• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PS4 - ДВД проблем после чистење

  • Ја почнал/а темата
  • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
185
Пред некој ден ја чистев конзолата од прашина и промена на паста. Е сега проблемот е што дугмето не реагира за вадење на ДВД и исто така при клавање на ДВД го вади по неколку секунди. Што можи да се има случено?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не си го склопил убаво. Или драјвот е изместен, лошо заштрафен, цркнат.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,024
1,540
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Што модел е? CUH 1000 или 1200?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,192
5,752
Мелмак
Дали си сигурен дека сите рибон и останати кабли ги поврза ко што треба при склопување пак? Пробај расклопи го и склопи го повторно но особено внимавај на конекциите на каблите и се тоа.

Види некој туторијал за оваа работа со повеќе детали на што да се внимава.

Дали при чистење го пипаше оптичкиот драјв нешто особено? Да исклучиме оштетувања од несмасност нели.

И последно прашање: шо би требало да значи насловот? Пошо ептен ми боде очи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
185
Дали си сигурен дека сите рибон и останати кабли ги поврза ко што треба при склопување пак? Пробај расклопи го и склопи го повторно но особено внимавај на конекциите на каблите и се тоа.

Види некој туторијал за оваа работа со повеќе детали на што да се внимава.

Дали при чистење го пипаше оптичкиот драјв нешто особено? Да исклучиме оштетувања од несмасност нели.

И последно прашање: шо би требало да значи насловот? Пошо ептен ми боде очи.
Лабав беше рибон кабелот на читачот ќе му ставам изолир нешто да го држи.
Повторно денес ќе го расклопам.
Колку само да го извадам и исчистам надворешно со четка беше полн со прашина.
Иначе насловот го згрешив мала паника се извинувам.

Исто така и дугмето не реагира треба да барам што можи да биди.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,024
1,540
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Тие имаат капацитив дугмиња на допир. Види извади долната пластика да не немаш добар контакт.
Следен пат гледајте туторијали ама апсиха од Трониксфикс и без брзање.
Некни средував еден PS4 да можеле пластиките да ги заштрафат со штрафојте од хладњакот, ќе го направеле. Еден не беше на право место вратен.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
185
Се е океј како што треба заштрафено. Ама не работи никако ни на плоча ни на дугме. Не дава никаков знак ко ќе се притисни дугмето.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
185
Можи клуч на темата. Проблемот е решен. Се што требаше да се направи е да се отвори читачот и да се турни главата на ласерот во почетна позиција.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,497
3,242
А како не беше во почетна позиција, го мавна од струја среде читање?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,743
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно