• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Првото уредување на Wikipedia на продажба како NFT

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
45
116
www.IT.mk
Основачот на Wikipedia Џими Велс на аукција понуди два дела од историјата на интернет: Strawberry iMac компјутерот на кој е пишуван кодот и е развиена Wikipedia; и првиот едит-код направен на страница на Wiki. Секако уредувањето се продава во единствената можна форма, како ново креиран NFT-токен.

Периодот на аукциите речиси се поклопува со „полнолетството“ на Wikipedia. Најголемата енциклопедија во светот официјално започна да функционира на 15 јануари 2001. Првата страница која беше достапна беше „Hello World“ код. Оваа веб-страница може да се погледне на овој линк...

Кодот кој е понуден како NFT-токен e првата верзија која овозможила кориснички имиња и лозинки за уредувачите. Заедно со оваа промена започнато е чување на историјата на целиот сајт за секоја промена во статиите да може лесно да се врати во претходната верзија.

Повеќе > Првото уредување на Wikipedia на продажба како NFT ⋆ IT.mk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,742
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно