• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PuTty- како до интерактивно “пуштање“ команди

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Putty е извонредно корисна апликација за воспоставување SSH врска со другите машини во мрежа. Ме интересира дали е можно интерактивно да му “пуштам“ команди откако еднаш врската е отворена, на пример преку притискање копче од некој front end изработен во .NET јазик.
Пример, преку Putty остварувам врска со Линукс машината која е во иста мрежа и го добивам Линукс промптот:

[[email protected]~]

Е сега како на тој отворен промпт да “пишувам“ команди (од арсеналот Линукс команди) без навистина да внесувам команди преку тастатурата...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,714
Мислења
831,177
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно