1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Python или Ruby

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од dimitars, 14 Март 2011.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Не можам да се одлучам кој од овие 2 јазици да почнам да го изучувам. Имам искуство во C++/Java/Php/Js и слично но сега ме заинтерсираја овие јазици. Кој е поинтересен и попрактичен. Сакам да ги учам зза генерална употреба а потоа ќе преминам и на web употреба (Со Django или Rails).
   
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
  За web можеш било кој од двата да го користиш.
  Од локалните заедници, тука се негде на исто ниво.

  http://groups.google.com/group/mk-ruby-users-group
  http://groups.google.com/group/python-mk

  Python е нешто повозрасен јазик, има повеќе имплементации, и се користи за поширок дијапазон апликации.

  Ruby се прослави со RubyOnRails и во тој момент го водеше Python во однос на подршката за пишување web апликации. Меѓутоа денес веќе нема никаква разлика. И за Ruby и за Python има повеќе солидни web frameworks.

  Мој личен предлог би бил Python и ако сакаш web апликации можеш и со Flask да почнеш, поедноставен е.
   
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  на net.tutsplus.com најдов некои туторијали за почетници за Ruby, а бидејќи преферира видео преку книги ќе почнам со тоа. До сега што видов ме воодушеви, а тоа се само почетоците. Ќе ѕирнам во меѓувреме и Python можеби ќе се предомислам ама сепак најверојатно ќе се задржам некое време на Ruby.
   
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
  (да ruby се познати по нивните видео презентации - не ми се омилени мене, но…)

  туку, потруди се да ги правиш вежбите што ги гледаш, а не само да гледаш пасивно.
  куцај го кодот, а не го копирај од сајт мозокот почнува поинаку да размислува кога куцаш код (една причина зашто алаткине за генерирање код се срање) :)
   
 5. Petkovsky

  Petkovsky
  Intern

  323
  31
  7 Декември 2009
  Моја препорака е пајтон. Убав, модерен и моќен јазик.
   
 6. discodancer

  discodancer
  Intern

  66
  13
  12 Јануари 2009
  Со оглед на твојата позадина пајтон полесно ке го научиш. Руби е малце почуден јазик. Мој совет е да напрвиш апликација во двата јазици. И да учиш Јаваскрипт со Node.js ... тоа е следната работа. :D
   
  1 person likes this.
 7. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  1 <3 Ruby.
  Што повеќе се запознавам со јазиков тоа повеќе го обожавам. Има прекрасна синтакса и е многу моќен. Лесно го сваќам, не знам дали дека веќе ги имам добро сватено ОО концептите, ама лесно ми доаѓа. Читам книга и едвај чекам да ја дочитам и да почнам со некое проектче.
  Идеи?
   
 8. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,238
  514
  3 Април 2008
  еве една задачка.

  дадена ти е текст датотека со линкови (url-а) до слики, по еден линк во линија.
  треба да:
  1) ги симнеш сликите во фолдер, нека биде images
  2) да направиш thumbnails во друг фолдер, images/thumbs
   
  1 person likes this.
 9. Elektrikz

  Elektrikz
  Intern

  473
  12
  21 Септември 2008
  Машко
  WebDev
  Rails e СТРАШНО моќен web framework за Ruby. Немам некое големо искуство со него, имам направено некои ситни веб страни (чисто да го испробам) и многу ми се допадна, така да ти го препорачувам. Единствен проблем е тоа што има малку поголем "learning-curve" од другите web-fw кои што ги има за Ruby (како на пример Sinatra).

  А за Ruby како јазик, да, малку е чуден (барем мене ми беше,најверојатно затоа што барем јас сум навикнат на C++/Java-like синтакса) но сепак е интересен,лесен и забавен за работа.
   
  1 person likes this.
 10. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Код:
  #!/usr/bin/ruby
  
  require 'open-uri'
  imgs = "images"
  thumbs = "images/thumbs"
  Dir.mkdir(imgs) unless Dir.exist?(imgs)
  Dir.mkdir(thumbs) unless Dir.exist?(thumbs)
  
  urls = File.open("text.txt", "r").readlines()
  Dir.chdir("images")
  puts Dir.pwd
  urls.each do |url|
   open(url.split("/").last().chomp, 'wb') do |file|
    puts url.split("/").last().chomp
    file << open(url).read
   end
  end
  
  Без правење на thumbnails, тоа ќе го доправам понатака :D
   
  1 person likes this.
 11. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  Ruby е мојта препорака за тебе, т.е боље е да го учиш тоа што е ново, а не тоа што сите веќе го учат, бидејки кога ке го совладаш поновото постарото веќе пола ке го имаш совладано и благодарение на моќта на гогле ке можеш да го досовладаш, а тоа што го знаеш Ruby ке ти биде еден голем плус во ЦВто и во кариерата
  позз
   

Сподели

Вчитување...