• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PS2 Fat

 • Ја почнал/а темата
 • #1

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Како што гласи насловот, барам PS2 Fat.
Не сум фан на PS па би сакал да ги прашам по искусните.
Сакам PS2 лично за мене за ретро игри. Знам дека од PS2 Fat има многу модели, па би сакал да ми кажете кој точно да го барам.
Сакам да биде чипуван и да можам да му ставам HDD со игри, знам дека Fat верзијата подржува HDD со конвертор од IDE на Sata.
Доколку има некој член за продавање нека ме контактира или кажете ми кој модел да го барам и е нај лесен за чипување.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако не најдеш дебели, слимот може уште полесно со McBoot да се направи игрите да ги чита од Network Share so 100 mbit/s што е побрзо него од усб хард диск пошто усб-то е 1.1

Мноооогу години поминаа од кога го имав ама малце срчни на нет ќе најдеш. Директива од компјутер ќе си го шернеш фолдерот со ISO и господ да те види. Дебелите имаа фиока за хард диск, ама повеќето од огласи се во очајна состојба. А мислам дека немаа мрежна сите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Ако не најдеш дебели, слимот може уште полесно со McBoot да се направи игрите да ги чита од Network Share so 100 mbit/s што е побрзо него од усб хард диск пошто усб-то е 1.1

Мноооогу години поминаа од кога го имав ама малце срчни на нет ќе најдеш. Директива од компјутер ќе си го шернеш фолдерот со ISO и господ да те види. Дебелите имаа фиока за хард диск, ама повеќето од огласи се во очајна состојба. А мислам дека немаа мрежна сите.
Ми се допаѓа идеата со слимот, ајде да видиме другите што ке кажат.
Ти благодарам на одговорот.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Слимот ти е подобра опција.:)
Јас имам слим и со усб стик правам што сакам, си шибаш игрици колку сакаш.
Плус како што кажа ARMac погоре слимот се со мрежна, помалку место зафаќаат, многу попрактични, а и понови серии се. :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Слимот ти е подобра опција.:)
Јас имам слим и со усб стик правам што сакам, си шибаш игрици колку сакаш.
Плус како што кажа ARMac погоре слимот се со мрежна, помалку место зафаќаат, многу попрактични, а и понови серии се. :cool:
Да барам конкретно некоја верзија или било кој слим?
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Мојот е SCPH-70003, Pal
Мислам дека и серијата 9xxxx е малтене иста, било која сеедно. :)
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Не сум.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Уште едно прашање, PS3 со чип, може да се играат игри од PS2?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
991
1,494
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Уште едно прашање, PS3 со чип, може да се играат игри од PS2?
Некои можат, преку емулација.
Воглавно PS3 се мачи и со тие што можат.

PS2 Fat имаш 2 типа 3000 серија и 5000 серија. Идеална ти е 5000 серијата со Network Adapter и да му вградиш IDE/SATA HDD во зависност од адаптерот оргинал/кинески.
McBoot ќе го инсталираш внатре во HDD-то така да нема да имаш потреба ниту да ја држиш мемориската со exploit.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Уште едно прашање, PS3 со чип, може да се играат игри од PS2?
И уште една сугестија ако имаш добар компјутер (па и не мора толку добар), PCSX2 е веќе прилично зрел емулатор. Дури со upscale на ХД резолуција игрите изгледаат боље него на конзола.

Ако ништо друго на „internal resolution“ треба да биде игриво и на PC од пред 5-6 години.

 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Голема благодарност до @Jedah, кој што ми обезбеди PS2 Fat верзија со сите нишани. :)
Темата може да се затвори.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај да си го сакаш ко јас што си го сакав кога го купив од Германос во ГТЦ :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,754
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно