1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Python џедаи на forum.it.com.mk

Дискусија во форумот 'Perl // Ruby // Python' започната од Zippo, 23 Јуни 2017.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Мислам дека би било полезно да се направи листа на членови на forum.it.com.mk кои го користат Python како програмски јазик, со цел размена на искуства, работа на заеднички проекти, можност за работен ангажман и сл. Може да се напише што правите со помош на Python, а што би сакале да направите во иднина.

  Да почнам со себе: Со Python работам ентузијастички без конкретен работен ангажман. Го користам за machine learning, т.е. барам начин на поефикасен data mining од нативниот на Microsoft. Бидејќи во конкретниот случај користам регресии, се надевам дека ќе почнам со neural network.
   
  Последна промена: 23 Јуни 2017
  На Necromancer, Hristijan_95, iface и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1+ година активно фул тајм. Работам на file manager за хостинг компанија...
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Добро е го имаме вториот џедај :)
  1. @Zippo
  2. @Fatal1ty_

  @Fatal1ty_ што би сакал во иднина да сработиш со помош на Python?

  Би било добро и да споделиме по некоја литература, но откога ќе се создаде солидна листа на џедаи.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па имам и идеа и започнато, ама на холд е пошто ти викам сум на фул тајм. Во Септември ми завршува договорот од две години, ако не го продолжам (ако не се погодиме околу цифрите) ондак ќе се вратам на мојот проект.
  Се работи за медиа центар кој ќе има веб сервиси и софтвер за htpc кој со помош на APi ќе може да се пристапува до одредена содржина од било каде...
  Огромен залак е се надевам ќе види светла светла точка... ;) ;)


  ПМС имам многу материјали за него али 90% се на Руски... ја се од нив учев...
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Одлично, се надевам дека темава и форумот ќе допринесат да продајдеш соодветни соработници за проектот.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  903
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Далеку од џедај сум, но на пат сме :)
  1+ година Пајтон, последниве 4 месеци фул-тајм Џанго дев.
  +1 за идејава.

  Би сакал кога би имал повеќе слободно време нешто скриптање у Пајтон да работам... многу моќни работи може да се направат :)
   
  На Zippo и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 8. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  903
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  @Zippo мислеш IDE ?
  PyCharm по дефолт, Sublime онака за на-брзака кога ми треба нешто и сега од неодамна инсталирав Atom..
   
  На Fatal1ty_ и Zippo им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  +1 за PyCharm

  Испратено преку nokia 3310
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  903
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Yup.. но се гребам сеуште некако на студентска лиценца :D
  Ќе тражеме чаре од догодина...да не плаќам 100-на $$...
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ја има по торенти...

  Испратено преку nokia 3310
   
 12. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Користев PyCharm на почетокот додека го учев јазикот. Последниве месеци исклучиво Atom, со atom-python-run за полесно билдање на кодот :)
   
 13. srle89

  srle89
  Gaining Experience

  68
  52
  20 Март 2013
  Машко
  Преку работна недела .NET девелопер, за викенди рекреативно чепкам Python. :D
   
 14. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што конкретно чепкаш, ако не е тајна? :)
   
 15. srle89

  srle89
  Gaining Experience

  68
  52
  20 Март 2013
  Машко
  Ништо фенси. Јас сум повеќе web guy. Така да, имам работено со Django, Flask.
   
 16. dimsa

  dimsa
  Gaining Experience

  246
  276
  9 Јануари 2015
  Денски сисадмин, навечер заљубен Python/Django ученик. Чепкам ситни проектчиња за да ги совладам концептите во Django. Ако навистина има доста љубители на python/django може една средба да се направи па некој поискусен да ни објасни некои работи. Ја нудам пиво и мезе за следниве теми:
  - model methods и идејата за fat model / skinny views
  - избор на датабаза и ограничување
  - искуства при продукциско користење на django апликација
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А едни почетнички туториали на оваа тема на форум што викате?
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,289
  3,592
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас порано чепкав Пајтон кога на нокиа симбианот имаше пајтон едитори и креатори па со помош на тие кодови си создавав разни коцки и анимаци и т.н
   
  На kebe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  1. @Zippo
  2. @Fatal1ty_
  3. @DonFrozex
  4. @srle89
  5. @dimsa
  6. @Pane24

  Полека, но сигурно се собираме. Како што гледам скоро сите сте на Django :).

  Ја поддржувам идејата за собир, меѓутоа прво да се направи една убава листа на џедаи :). Верувам дека не има во голем број на форумов.

  За оние кои почнуваат со Python, или сакаат да го надградат своето знаење би им предложил:
  1. Купување (може и пиратирање) на Beginning Python From Novice to Professional
  2. Инсталирање на Anaconda со најновата верзија на Python3, а по потреба инсталирање на virtual environment за Python2
  3. Инсталирање на Atom со следниве пакети: atom-python-run, autocomplete-python

  За моите потреби ја имам користено следната литература:
  - SciPy and NumPy: An Overview for Developers
  - Python for Data Analysis: Data Wrangling with Pandas, NumPy, and IPython
  - Learning the Pandas Library: Python Tools for Data Munging, Analysis, and Visual
   
  Последна промена: 25 Јуни 2017
  На #samurai#, gremlin, srle89 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Како почетник кој пред многу кратко време започна да го изучува овај програмски јазик одлично би ми дошле такви туторијали

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 21. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Џедаи, сакам да ви се пофалам за завршен еден мини проект кој долго време го планирав, а последниве два дена го реализирав.

  Се работи за земјотресите.

  На сајтот Earthquakes - Earthquake today - Latest Earthquakes in the World - EMSC постои можност за превземање на csv датотека листа на сите земјотреси за одреден регион (лимит е 5000 записи).
  Тоа ми служи како првичен сет на податоци (сите земјотреси што се случиле во Македонија последните 13 години, а се евидентирани во emsc.eu).
  Во пајтон го процесирав фајлот, т.е. му направив мал ETL.
  Пајтон го превзема фајлот, прави dataframe со pandas, итерира низ редиците (знам pandas е про-сет теорија, али мораше), врз база на координатите наоѓа локација со помош на Nominatim (мора да има 1 секунда delay ради TOS).
  На крај ред по ред се впишуваат во нов csv фајл кој служи како source за Power BI.

  Крајниот резултат:
  Power BI Report

  За во иднина планирам да направам база на Azure SQL инстанцата што ја имам и податоците да се вчитуваат real-time од web-сервисите кои ги нуди emsc.eu.

  Кога ќе го испеглам кодот, ќе го ставам на github.
   
  На Kajsibebraat, birdfly, Isak Keyten и уште 11 други им се допаѓа ова.
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Браво за сработеното... одлично изгледа....
   
 23. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  488
  437
  12 ноември 2013
 24. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Фала. Забелешка на место :)

  Линк од визуализацијата со вклучени гранични места, како што наведе @Psycore. Power BI Report
   
  На Psycore и Isak Keyten им се допаѓа ова.
 25. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  789
  704
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Update: Незнам колку ja користите, но Pandas е страшна библиотека. Во однос на гореспоменатиот проект со земјотресите, во реално време се превземаат податоците, но освежувањето на Power BI embedded e 1 час. Во python со помош на pandas, се прават сите неопходни трансформации на податоците. Се на се 3 чекори:

  1. Вчитување на постоечки податоци (CSV - фајл, нема потреба од релациона база и сл.)
  2. Обработка во Python Pandas, два DataFrame-а, еден со постоечки податоци, друг со податоци од web-сервисот на SeismicPortal - Home.
  3. Експорт на веќе обработените податоци во нов CSV фајл.

  Истото трае 2 секунди плус по една секунда за секој запис да се обработи во Nominatim (координати во локација).

  Мислам дека овој проект е завршен и го постигнав тоа што го сакав.

  Доколку имате идеа за некој сличен проект, повлекување на податоци, нивна обработка и визуализација со помош на Python, слободно напишете на темава. Секако проектите ќе се непрофитабилни, т.е. ќе служат само за надградување на знаењата.

  П.С. Дали сте работеле со библиотеки за поврзување на Python со One Drive или DropBox? Доколку да, добро би било да споделиме знаења.
   
  gdamjan, dimsa и на Psycore им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Nothing
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,496
 2. dimitars
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  3,494
 3. martinpk
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,886
Вчитување...

Сподели

Вчитување...