• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Quart monitori

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Sakam da kupam quart lcd monitor ima li nekoj iskustvo so ovaa marka na monitori soveti iskustva i sl pozz
 
M

Mr.Alien

Гостин
Види...овааајјј.....има и попаметни начини да ги изарчиш парите, отколку на Quart (QU=ШК).
 

togenx

Intern
25 март 2008
19
0
Za Quart slusnav deka se monitori koi se zglobuvani vo makedonija.
Sum videl vo zivo i ne izgleda loso slikata e dobra, ama sepak ne ti preporacuvam da zemes. Podobro doplati si uste 1000-2000 den i zemi si Philips, samsung ili nekoja druga marka.
Primer vo AMC imas 20 incen Philips za 10600 i 20 incen Quart za 9500. Znaci za razlika od 1100 den ne vredi da rizikuvas.

Samo za da vidis kolku se "popularni" Quart pisi Quart 22tw1 (22'' model koj vo amc e 12000) na google i ke go vidis edinstveniot rezultat koj treba da te razubedi da ne kupis Quart.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Za Quart slusnav deka se monitori koi se zglobuvani vo makedonija.
Sum videl vo zivo i ne izgleda loso slikata e dobra, ama sepak ne ti preporacuvam da zemes. Podobro doplati si uste 1000-2000 den i zemi si Philips, samsung ili nekoja druga marka.
Primer vo AMC imas 20 incen Philips za 10600 i 20 incen Quart za 9500. Znaci za razlika od 1100 den ne vredi da rizikuvas.

Samo za da vidis kolku se "popularni" Quart pisi Quart 22tw1 (22'' model koj vo amc e 12000) na google i ke go vidis edinstveniot rezultat koj treba da te razubedi da ne kupis Quart.
Грешно си го пишал моделот!
 

angel485mk

Gaining Experience
26 март 2008
267
58
angel485mk's setup  
OS
Windows 7
Абе земиси HYUNDAI,јас имам таков ми го дадоја со гаранција(3год.) до 0 мртви пиксели.
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Slucajno rabotam vo AMC, a porakava ja kucam na 22tw1. Toa deka filips, samsung se poskapi za 1000-1500 den e tocno ama se raboti za S modeli, zanci naj eftinite. Toa e skoro segde taka, ali proveri vo sekoj slucaj. Quart ne se sklapaat vo Makedonija, mada bi sakal. Poveke rabotni mesta i konecno neshto da se sklapa od IT vo Makedonija. Vo sekoj slucaj Quart-ot drzi Samsung panel i shto da ti kazam, jas go rabotam i sum prezadovolen. Mislam 22" samsung panel, so 3 god. garancija. i zero bright garancija so jasno vidliv znak na kutijata za 11990 den. mislam deka ne se propushta samo zaradi "brand" name.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Јас имам Quart.Сега за сега добро ме служи.Има 2 години откако го купив мониторот.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ Stane
Ти се погодил.....знам доста примери со брзи рекламации...но, ако си задоволен, терај.
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
@fiascooo, LCD или CRT ти е мониторот, едно другарче имаше LCD LG монитор, стално имаше проблеми со мртви пиксели, а и од сликата не бев многу задоволен.

Acer исто така не ги препорачувам многу, исти се како Quart во однос на квалитет и слика.

Од монитори на кои што лично сум им видел квалитет на слика, препорачувам Hanns-G поновите модели, и Asus-ите се доста солидни за цената. Би ги препорачал и Samsung, ама доста модели од нив во Македонија што ги носат се шкарт, Техно-Маркет Anyone ? :isplashen:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
@fiascooo, LCD или CRT ти е мониторот, едно другарче имаше LCD LG монитор, стално имаше проблеми со мртви пиксели, а и од сликата не бев многу задоволен.

Acer исто така не ги препорачувам многу, исти се како Quart во однос на квалитет и слика.

Од монитори на кои што лично сум им видел квалитет на слика, препорачувам Hanns-G поновите модели, и Asus-ите се доста солидни за цената. Би ги препорачал и Samsung, ама доста модели од нив во Македонија што ги носат се шкарт, Техно-Маркет Anyone ? :isplashen:
CRT imam, no bratucedot ima LCD isto od LG i nema problemi veke cela godina.
Tvoeto drugarce nemalo sreka :)
 
@fiascooo, LCD или CRT ти е мониторот, едно другарче имаше LCD LG монитор, стално имаше проблеми со мртви пиксели, а и од сликата не бев многу задоволен.

Acer исто така не ги препорачувам многу, исти се како Quart во однос на квалитет и слика.

Од монитори на кои што лично сум им видел квалитет на слика, препорачувам Hanns-G поновите модели, и Asus-ите се доста солидни за цената. Би ги препорачал и Samsung, ама доста модели од нив во Македонија што ги носат се шкарт, Техно-Маркет Anyone ? :isplashen:
Јас би ги избегнувал Quart(тераат на зелено многу), LG(матни се), Hanns-G(зрнасти) и некои модели на Acer(освен една 22ка која што има многу супер слика)

Препорачувам Samsung(одличен контраст и бои), Asus(џам слика, иако малце тера на плаво, ама се поправа) и Viewsonic(исто квалитет ко Самсунгот)

Ова све од лично искуство, да не мислите дека бладам од тепка.
 

bajramo

Gaining Experience
25 јуни 2008
489
287
Другарче во живо имам видено каде се склопува "Quart" (во амц ) Како прво "Quart" како марка НЕ ПОСТОИ. амц ги зема некои бош делови, ги склопува и ги " брендира " како "Quart". Второ како за дома (за душата) не чинат.:bravo:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Abe luge, dell kako marka sklapa delovi od intel, asus (oem) i.t.n. Samo radi pozicija i mestopolozba gi prodava niz cel svet i zatoa neli se "orginali". Vivax e hrvatska firma so proizvodstvo od Kina (oem), ama e hrvatska pa e "orginal", NEO e bugarska firma so proizvodi od Kina (OEM), ama neli ne e makedonska tuku stranska pa zatoa e "orginal"....e, sega QUART za zal e makedonski brend so aspiracija da se prodava i poshiroko (normalno ako kvalitetot e ok), ama pustoto e makedonski brend sklapan vo Kina (OEM) kako i site drugi, ama poradi gore navedenoto ( makedonski ) neli, e SHKART, NECINI, ne se preporacuva, ne e za dusha i.t.n (sarkazam). Epa decki shto da vi kazam, jas sum za proverka i za fer prodazba, ako ne ti se sviga ne kupuvaj, ama ako e ok...:bravo:
 

beret

Intern
28 септември 2008
16
21
Brat mi ima Quart 22' so zero bright dot,inace panelot e od KTC,sega vo posledno vreme gi sklopuvaat so Samsung paneli,inace dosega eve skoro 1 godina bez nieden mrtov pixel,slikata e dobra so DVI vlez i seto toa za 12.000 den.:)pazi 22 incha.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
M

Mr.Alien

Гостин
А бре народе....темава е од пред пола година....мислам дека е ред Дарко да даде информација дали купил монитор и ако купул - каков купил.
И не само Quart, и NEO e едно ГОООЛЕМО С*А*Е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,925
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно