1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Q6600 на карго

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од HyperBoy, 1 oктомври 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Здраво!
  Сакам да купам процесор Intel Core 2 Quad™ Q6600 преку карго, доколку процесорот не е исправен или има некоја фалинка, дали ќе може да се превземе нешто против тој што ми го продал? Не ми се ризикуваат пари, а процесорот го сакам зошто е добар за клокање, и најдобро решение за сега.

  Поздрав,
  Стефан.
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Немаш гаранција,затоа најдобро е да се виде што се купува(мој совет)
   
 3. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Има тема во боречки....тука нека остане чиста темава pls
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Што има врска процесорот со каргото ?
  Тоа е само фирма што ќе ти го транспортира од точка А до точка Б, типот што ти го продава прашај го дали ќе имаш гаранција или не.
   
 5. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Не, нема гаранција, и каргото нема врска, ама што ќе биде ако процесорот не работи? Дали ќе можам да превземам мерки, да го тужам човекот што ми го продал или слично?
   
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Нема да можеш да го тужиш. Можеш да побараш од карго курирот да го видиш процесорот пред да го земеш, но монтирањето ке одземе многу време и нема да сака курирот да чека. Така да само можеш да видиш дали навистина е тој процесор, но за жал не и да го пробаш.
   
 7. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Значи мора да бидам шизик на ризик :p :D :LOL:
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ова заебанција е или?

  Какво судење? Судски трошоци ќе те коштаат повеќе него процесорот. Башка каков доказ имаш дека си пазарел процесор? Несмееш да го снимаш разговорот без негово знаење. Не можеш да презентираш eмајлови како доказ. И најважно од се, немаш купопродажен договор заверен на нотар.
   
 9. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Не друже не е заебанција, туку пост на 14 годишно дете што нема некое познавање од бизнисот :D
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Аха :)
  Ок тоа е тоа. Башка она најважното, додека се разреши судскиот спор, Q6600 ќе биде што и Northwood P4 денеска хаха.

  Иако ретко се погаѓа расипан процесор, може да се деси. Твое е да одлучиш. Ако најдеш време може и ти да појдеш до таму. Картите за воз се ефтини (ако се иде до таму со воз).
   
 11. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Штип X.X
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,201
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Последен пат Скопје Штип сум одел пред околу 2 години и карта беше 200 и нешто денари (повратна со воз). Таман ќе се прошеташ :D
   
 13. HyperBoy

  HyperBoy
  Баниран/a

  23
  1
  30 Септември 2011
  Уште Скопјево не го знам добро, а тек Штип... Ехееее има време :D
   
 14. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,448
  1,019
  8 Декември 2009
  Скопје Штип ти е 211 денари повратна со воз. Ти само дој у Штип, и нема за шо друго да се секираш.
   
Слични теми
 1. Soft
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,449
 2. ARMac
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  3,693
 3. jove
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  9,746
 4. IcePick
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  8,467
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...