1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Python Водич за почетници [Q&A - дискусија]

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Fatal1ty_, 4 ноември 2017.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Последна промена: 4 ноември 2017
  На Roncic, Stopan, shifty и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  135
  149
  12 Август 2014
  Машко
  Каква е замислата за туторијалот, на кое ниво ќе биде? Basic, intermediate, advanced?
   
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па ќе биде Basic. Запознавање со структура ,класи ,функции, работа со податоци. Ако има заинтересираност и популарност може нешто и по напредно.
  Средното ниво го замислувам нешто како изработка на некоја игра или апликација. Но за тоа потоа.
   
  koki, mimica и на dddragan им се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,882
  11,576
  2 Август 2012
  Машко
  Како претставник на нубовите по програмирање сакам да прашам за што конкретно се користи Python односно какви апликации се прават со него.
   
  Zeddomazed, Andrejrulz, mimica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Python има мноогу голема примена. Се прават веб апликации, игри десктоп апликации па си го има мерено дури и во мобилнни апликации... со прости зборови широка примена во секој сегмент.
   
  koki, mimica, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. kooks

  kooks
  Баниран/a

  95
  54
  5 Март 2016
  Машко
  Може ли малку помош?
  Mи треба една скрипта/плугин да ја проработам во Domiticz под Виндовс....се работи за A1 (или E-Аir) уред со 5 сензори na Броадлинк кој треба да прикаже податоци за сензорите (Темп, влажност, светло, звук, квалитет на воздух)....добивам отчитување само за Температурата но не и за другите сензори а најбитен ми е за влажноста во проценти.
  Скриптата е овде и наводно работи
  Using BROADLINK RM2 on DOMOTICZ - Page 10 - Domoticz
  Мене ми јавува грешка во оваа линија function sensori
  function sensori {
  python - <<END
  import broadlink

  за непозната функција. Скриптатата ми е само ископирана во одреден фолдер со заменета ИП и МАC адреса. Има некоја постапка za instalacija што ја рипам за да ја направам екзекутабилна или што треба да направам за да проработи? Ја ранував во конзолата и ја јавува таа грешка за непозната функција.
  Немам појма од Python ама понешто и разбирам од Basic програмирање, успеав да го додадам Броадлинкот како уреди да ги листа самиот програм (Domoticzot) пошто по дефаулт не се вградени и плугинот е од узери направен но со ова за А1 имам проблем да го проработам.
   
  Последна промена: 5 ноември 2017
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Без да можеме да ја тестираме со уредот неможеме да кажеме каде и дали има проблем. Провери со ги ИП МАС и остали стави што менњаш се како што треба... а пошто велат дека работи значи работи...
   
 8. koki

  koki
  Gaining Experience

  246
  130
  3 Март 2010
  Поддршка од мене за повеќе вакви не себични споделувања на знаење
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  616
  633
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  Python тек ќе станува позначаен и баран јазик, а главна причина за тоа е лесното/брзо/ефикасно импротирање и работење со надворешни библиотеки за Data Analysis и све поврзано околу тоа.

  Светот се движи кон тоа да прибира што е можно повеќе информации (како општи така и лични -.- ) - а Python тука баш ќе се најде од корист на сите тие кои ќе прават анализи..
  Моментално според мене Python највеќе се користи за пишување stand-alone скрипти за извршување команди на сервери, прибирање податоци од интернет (т.н. data scraping), AI-related stuff и тук-таму по некој веб базиран сервис. (there you go @FLEGMA )

  Колега од работа некни презентираше и напиша Python програма во 150 реда код за невронска мрежа за препознавање на облици, конкретно за слики со броеви од 0 до 9.
  После 1-2 мин „учење“ на програмот - ги препознаваше бројките со 95+ % точност.

  Јас работам Python година-и-пол и сум презадоволен од можностите и ефикасноста на програмскиот јазик.

  Не би сакал да навлагам во споредби и предности на Python спрема другите јазици во кои имам работено затоа што некој од оние закоравените може да се навреди :D

  Последните 7-8 месеци работам Django (Python framework) а пред тоа Flask.

  Има едно типче што се вика Miguel Gringberg кој што има одличен mega-tutorial за тоа како да почнеш со работа во Flask. Топло го препорачувам на сите кои имаат барем basic Python knowledge.

  Имам некои курсеви купени од Udemy за "Mastering Django" и слични тематики и би можел да дадам access до мојот акаунт таму, но некако сумњам дека нема да ми направе Македонче ко Македонче збрки на акаунтот.. :)

  Исто така добра фора ви е ако сте активни на LinkedIn - да активирање 1 месец бесплатен Trial - LinkedIn Learning - тука имате добар дел платени курсеви меѓу кои има и доста добри за Python.

  Со среќа на сите нови што ќе се пуштат во овие води после туторијалот на @Fatal1ty_ .
   
  kirev, Zippo, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Браво за авторот, добар подег.

  Python до пред 3 години беше најдобар за анализирање на податоци. Сега малку се подизмени сцената. Уште е добар, но во комбинација со MS SQL Server, Power BI и R e најдобар.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  @Fatal1ty_ Викендов да ги очекуваме функциите и методите?
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Аритметички операции се спремаат па после функции услови и слично

  Испратено преку nokia 3310
   
  На iface и Zippo им се допаѓа ова.
 13. mimica

  mimica
  Intern

  66
  15
  15 Декември 2010
  Женско
  Поддршка за проектот! Мислам дека ова е најубавото нешто што му се десило на форумов од времето кога пишувавте рецензии...
   
  На Psycore и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Thanks... ееее....времиња беа тоа кога тестиравме хардверишта....

  Испратено преку nokia 3310
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дечки пошто следната лекција ќе биде за tuple... ај кажете ми соодветен превод на Македонски за tuple?
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,406
  2,658
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Секвенци на немутабилни објекти? Мислам дека нема превод, а овој израз е најблизок/суштински да се објаснат таквите секвенци. Би можел и да пишеш кратко шо се немутабилни објекти и разлика на тапл со листите.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,392
  3,736
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  N-торка, подредена листа, прашај на ПМФ или на ФИНКИ како е во математичките предмети или информатички...
   
  Последна промена: 3 Декември 2017
  worker_x, Fatal1ty_ и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  N-торка го најдов во некоја литература. Ќе го користам тој.
  Благодарам Кирев.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,392
  3,736
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ајде тазе ПДФ! Нема? Штета. ;)
  Уф, а плаче и за верзија за ученици. Ајде што се чека, некој што знае да илустрира.
  (под која лиценца ти е? Ако немаш - Choose a License )
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Неам а и не можам да се замарам. На јавен форум е објавено така да е фри оф јус, со наведен извор ако се превзема, копира, менува.
  Тоа е од етичка природа, но сигурно нема да тужам никого ако го присвои....
  Ако има доброволец да го направи ПДФ би му бил многу благодарен.

  Еве ти кажав услови, ако го владееш сајтот што го наведе најди ја соодветна лиценца...
   
  На kirev и Zippo им се допаѓа ова.
 21. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  616
  633
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  Дечки, не знам дали е етички, па затоа прво да си прашам..

  Фундирав на Кикстартер кампања на Miguel Gringberg за "reworked Flask Mega-tutirial" и како награда за тоа добивме .PDF верзија од неговата книга (околу 330 страници).
  Книгата и целиот туторијал е наменет за почетници (тамам ко за сите заинтересирани кои ја следат темава) и/или дечки со медиум знаење ...

  Книгата е на Англиски јазик и е доста содржајна :)
  Те учи како од нула да почнеш, да инсталираш Python, virtualenv, Flask и се друго потребно... Потоа како да ги активираш и да започнеш со работа.
  Има добри објаснувања за тоа како функционира веб-от, requests vs response, парсирање и све што е потребно за да се изгради функционален веб-сајт.

  Благодарение на тој туторијал пред некоја година јас се заинтересирав за Python :)

  Е сега проблемот ми е дали е ОК да ја споделам неговата книга тука (авторски права енд стаф...) и ако да - дали е ОК да споделам јавно линк до мој аплоад од Dropbox?


  п.с. не сакам ни најмалку да ја омаловажам работата на @Fatal1ty_ тоа што го прави на тема едуцирање дечки за Пајтон, баш е за пофалба!

  Откако ќе завршиме со дискусијата - можат да се избришат нерелевантните мислења на темава.
   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со самото тоа што книгата е за комерцијална употреба, твое шерување на истата не е дозволено без дозвола од авторот (или ако има некакви копирајтс термс). Ние како форум се залагаме против пиратерија и за заштита на авторски права.
  Ако се испостави дека тоа што сакаш да ја споделиш е леџит. Ондак немаме ништо против тоа да биде и твојот линк... нека каже некој по упатен со како оди заштитата на авторски права... Додека не се утврди, можеш да споделиш линк од каде може да се купи книгата па ако некој сака нека ја купи.
  Поздрав.

  П.С Фала за поддршката.... :kiss:
   
 23. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  На kirev и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Последниот дел ќе го објавам деновиве. И со тоа би го комплетирам целиот проект. Ќе те пингам кога ќе завршам да будеме во контакт ако ти треба нешто дополнително од мене
   
  На Zippo и kirev им се допаѓа ова.
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,596
  21,190
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Zippo Курсот е завршен, доколку сеуште со вољен можеш да направиш една pdf верзија од истиот. Како copyright нека стои it.mk и (Fatal1ty_)

  Имајте среќни празници, а во новата година повторно ќе се читаме, со нешто ново. Имам идеа да направам туторијал за креирање едноставна десктоп апликација со помош на python и PyQt, која ќе биде за познавачи од едно повисоко ниво.

  Поздрав.
   
  На VerGer, Sharlovski, kirev и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...