1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Quart Tablet PC

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Heruvin, 14 Декември 2012.

 1. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  Зедов пред недела дена Таблет ПЦ од АМЦ, модел Quart QP970,ме интересира во однос на Мртви пиксели дали има некој познавање. Донекаде по интернетов разбрав дека на разна основа(боја)се појавувале. Е сега прашањето ми е Јас заприметувам на Црн екран(потполно) на почеток 4,сега се појавија уште 2.Станува збор за БЕЛИ.Светли точки кои не се затвораат и дали се ТОА мртви пиксели.
  Во гаранцијата постои за дефектни пиксели табела и за 7,9 и 10 инчен Таблет е иста 70% не е посветла и лоши пиксели 2-2-3.
  Поготово последно што би значело?
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  toa e gjubre od tablet, seuste imas vreme bez objasnuvanje da go vratis vo prodavnica i da si gi baras parite nazat.
  Ekranot e podelen vo segmenti i vo eden segment ako imas 3 pikseli vazi garancijata da baras nov, toa obicno nikogas nema da ti go prifatat sekogas ke ti izmisluvaat novi pravila.
  Evtinite tableti koristat evtini lcd paneli koi ne se predvideni za touch ekrani i mnogu lesno se sipat, a dokolku ne ti se rasipe ekranot ke ti se rasipe konektorot od ponacot ili slusalkite.
  Zakonski vo rok od 15 dena mozes da go vratis bez objasnuvanje i da si gi dobies parite nazat. Ako vekje kupuvas kupi nekoj podobar koj lici na tablet samsung, asus...
   
  StalkeR, FLEGMA и на gokica им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Баниран/a

  4,204
  3,321
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  quart ne cinaat za nisto. zemav jas point of view dosea sum nemal problem vo nisto so nego, ima i oficijalni apdejti za nego za 4.1.1 android mislam naskoro i 4.2 imav i quart ama go vrativ odma za 3 dena bidekji ne bev voopsto zadovolen.
   
 4. Koni0

  Koni0
  Intern

  18
  6
  9 Декември 2012
  Машко
  Најдобро јави се во сервисот и прашај, иначе си купив јас ист таков 7 инчен и да ти кажам за тие пари сум презадоволен, да напоменам и дека ми пагаше неколку пати но за срека се си работи супер, тогаш кога излегоа сите фирми понудија некој вакви евтини таблети а овој имаше најдобра спецификација и најефтин така да се одлучив за него.

  Поздрав
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,451
  12,628
  2 Август 2012
  Машко
  Пред недела купено е уште ново за да се множат мртви пиксели. Ако има ваква тенденција таа, по марфиев закон, ќе продолжи.

  Ти треба:
  Да ја најдеш фискалната
  Да го спакуваш во оригиналната амбалажа (ако ја чуваш)
  Да се вратиш во AMC и да бараш:
  а) промена за друг, подобар (ист?)
  б) враќање на парите

  Ако ти мрчат кажи им дека законски имаш право на замена или враќање на парите и после ова ако мрчат кажи им дека лагано ќе им викнеш пазарна инспекција.
  Немој да се караш

  Повеќе не купувај Quart и слични безимени марки. Тој луксуз остави му го на друг.
  Не постои ефтино и добро!
   
 6. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  И би така,ве послушав,нема друго.Пошто во рок од недела се појави проблемот.
  И како секој културен вработен кај НАС во ваа ЗЕМЈА- исконска,настапија прво вработените од понизок ранг, оти шефот надвор пиеше кафе со цигара. Тие наголемо ми покажуваа што е мртов пиксел,па тоа кај мене е прашина,па сервисот ќе виде ?.
  Ама јас не мрдам од продавница, ајде шефот беше викнат на сила, тој без проблем, го провери таблетот и без разговор,зема друг за споредба, но ете инсистирав на друг модел,па од тие што ги имаше одбрав за таа цена да видам Point of View,10",Исти спецификации,ама овде за почеток,кога ќе го држиш или притиснеш таблетот од позади, на екранот се прават вирчиња, како да капнала вода, тоа веројатно пластиката е добра,уште не инсталирани апликации гушење од брзина.
  На крај за 1000 денари поефтин одбрав НехтБоок 8 инчи. со дуал коре. Фи-ви ,нетот сите комшии поблиску ги откри,Така да многу побрз,поефикасен за тие пари.
  Благодарам за советот и тоа е тоа,ги прифаќам сите забелешки и препораки и ве Поздравувам.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,451
  12,628
  2 Август 2012
  Машко
  Супер
  Само немој повеќе да правиш вирчиња на екранот. Мртвите пиксели ќе се појават пак заради тоа и ќе станеш сомнителен.
   
 8. Heruvin

  Heruvin
  Gaining Experience

  108
  87
  5 ноември 2010
  А,не тоа шефот тестираше во продавница,тој ги пронајде вирчињата,...како споредба со Quart-от.
   
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ako ne e tajna koja cena go zema tabletot Point Of view , kakov mu e tachot , i ako moze tocen model od istiot :)

  Blagodaram :)
   
 10. Pane24

  Pane24
  Баниран/a

  4,204
  3,321
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Super e za cenata, okolu 4600 den . JAs go imam skoro 3-4 meseci eve vcera go nadgradiv na 4.1 android i e dosta brz i stabilen . modelot e Point of View ProTab 25
   
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ne uspeav da go najdam na SET i AMC ?

  Link do prodavnicata vo MK ? ili pak online go zema tabletot ?
   

Сподели

Вчитување...