Python џедаи на forum.it.com.mk

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Zippo, 23 Јуни 2017.

 1. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Мислам дека би било полезно да се направи листа на членови на forum.it.com.mk кои го користат Python како програмски јазик, со цел размена на искуства, работа на заеднички проекти, можност за работен ангажман и сл. Може да се напише што правите со помош на Python, а што би сакале да направите во иднина.

  Да почнам со себе: Со Python работам ентузијастички без конкретен работен ангажман. Го користам за machine learning, т.е. барам начин на поефикасен data mining од нативниот на Microsoft. Бидејќи во конкретниот случај користам регресии, се надевам дека ќе почнам со neural network.
   
  Последна промена: 23 Јуни 2017
  На Hristijan_95, iface, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_ Großmeister

  19,846
  19,089
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1+ година активно фул тајм. Работам на file manager за хостинг компанија...
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Добро е го имаме вториот џедај :)
  1. @Zippo
  2. @Fatal1ty_

  @Fatal1ty_ што би сакал во иднина да сработиш со помош на Python?

  Би било добро и да споделиме по некоја литература, но откога ќе се создаде солидна листа на џедаи.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_ Großmeister

  19,846
  19,089
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па имам и идеа и започнато, ама на холд е пошто ти викам сум на фул тајм. Во Септември ми завршува договорот од две години, ако не го продолжам (ако не се погодиме околу цифрите) ондак ќе се вратам на мојот проект.
  Се работи за медиа центар кој ќе има веб сервиси и софтвер за htpc кој со помош на APi ќе може да се пристапува до одредена содржина од било каде...
  Огромен залак е се надевам ќе види светла светла точка... ;) ;)


  ПМС имам многу материјали за него али 90% се на Руски... ја се од нив учев...
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Одлично, се надевам дека темава и форумот ќе допринесат да продајдеш соодветни соработници за проектот.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DonFrozex

  DonFrozex Гик

  120
  61
  9 Јуни 2011
  Машко
  Далеку од џедај сум, но на пат сме :)
  1+ година Пајтон, последниве 4 месеци фул-тајм Џанго дев.
  +1 за идејава.

  Би сакал кога би имал повеќе слободно време нешто скриптање у Пајтон да работам... многу моќни работи може да се направат :)
   
  На Zippo и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 8. DonFrozex

  DonFrozex Гик

  120
  61
  9 Јуни 2011
  Машко
  @Zippo мислеш IDE ?
  PyCharm по дефолт, Sublime онака за на-брзака кога ми треба нешто и сега од неодамна инсталирав Atom..
   
  На Fatal1ty_ и Zippo им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_ Großmeister

  19,846
  19,089
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  +1 за PyCharm

  Испратено преку nokia 3310
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex Гик

  120
  61
  9 Јуни 2011
  Машко
  Yup.. но се гребам сеуште некако на студентска лиценца :D
  Ќе тражеме чаре од догодина...да не плаќам 100-на $$...
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_ Großmeister

  19,846
  19,089
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја има по торенти...

  Испратено преку nokia 3310
   
 12. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Користев PyCharm на почетокот додека го учев јазикот. Последниве месеци исклучиво Atom, со atom-python-run за полесно билдање на кодот :)
   
 13. srle89

  srle89 n00b

  40
  23
  20 Март 2013
  Машко
  Преку работна недела .NET девелопер, за викенди рекреативно чепкам Python. :D
   
 14. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што конкретно чепкаш, ако не е тајна? :)
   
 15. srle89

  srle89 n00b

  40
  23
  20 Март 2013
  Машко
  Ништо фенси. Јас сум повеќе web guy. Така да, имам работено со Django, Flask.
   
 16. dimsa

  dimsa Гик

  216
  245
  9 Јануари 2015
  Денски сисадмин, навечер заљубен Python/Django ученик. Чепкам ситни проектчиња за да ги совладам концептите во Django. Ако навистина има доста љубители на python/django може една средба да се направи па некој поискусен да ни објасни некои работи. Ја нудам пиво и мезе за следниве теми:
  - model methods и идејата за fat model / skinny views
  - избор на датабаза и ограничување
  - искуства при продукциско користење на django апликација
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_ Großmeister

  19,846
  19,089
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А едни почетнички туториали на оваа тема на форум што викате?
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24 Ентузијаст

  2,308
  1,261
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Јас порано чепкав Пајтон кога на нокиа симбианот имаше пајтон едитори и креатори па со помош на тие кодови си создавав разни коцки и анимаци и т.н
   
  На bibil му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Zippo

  Zippo Wax on, wax off

  169
  129
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  1. @Zippo
  2. @Fatal1ty_
  3. @DonFrozex
  4. @srle89
  5. @dimsa
  6. @Pane24

  Полека, но сигурно се собираме. Како што гледам скоро сите сте на Django :).

  Ја поддржувам идејата за собир, меѓутоа прво да се направи една убава листа на џедаи :). Верувам дека не има во голем број на форумов.

  За оние кои почнуваат со Python, или сакаат да го надградат своето знаење би им предложил:
  1. Купување (може и пиратирање) на Beginning Python From Novice to Professional
  2. Инсталирање на Anaconda со најновата верзија на Python3, а по потреба инсталирање на virtual environment за Python2
  3. Инсталирање на Atom со следниве пакети: atom-python-run, autocomplete-python

  За моите потреби ја имам користено следната литература:
  - SciPy and NumPy: An Overview for Developers
  - Python for Data Analysis: Data Wrangling with Pandas, NumPy, and IPython
  - Learning the Pandas Library: Python Tools for Data Munging, Analysis, and Visual
   
  Последна промена: 25 Јуни 2017
  gremlin, srle89, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Piwcho

  Piwcho Гик

  389
  243
  13 Јули 2015
  Машко
  Како почетник кој пред многу кратко време започна да го изучува овај програмски јазик одлично би ми дошле такви туторијали

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
Слични теми
 1. DimeOptima
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  976
 2. Nothing
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,220
 3. n3tG0d
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  227
Вчитување...

Сподели