• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PSU & GPU

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
Здраво, го имам следново напојување:
Cooler Master MWE V2 ATX 500W 80PLUS White

Дали би било доволно за GTX 1080? не планирам да ја оверклокнувам
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
94
145
TDP (Thermal Design Power) на 1080 е околу 180W. Би требало да е и повеќе од доволно, ама во секој случај израчунај колку влечат другите компоненти во PC-то. CPU, MB, etc.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,606
10,902
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво, го имам следново напојување:
Cooler Master MWE V2 ATX 500W 80PLUS White

Дали би било доволно за GTX 1080? не планирам да ја оверклокнувам
Едвај, на граница ако мислиш 1080 а не 1080Ti.

Јас би препорачал 600w+
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,173
2,566
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
238
156
Skopje
Здраво, го имам следново напојување:
Cooler Master MWE V2 ATX 500W 80PLUS White

Дали би било доволно за GTX 1080? не планирам да ја оверклокнувам
На граница си ! Пробај па ако исклучи компјутерот на сред тест или игра - малку е...
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
54
23
види има мн калкулатори по интернет за колку струја ќе повлече секоја од компонентите и според тоа најубаво е да земеш 100-150 w плус за да му оставиш простор за дишење на напојувањето.
- Напојувањето е најбитниот дел од конфигурацијата и единстцен дел на кој не треба да се штеди ич
Мислењето е автоматски споено:слободно можеш да искористош еден од овие два калкулатори
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
149
81
Секако, да не забораваш да ја вклучиш и ефикасноста во математиката. На пример, бидејќи е 80% ефикасно напојувањето, реален излез му е 400W. Значи збирот треба да ти е помалце од тоа, а и да вклучиш луфта малку. Во превод, до кај 300-350 си ок (израчунај сам колку имаш вкупно).
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,173
2,566
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Секако, да не забораваш да ја вклучиш и ефикасноста во математиката. На пример, бидејќи е 80% ефикасно напојувањето, реален излез му е 400W. Значи збирот треба да ти е помалце од тоа, а и да вклучиш луфта малку. Во превод, до кај 300-350 си ок (израчунај сам колку имаш вкупно).
Обратно е. 500w напојување троши 600w

Добрите напојувања се декларираат по максимална моќност на 12V rail.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #11

dan1mk

Intern
12 октомври 2020
22
6
Обратно е. 500w напојување троши 600w

Добрите напојувања се декларираат по максимална моќност на 12V rail.
Значи моево троши 600 така? мислам дека е 12v
Тоа ми беше целта со темава иначе знам да искалкулирам на гугл ама незнам точно моево напојување колку е добро.. Дека знам има некои шо пишува 500 600 а помалце се..

Load Wattage: 401
Recommended: 451

Вака ми излегува на калкулаториве.. Значи би требало да има доволно луфта со напојувањево..?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,173
2,566
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Значи моево троши 600 така? мислам дека е 12v
Тоа ми беше целта со темава иначе знам да искалкулирам на гугл ама незнам точно моево напојување колку е добро.. Дека знам има некои шо пишува 500 600 а помалце се..

Load Wattage: 401
Recommended: 451

Вака ми излегува на калкулаториве.. Значи би требало да има доволно луфта со напојувањево..?
Да. Напојувањето е убаво. Nvidia/Amd/Intel секогаш си даваат луфта зашто не сите напојувања се убави. Пример земам ефтини напојувања како NJoy и Gigabyte, што се мултирејл и што декларираат вкупна моќност со собирање на сите моќности. Тогаш, на еден рејл може да имаш оптеретување поголемо од декларираното за рејлот, а да си под тоталното декларирано на напојувањето.

Секогаш гледај колкава ампеража е најголемиот 12V рејл, помножи со 12 и ќе видиш колкава ти е правата моќност на напојувањето. А калкулаторите се точни, се користат од касни 90ти навака.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Да. Напојувањето е убаво. Nvidia/Amd/Intel секогаш си даваат луфта зашто не сите напојувања се убави. Пример земам ефтини напојувања како NJoy и Gigabyte, што се мултирејл и што декларираат вкупна моќност со собирање на сите моќности. Тогаш, на еден рејл може да имаш оптеретување поголемо од декларираното за рејлот, а да си под тоталното декларирано на напојувањето.

Секогаш гледај колкава ампеража е најголемиот 12V рејл, помножи со 12 и ќе видиш колкава ти е правата моќност на напојувањето. А калкулаторите се точни, се користат од касни 90ти навака.
Па тоа значи дека и мојто PSU троше повеќе од декларираните 350 вати. :D
Така да тамн си е со мојто GPU. Па нормално дека ќе е коа мака си нема скоро две години и покрај шо цифка секој пат коа ке ке се активира GPU-то.
Ни еншка не е трпнало, не па да изгасе. (Додуша нели се пожалив дека ми трепка пред месец, два, ама успешно успоставиме дека е до HDMI кабело кој од коа го смениме не е трепнало веќе :D ).
Алал да ти буразеу Декомоте. Веќе не се замарам со цифкањето.
BTW изминатио месец 2 недели јa мскав GTA V по 12 саати на ден.
При тоа оптеретување ако не биде ништо, нема ни да биде :p
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,173
2,566
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Па тоа значи дека и мојто PSU троше повеќе од декларираните 350 вати. :D
Така да тамн си е со мојто GPU. Па нормално дека ќе е коа мака си нема скоро две години и покрај шо цифка секој пат коа ке ке се активира GPU-то.
Ни еншка не е трпнало, не па да изгасе. (Додуша нели се пожалив дека ми трепка пред месец, два, ама успешно успоставиме дека е до HDMI кабело кој од коа го смениме не е трепнало веќе :D ).
Алал да ти буразеу Декомоте. Веќе не се замарам со цифкањето.
BTW изминатио месец 2 недели јa мскав GTA V по 12 саати на ден.
При тоа оптеретување ако не биде ништо, нема ни да биде :p
Цивкаат и најскапи напојувања :) не се секирај.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,477
1,103
Неврленд
Цивкаат и најскапи напојувања :) не се секирај.
Сеа дури и ке ја оверклокнам картата. Дига едно 100 и 2-30 мхз :p
Не е ногу у % , ама бар нека осете малце адреналин картата,
нека се осете жива :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
849,547
Членови
29,448
Најнов член
Whale332
На врв Дно