• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ps4 controller за PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1
27 декември 2019
19
9
Планирам да земам контролер за плеј стејшн 4, но да го користам за pc. Проблемот е што матичната плоча ми нема блутут. Дали може да се користи контролерот и без блутут? Дали ќе има проблем со мапирање на копчињата? Незнам како би функционирало да купам блутут усб адаптер. Ако имате искуства споделете, фала однапред.

Испратено од JSN-L22 преку IT.mk форум апликација
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
703
572
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Можеш да го користиш на PC без блутут. Само не се сеќавам дали имаше официјални драјвери или требаше 3rd party драјвери да се спуштат. Си работи со усб кабелче во секој случај.
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
86
132
Зашто баш пс4 контролер за пц? Поскапи се и ќе треба да се замараш малку за да работи се како што треба. Јас земан Натек контролер од анхоч за 1100 денари, пцто го препознава како хбох контролер и работи супер со секоја игра. Ако немаш некоја посебна причина не купувај пс4 контролер за на пц. Инаку може да работи со секој блутут донгл од 200-300 денари и програмата DS4Windows.

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
371
313
Добро вика @PeGi998 подобро купи xBox јоупад само не Натец и јас го имам тој срање е, ако земаш земи си официален хбох од мајкрософт или Logitech F310, F710.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Планирам да земам контролер за плеј стејшн 4, но да го користам за pc. Проблемот е што матичната плоча ми нема блутут. Дали може да се користи контролерот и без блутут? Дали ќе има проблем со мапирање на копчињата? Незнам како би функционирало да купам блутут усб адаптер. Ако имате искуства споделете, фала однапред.

Испратено од JSN-L22 преку IT.mk форум апликација
Немаш никаков проблем на windows, било кој bt адаптер ќе ти работи. Native поддршка имаш на steam за DS4, ако сакаш да играш нешто кракнато го имаш DS4windows работи без проблем со сѐ што сум пробал, од Forza до PES

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
27 декември 2019
19
9
На eBay има ds4 за некои 25$, па вака примамливо ми изгледа, инаку фала за одговорот.
Зашто баш пс4 контролер за пц? Поскапи се и ќе треба да се замараш малку за да работи се како што треба. Јас земан Натек контролер од анхоч за 1100 денари, пцто го препознава како хбох контролер и работи супер со секоја игра. Ако немаш некоја посебна причина не купувај пс4 контролер за на пц. Инаку може да работи со секој блутут донгл од 200-300 денари и програмата DS4Windows.

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
Испратено од JSN-L22 преку IT.mk форум апликација
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
703
572
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Шо значи сменета школка? Оригинална ли е школката? Аналог џојстиците оригинални се?
Се е оригинал, само оклопот е сменет. Имаш на али оклоп за 5 долари кој можеш да го смениш сам. Значи само пластиката, преден и заден капак

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
237
272
Јас користам од ПС3 џојстик со кабелче и си функционира одлично. Пробај тоа и поефтино ќе те фати.
 

Nostradamus

Gaining Experience
23 мај 2017
69
68
Скопје
Јас би ти препорачал да се префрлиш на идејата да земеш Xbox joystick. 99% од игрите го користат тој user interface и се директно компатибилни со него. Јас имам и играм на PS4 joystick и работи преку рандом апликација направено од рандом човече DS4. Steam има подршка за контролерот но например ако сакаш да играш други игрици или пак емулатори ќе мораш да идеш преку DS4 што знае некој пат да биде доста buggy.

Само моите 5 денари. ;)
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Планирам да земам контролер за плеј стејшн 4, но да го користам за pc. Проблемот е што матичната плоча ми нема блутут. Дали може да се користи контролерот и без блутут? Дали ќе има проблем со мапирање на копчињата? Незнам како би функционирало да купам блутут усб адаптер. Ако имате искуства споделете, фала однапред.

Испратено од JSN-L22 преку IT.mk форум апликација
DS4Windows, овој fork поточно, не тој оригиналниот, не е апдејтнат одамна, и блутут адаптер од 300 денари (моментално не е на залиха, али барај блутут со CSR8510 чипсет) и гајле немаш.

Ќе го изгасиш lightbarot и комотно недела дена нема да мислиш за батерија (освен по 12 саати ако не ти е играњето секој ден). DS4 контролеров не е напраен за со кабел да седи во него док играш, ќе мрднеш евентуално ќе подизлезе од некоја страна, многу глуп дизајн.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
370
174
Работи сигурно со 4.0 Bluetooth? Што значат бројкиве буквите CSR8510? и ако може некој линк од модел што би функнционирал, а го има на лагер.

Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,767
1,780
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
200% работи со 4.0 Bluetooth преку DS4 Windows програмот, или директ преку microUSB кабел.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
370
174
200% работи со 4.0 Bluetooth преку DS4 Windows програмот, или директ преку microUSB кабел.
Преку кабел играм цело време. Океј е освен на моменти што се исклучува и на некои игри (НБА2к) ми јавува два контролери па морам едниот да го вадам во девајс
 

IcePick

Gaining Experience
19 ноември 2013
317
264
Гледав некој тестови што ги правеле по нет најмал input lag има преку bluetooth DS4, имате евтини bluetooth 4.0 на ali/ebay лично го користам ова и супер е. На никого не му препорачувам да игра преку Steam, имам пробано на неколку компјутери и знае да има доста лаг што може сега не го приметувате но, ако еднаш уклучите DS4 Win ќе видите колку по убаво работи.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,394
3,015
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Веќе 6+ месеци играм преку DS4Windows, прво се мачев со еден прастар Bluetooth 2.0 dongle, а после нарачав од AliExpress Ugreen BT 4.2 dongle и немам никаков проблем. Досега сум имал само позитивни искуства со Ugreen кабли и додатоци, па затоа го избрав тој dongle.

Единствено што понекогаш тој DS4 контролер се користи и како четврти контролер на PS4 па кога е синхронизиран со PS4 ако заборавам да го упарам со PC, го вклучува PS4 :)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Работи сигурно со 4.0 Bluetooth? Што значат бројкиве буквите CSR8510? и ако може некој линк од модел што би функнционирал, а го има на лагер.

Испратено од ANE-LX1 преку IT.mk форум апликација
Ја го користам со ова адаптерче и никаков проблем нема
Го имаш на лагер

#Aliexpress MKD 144.39 48%OFF | Rocketek CSR 4.0 A2DP Bluetooth Adapter USB Dongle for PC Computer Speaker audio/ps4 controller/Receiver transmitter
MKD 144.39 48%OFF | Rocketek CSR 4.0 A2DP Bluetooth Adapter USB Dongle for PC Computer Speaker audio/ps4 controller/Receiver transmitter

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Преку кабел играм цело време. Океј е освен на моменти што се исклучува и на некои игри (НБА2к) ми јавува два контролери па морам едниот да го вадам во девајс
со горе програмот што го линкнав, можеш да го hideнеш DS4 контролерот во сетингс и ќе ти го покажува само како еден (емулиран ко хбох 360, ко што треба да биде, првата опција во сетингс е)
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
DS4Windows, овој fork поточно, не тој оригиналниот, не е апдејтнат одамна, и блутут адаптер од 300 денари (моментално не е на залиха, али барај блутут со CSR8510 чипсет) и гајле немаш.

Ќе го изгасиш lightbarot и комотно недела дена нема да мислиш за батерија (освен по 12 саати ако не ти е играњето секој ден). DS4 контролеров не е напраен за со кабел да седи во него док играш, ќе мрднеш евентуално ќе подизлезе од некоја страна, многу глуп дизајн.
Како го изгаси lightbar-от?

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
357
311
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,001
Мислења
854,471
Членови
29,633
Најнов член
goran.cvetanoski
На врв Дно