1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Првиот сајт на македонски јазик и првиот .мк домен

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mr.Jack, 11 Септември 2011.

 1. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  616
  346
  9 Февруари 2008
  Дали се знае кој е првиот веб сајт на македонски јазик? И која е првата страна регистрирана на .мк домен ?
   
 2. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Најверојатно Марнет :D
   
  1 person likes this.
 3. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  ... изгледа ENTER ... први почнаа со IT секторот во Македонија колку што знам :)
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 6. Zee

  Zee
  Intern

  209
  21
  10 Септември 2010
  mk domen znachi .com.mk .net.mk .org.mk name.mk....

  Ili enter vo 2003 e prv .mk domen? Od 93 do 2003 ne pravevme web strani? :)):)):)):)):))
   
 7. supermen145

  supermen145
  Баниран/a

  1
  0
  12 Септември 2011
  koja strana .com.mk ... ja imase ti od 93 do 2003 ?
   
 8. Zee

  Zee
  Intern

  209
  21
  10 Септември 2010
  Koja strana .com.mk?

  Unet? mol? Ajvar? mt.net? mpt? freemail?

  i red drugi....vie mislite deka internetot pocna vo 2003? :)):isplashen::LOL::rofl::rofl2:

  ah nuboovi nuboovi... :)):)):))

  koe krsh vreme beshe bash do 2001-2 koga ne mozese sekoj polupismen da se zakachi na intermec.... :rolleyes:
   
 9. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Izgleda Zee koga imal internet nie sme bile na madinja xD
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ѕирнете го мојот линк. Интернет веб архивата вика http://lotus.mpt.com.mk е прв. Барајте таму, може нешто постаро ќе најдете
   
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 12. Вангел Ајановски

  Вангел Ајановски
  Intern

  21
  44
  16 Март 2013
  Машко
  Универзитетски професор
  Здраво, јас наидов на дискусијава преку сајтов и пошто одамна го мислам да го истерам ова до крај, специјално се регистрирав на форумов и пуштам реплика по година и кусур. Ако уште има интерес.

  Значи - еве една информација која индицира за нешто со постар датум. На линков е снимен запис од сајтот на ИИ @ ПМФ (http://ii.pmf.ukim.edu.mk/), снимката е од 27.3.1997, и одете најдоле ќе видите Created: 1.August 1995, а во сорсот креатор Томе Богданов.
  http://web.archive.org/web/19970327221758/http://ii.pmf.ukim.edu.mk/

  Ако некој знае и успеал да најде нешто постаро нека посочи. Требаше на времето да си запишуваме што и како се случува, а не сега по бекапи да копаме :)
   
  На P.Overdrive и тотето им се допаѓа ова.
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мислам дека беше ректорат првата страна... Ентер е дааааалеку од првата страна ;D
   

Сподели

Вчитување...