гејмање?

2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Претпоставувам дека кулерот не си го наместил добро. Извај го кулерот, и намести го пак, и осигурај се дека на сите страни еднаков притисок нанесуваш ко ќе го дтегаш надолу, и прво ќе ги заштрафиш двата штрафа по едната дијагонала малку, колку да држи, а после другата ама исѕо малку, и полека полека еден по еден ќе ги стегаш (дијагонално) се дури не застанат само. Ко ќе сетиш дека не одат појќе, не затегаш и то е то. Треба да се реши проблемот

На Ulrezaj и borcep им се допаѓа ова.
  3. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,552
    11,279
    23 Јануари 2008
    Манга
    Симни апликација од производителот на матичната плоча и со неа гледај температура

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,266
    2,300
    9 Февруари 2011
    Stock кулерите на АМД мислам дека не се со штрафови и можно е плехчето за затегање да не притиска доволно во овој случај.
    едит: Сега глеам дека Wraith Steaлth е сепак со штрафови. Интересно, со оглед на тоа што подобрите им се со плехче.

За старт покушај со aftermarket паста, некоја поквалитетна и внимавај со количината, не претерувај.

5. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,675
    3,002
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    имаат штрафови (види слика).

само нека пази како ги затега.

Прикачени датотеки:

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,266
    2,300
    9 Февруари 2011
    Да да, видов, едитирав горе :)

На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pecko95

pecko95
    Gaining Experience

87
    59
    5 Април 2018
    Машко
    Ако имаш активирано XMP профил за рам-от, да знаеш дека тоа може да ја зголеми температурата за 5-10 степени. Јас имам R5 2600 со stock кулер, и имав сличен проблем, првиот пат кога го склопував не беше убаво стегнат до крај кулерот, а и пастата малку се истенчи. Сменив паста, заштрафиф до крај и температурите ми се намалија за 1-2 степени. Направив у меѓувреме update на биос-от, и тоа ги ресетираше сеттинзите што ги имав наместено претходно (со XMP активиран), и температурата ми падна за уште 5-6 степени.

Сега на idle седи околу 42-55 (со тие spike-овите ...), а при гејмање до 70 макс ми има кренато, просек 58-65 степени. Факт е дека не се баш нај нај сток кулерите.

Последна промена: 11 Септември 2019
  8. shifty

shifty
    Модератор

980
    1,275
    5 Септември 2009
    Наведи го остатокот од компонентите кои ги користиш и доколку не ти е проблем сподели слика од конфигурацијата.

Воедно наведи дали одиш со фабрички (auto) поставки во BIOS или пак имаш правено одредени измени.

9. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Мојата конфигурација:
    Ryzen 5 3600
    MSI B450M GAMING PLUS
    RX 470 PLATINUM EDITION 4 GB
    G.SKILL TRIDENT Z 2x8GB 3000MHz
    Cooler Master Vanguard V750

Вчера го склопив и пуштив прв пат. Прво напраив BIOS flash, ја стаив најновата верзија од страната на мојата матична и единствено нешто што чепнав е XMP profile-от го стаив за да си тера рамот на 3000MHz. Ништо друго не е чепнато, ни клокано.

Ќе го извадам и исчистам после кулерот, да пробам со нова паста и внимателно да го заштрафам. Исто така пробав со игра, NBA 2K20 иако не бара многу стаено се на ултра и температурата беше околу 66-72 додека гејмав.

10. pecko95

pecko95
    Gaining Experience

87
    59
    5 Април 2018
    Машко
    Пробај прво исклучи го XMP профилот и види колку ке ти се намали температурата. Можно е само до тоа да е. Како што спомнав, XMP профилот кога е активиран ја зголемува температурата на CPU-то, и голема е веројатноста, ако сакаме XMP профил, подобро афтермаркет кулер да си земеме :)

Еве еден линк каде има таков пример со зголемена температура:
    XMP causing core temps to rise?

11. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Со исклучен XMP ми го downclock-а на 2133MHz, што претпоставувам ќе имам доста performance loss. Ќе видам после како ќе биде по ставање на нова паста, па ако не бива изгледа по се ќе треба по асален кулер да си зеам

На pecko95 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Astro

Astro
    Guru

6,099
    8,282
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    каква матична плоча е?

13. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    MSI B450M Gaming Plus

14. Astro

Astro
    Guru

6,099
    8,282
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Јас кај MSI никогаш немам забележано непрецизни температури кај АИДА.
    А кога ќе е висока температурата и кога ќе го допреш радијаторот на процесорот, дали е ладен, добна температура или жежок?

Ај исто провери Vcore волтажата колку се движи. Во АИДА Burn-in тестот имаш секција за волтажа, види дали е повисока од 1.3 или оди нагоре накај 1.5волти, да не пушта многу напон плочата. Дали BIOS-от е надграден со последната верзија?

15. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Ставив нова термална паста, прештрафив кулерот добро сега, у биос ми дава 30-35 степени. Стаив на power saver во power options на Windows, и сеа во idle ми седи на 45 степени, ама на Aida64 stress тестот пак крева до кај 88 степени. Ќе пробам да ставам најнови драјвери да видам сеа тоа да не помогне нешто.

16. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,040
    644
    28 ноември 2015
    Машко
    На рајзен другар треба да ставиш на Balanced и во биос стави PBO OC и ќе немаш никакви проблеми или 4.3 гхз на 1.41 волти.

17. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Ама кога ми е на Balanced со PBO Enabled, цело време температурата ми е околу 50 степени шара, а и напонот е 1.4v дали е тоа нормално?

18. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,040
    644
    28 ноември 2015
    Машко
    Нормално е другар, не знам што толку креваш џева за 50 степени.

19. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Фала ви на одговорите дечки, тера подобро откако сменив паста, под 50 на idle, околу 65-70 на гејмање. Ги апдејтирав и драјверите може и тоа да помогнало.

20. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,040
    644
    28 ноември 2015
    Машко
    2700x PBO 50 степени. Рајзен различно функционира спрема интел.
    upload_2019-9-11_18-25-31.png

21. Avid

Avid
    Unbeatable

3,464
    5,019
    21 Јануари 2009
  22. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,040
    644
    28 ноември 2015
    Машко
    1% подобар перфоманс не вреди.

23. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Еве сега при инсталирање игра, CPU-то работи на 100% load и качи 88 степени. Можно е за брзо време да земам подобар кулер, дека сепак со пониски температури си е посигурно.

Прикачени датотеки:

• 1.png
      1.png
      Големина:
      13.8 KB
      Прегледи:
      29
    На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Avid

Avid
    Unbeatable

3,464
    5,019
    21 Јануари 2009
    Да да, 1%.

25. Kaurex

Kaurex
    Intern

11
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Може ли да ми препорачате некој добар кулер за Рајзенов, не мора да е liquid cooling. Читав на нет сите го препорачуваат Hyper 212 Black Edition, само дали го има кај нас?

Сподели

Вчитување...