1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Python Водич за почетници [Q&A - дискусија]

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Fatal1ty_, 4 ноември 2017.

 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  И мој мал придонес кон големиот труд. Форматирано во ворд и пдф. Не ми е фах програмирање, но ставена во queue за читање
   

  Прикачени датотеки:

  На kirev и Zippo им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ти благодарам ;)
   
  На Zippo и bxxxn им се допаѓа ова.
 3. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Браво и секоја почит ...
   
  На bxxxn и Zippo им се допаѓа ова.
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не е мал туку голем придонес :)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Претходниот документ беше во landscape, најмногу поради добар приказ на print-screen сликите со таквата ориентација. Сега се вратив од кафана (читална што би кажал Тошо) и седнав да читам на таблет и некако не одговараше ориентацијата спрема екранот. Во прилог преформатиран документ во portrait ориентација. Всушност landscape повеќе би одговарал за читање на компјутер, portrait за на таблет...
   

  Прикачени датотеки:

  Zeddomazed, kirev, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Браво bxxxn, заврши голема работа. Малку го сменив pdf-от, додадов bookmarks за подобра прегледност и уште нешто ситно.
   

  Прикачени датотеки:

  На kirev и bxxxn им се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Thanks момци. Еве и уште еден mirror за да не се изгуби.
  Python - it.pdf
   
  kirev, Zippo и на bxxxn им се допаѓа ова.
 8. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Наградно прашање. Со намера сум за сериозно заигрување со змијава. Земав лаптоп специјално само за Python и изучување на истиот. Дали 120гб ссд е доволно за сите тракатанци...
   
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  901
  1,090
  9 Јуни 2011
  Машко
  Оф корс.
  најмногу нешто што би ти фатило простор е ако инсталираш некое IDE, како PyCharm...
  другото е све по неколку 10-ци/100-на MB :)

  Еве ти нешто кај мене
  Код:
  $ du -hcs /usr/local/lib/python2.7/
  71M   /usr/local/lib/python2.7/
  
  ~/.virtualenvs$ du -hcs rest_project/
  87M   rest_project/
  
  ~/.virtualenvs$ du -hcs zone
  198M  zone
  

  и ондак инсталационото...
  Код:
  ~/Downloads$ du -hcs pycharm-2017.1.4/
  606M  pycharm-2017.1.4/
  
  освен ако немаш ептен некои посебни побарувања за пакети ...
   
 10. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Дали ќе има лекција околу можностите на Django и поврзување проект на друг source safe освен Github ?
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Може зошто да не, само не можам да кажам кога.
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  829
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Ако може некој да ми помогне!!!

  Веќе долго време туторијалот ми стои во букмаркс и вечерва се решив да инсталирам се што е потребно и да започнам. Но заглавив.
  Инсталирав:
  Python 3.8.0 х32 -последна верзија
  Anaconda3 х64 -последна верзија
  PyCharm х64 -последна верзија
  cmd>python -работи
  C:\Anaconda3\Scripts>cmd>ipython notebook -ми појавува грешка
  ImportError: DLL load failed: The specified module could not be found.
  Оперативен: Windows 10 x64

  Ако може некој да ми помогне во што е проблемот.
   
 13. PetarPeco

  PetarPeco
  Gaining Experience

  72
  58
  24 Декември 2011
  Машко
  Пробај отвори Anaconda Prompt, и таму пиши ipython notebook или jupyter notebook дали ќе сака, ако нејќе, инсталирај со: pip install jupyter. После пробај пак.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...