1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Q9650 vs Q9500

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Goce gl, 25 Февруари 2020.

 1. Goce gl

  Goce gl
  Intern

  12
  0
  3 Март 2019
  Машко
  Здраво дечки.дали би вредело и дали би осетил некаква разлика во работата на компјутерот ако го сменам процесорот и дали има потреба или да си биди истиот,имам q9500 да го сменам со q9650 по карактеристики овај е подобар но компјутерот се користи само за интернет и филмови не се користи за игри или некои тешки програми.
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Не, античка платформа.
   
  На Goce gl и gocetan им се допаѓа ова.
 3. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  382
  180
  20 Април 2008
  Машко
  @psyside е не е де до толку античка... ете го во друга соба сличен Phenom работи за шах и Chrome (најверојатно ќе работи и за едно пуштање на подолго видео или слушање музика), зависи за што му е намената...
  @Goce gl иначе како што рекоа, од модел до модел иста генерација на компјутерипроцесори многу малку се забележува разлика на перформанси
  јас би ти препорачал кога си во можност да надоградиш на понова матична со понова генерација процесор
   
  На Goce gl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,392
  27,093
  4 Септември 2008
  Секако дека не е, дали се 11 години, плус он праша дали се исплати апгрејд, не дали е доволнo добар за филмови.

  Aпгрејд не се исплати, нема никаква разлика да има за таа намена, а и за друга. Заврши времето на тие процесори.
   
  На StefAngel и gokica им се допаѓа ова.
 5. champagnepepe

  champagnepepe
  Intern

  27
  31
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  Се мислев дали да апгрејднам од E8400 на Q9550 од алиекспрес, но потрошувачката на струја, за истата потреба (филмови и сурфање) не се исплати.
  Како што кажа @psyside платформата е стара и не вредат надоградувања, освен во рамот, ако ти е потребно. Windows 7 на таа генерација процесори работи супер.
   
  На Goce gl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,496
  10,515
  13 Јуни 2009
  Ако апгрејдот е без пари и ти е интересно да си расклопиш/склопиш зошто да не. Ќе смениш и термална паста тамам.

  Но не очекувај видни разлики во твоето сценарио.
   
  На Goce gl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Goce gl

  Goce gl
  Intern

  12
  0
  3 Март 2019
  Машко
  Ок дечки си останува како што е ви благодарам на одговорите поздрав
   

Сподели

Вчитување...