• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Quick Launch - Show Desktop (како да го вратам)

Статус
Затворена за нови мислења.

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова по втор пат ми се случува.
Show Desktop од Quick Launch од Taskbar-от по грешка го извлеков на десктоп. Како да го вратам назад?

Со влечење се враќа само shortcut-от, така го решив проблемот минатиот пат со тоа што главната икона Quick Launch ја скрив низ фолдерите.
Ме интересира каде се наоѓа "изворно" Quick Launch.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
The Show Desktop icon is not an ordinary program shortcut. If the icon is deleted, the procedure for re-creating the icon is not obvious. To manually re-create the Show Desktop icon, follow these steps:
1. Click Start , click Run, type notepad, and then click OK.
2. In Notepad, type the following text on individual lines:
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
3. On the File menu, click Save As, and then save the file to your desktop as Show Desktop.scf.

Note Notepad might automatically append a .txt extension to the file name. Remove this extension if present. The file name should be Show Desktop.scf.
The file must now be moved to the correct folder in the user profile to appear in the Quick Launch toolbar. To manually do this, use one of the following methods.
Method 1
1. Use the mouse to drag the Show Desktop.scf icon to the Quick Launch toolbar or another location where you want the shortcut to appear.
2. Click Move Here.
Method 2
1. Use Windows Explorer to locate the following folders:

Microsoft Windows 95 and Microsoft Windows 98
Windows\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Microsoft Windows NT, Microsoft Windows 2000, and Microsoft Windows XP
C:\Documents and Settings\Username\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

Note Username refers to the account name where you want to put the icon.
2. Use the mouse to drag the Show Desktop.scf file to the Quick Launch folder.
3. Click Move Here.
Note By default, the Application Data folder for Windows NT, Windows 2000, and Windows XP is a hidden folder. You may have to unhide this folder by using the Advanced Settings in Internet Explorer. Click the Show hidden files and folders option.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И мене ми се слупи истото пред неколку денови и го решив како што кажа MetalGear.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Понекогаш без да сакаме може да ја избришиме иконата Show Desktop (покажи десктоп) од Quick Launch менито.
Можеме повторно да го вратиме на старото место создавајќи фајл наречен “Show Desktop.scf”. Отворете Notepad и напишете го следново:


[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe.3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Зачувајте го фајлот како “Show Desktop.scf” со избирање на “Save as” и од тип изберете All Files-за да можете да го избегнете зачувувањето на фајлот како “Show Desktop.scf.txt”.

Сега се што треба да направете е да го повлечете фајлот во Quick Launch и ќе забележете дека иконата Show Desktop е обновена.

Друг начин да се направи истото е со помош на Regsvr32 командата. Одете на Start>Run и напишете

regsvr32 /n /i:U shell32.dll

И тоа би требало да ви ја обнови иконата Show Desktop.

Извор:MakPCWorld
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
documents&settingsnikapplication datamicrosoftinternet explorerquick launch

Фала, бидејќи иконата ми беше извлечена, не избришана, оваа патека ми беше доволно.

Фала и на сите други, темава може да се затвори, нема потреба од повеќе постови во неа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.305
Членови
31.484
Огласи
19
Најнов член
Kolecolev
На врв Дно