1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Python udemy.com

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од BorisSapphire, 8 Јануари 2020.

 1. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Ми излезе на промоција од udemy.com за Python од 140-150$ на 9.99$ промоција.
  Ја купив и гледам дека даваат некаков сертификат, дали некој има земето курсеви од udemy.com и колку е важечки овој сертификат што го даваат.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,438
  1,013
  8 Декември 2009
  Штом е таа цена, можеш да го земеш, издробен материјал за таа цена е океј. Не вреди да трошиш време и нерви со бесплатни туторијали од индијци на yt, барем според мене, prove me wrong.

  А сертификатот, вреди како обично парче хартија, колку да го ставиш во cv.
   
  G4M3R, Mechanic, artweb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  49
  12
  2 Мај 2016
  Кој курс го гледаш?
  Сертификатот е најмал доказ за твоето знаење од некој програмски јазик, плус ова е сертификат дека ти си поминал одреден тренинг, не и доказ дека ти го знаеш тоа.
  Јас имам неколку курсеви минато на јудеми и ги земам бидејќи како што пиша членот се структуирани материјалите на едно место.
  Сертификати кои нешто вредат се оние на Мајкрософт за C#, Web Development, Azure, SQL Server....
  AWS, Oracle...
  Арно ама за тие треба да го загрееш столот квалитетно и не коштаат 10 долари туку далеку повеќе.
   
  На G4M3R и BorisSapphire им се допаѓа ова.
 4. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  493
  434
  26 Јуни 2012
  Машко
  До сега поминати околу 10тина курсеви на Udemy, доста го препорачувам како платформа.
  И како што пишаа погоре, навистина не вреди за 500ден да се замараш со бесплатни курсеви од youtube. За тие пари добиваш доста. Пример, Q&A за да си поставиш прашање(комуникација со авторот), да видиш другите каде заглавиле и како решиле одреден проблем, ако има измена околу било што курсот ќе ти биде update-уван или дополнет.

  А за „сертификатите“ за завршена обука навистина не би се замарал, бидејќи реално не вредат ништо, а пак најмалку за во CV. Занемари ги комплетно.

  Инаку за Python разгледај ја книгата т.е видеата "Automate the boring stuff with python" има цели секции со практични примери.
   
  На BorisSapphire и ekonomist им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. DimeOptima
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,204
 2. Nothing
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,504
 3. Ficiani
  Одговори:
  84
  Прегледи:
  8,128
 4. Zippo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  703
 5. M.Pix
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  845
Вчитување...

Сподели

Вчитување...