1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Python книга на македонски

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од SkyDriver, 17 Март 2010.

1. SkyDriver

SkyDriver
    Intern

61
    10
    18 Јули 2009
    Хелоу момци...

Значи вака, се работи за едно книгиче кое го имам пишувано лани во кое се збори за основите на програмскиот јазик Python.
    Значи опфатена е синтаксата, условите, циклусите и слични бејзик-левел делови од програмскио јазик Python.
    За да може книгата полесно да се разбере потребно е (но не морално) да се има преднзаење од некој друг програмски јазик.

Една мала FAIL работа е тоа што книгата е пишувана пред да излезе новата 3.1 верзија и во самата книга нагласени се raw_input и input влезните команди и xrange и range повторувачките циклуси, кои во новата верзија истите се споени, односно raw_input е споено со input, а xrange е споено со range (значи во новата верзија тргнати се raw_input и xrange).

Е сега, доколку некој земе да ја чита книгата, претпоставувам дека нема да има проблеми со разбирање на истата, а доколку има, нека ми прости затоа што нели... не сум Проф. Др. за да би можел да напишам професионална книга како што е О'Рили, сепак, мојата цел е колку што можам и како можам да направам нешто на македонски, се надевам деак нема да плукате на истото.

Е сега, има уште една ствар... Бидејки одкако почнав да работам, времето за такви ствари (пишување библиотеки, книги, лични проекти) буквално ми исчезна, такада веројатноста дека книгава ќе ја запоставам е многу голема, такада доколку има некој доброволец кој би сакал да ја продужи, нека ми пише и ќе му го испратам .odt фајлот.
    Услови кои треба да ги исполнува следниот автор се да има барем минимално познавање од програмскиот јазик Python и секако да има воља за развој на едно такво книгиче.

Како и да е, се надевам дека позитивно ќе гледате на сето ова и дека истото ќе ви се допадне. :)

Линк за превземање:
    Код:
    http://www.megafileupload.com/en/file/207121/Python-pdf.html

4 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
  2. DekoRoker

DekoRoker
    Gaining Experience

625
    53
    12 Септември 2009
    Машко
    Студент ФИНКИ
    Скриптичкава ти е одлична, јас сакам да научам пајтон, веќе основа имам за С/С++, РНР, PASCAL, JAVA, JavaScript, па и ова одлично би ми дошло.. Единствена критика е што малце неповрзани се работите, обично се почнува од декларација на променливи, па циклуси и услови, па функции и после ако има некои класи и такви работи, ама сепак супер е ова.. Би сакал да ти помогнам со усовршување на ова, ама за жал јас сум 2ра година факултет, малце времето ми е кнап.. Ама се надевам дека ќе се најде некој што ќе го продолжи ова..

Поздрав..

3. SkyDriver

SkyDriver
    Intern

61
    10
    18 Јули 2009
    Хмм... друже, незнам како мислиш за декларација на променливи... Ако мислеше она стандардното како што е во Java, C/C++, Pascal... Пример:

Код:
    int a = 5;
    float b =3.23

Значи во Puthon нема такви работи, односно нема дефинирање на податочни типови пред декларирање на променливи.

Вака иде:
    Код:
    a = 5
    a = 3.4234
    a = "Balbla"
    a = 'a'
    a = True

Едит: Значи некој да не не ме разбере погрешно, можат да се дефинираат податочните типови, но претежно се користат дирекно без претходно да се дефинира нивниот податочен тип. :)

4. DekoRoker

DekoRoker
    Gaining Experience

625
    53
    12 Септември 2009
    Машко
    Студент ФИНКИ
    па да јас на тоа мислев, сепак би било ок да се вклучи тоа да се каже... да не биде сфати си го... Инаку супер е.. :)

5. Биа

Биа
    Intern

121
    15
    24 ноември 2008
    Женско
    Me заинтересира,ја симнав и ќе почнам да го учам во слободно време..( колку ќе научам ќе видеме :)) ) :bravo: + реп за книгата

6. SkyDriver

SkyDriver
    Intern

61
    10
    18 Јули 2009
    Па добро, можда има нејасни делови кои можат да се средат доколку се продолжи книгичево, на крај краева кој има нешто нејасно слободно може да праша и ќе добие одговор за истото. :)

7. kik01

kik01
    Intern

12
    4
    2 oктомври 2012
    Ќе може ново линкче ?

8. masterficx

masterficx
    Gaining Experience

1,356
    348
    5 Јули 2009
    дајте ново линкче или некој нека ја закачи ако ја има по дома ???

9. Velix

Velix
    Intern

283
    22
    9 Март 2014
    Машко
    Може ли нов линк или некој нека ја прикачи на интернет? :D

10. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771