• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Првиот пропуст во Firefox 3

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Mozilla излезе со известување дека за време на нивниот "даунлоад ден" новиот Firefox беше преземен 8.349.074 пати - што е апсолутен рекорд за преземања во еден ден.

За успешноста на кампањата на Firefox 3 говори и податокот дека претходната (втора) верзија на "огнената лисица" во првиот ден била преземена 1.6 милиони пати.

Бројката на преземања сигурно би била поголема, доколку Mozilla се подготвеше посоодветно за пуштањето во оптек на новата верзија. Поради бројните проблеми со серверите и недостапната страница за преземање, голем број на корисници се откажаа од од симнување на Firefox 3 во првиот ден.

Само 5 часа по излегувањето на официјалната верзија на Firefox 3, безбедносните истражувачи го пронајдоа првиот сигурносен пропуст. Корпорацијата Mozilla е веќе известена и работи на решавање на истиот, но сеуште не соопштува детали со цел да не дојде до евентуална злоупотреба на нивните корисници. Познатно е само дека освен на новиот Firefox, овој пропуст има ефект и на Firefox 2.

Izvor:Kajgana

firefox3_0.jpg
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Абе требаа да го дадат на група хакери прво, да ги најдат безбедносните грешки, па после да го пуштат
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Абе требаа да го дадат на група хакери прво, да ги најдат безбедносните грешки, па после да го пуштат

И хакери може да ја спуштат FF3 beta i RC. :)
Повеќето грешки нормално ги пронајдуваат аналитичари за сигyрност.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Jas naprotiv imam drugo razmisluvanje i mislam deka ne treba da si analiticar pa da najdes greski za nekoj softver mislam deka, korisnicite odnosno "obicnite lugje" na Mozila se najdobite analiticari pa i mozebi Haceri.:p

Сосема не се сложувам со ова..
Според тебе, која работа ја врши обичен корисник? Освен да отвори мозила, да побара нешто што му треба и да исклучи, друго ништо.. Така да.. ништо со сигурноста.. Заради тоа се пуштаат „специјалисти„ за да можат да го пронајдат евентуалниот баг.

btw. Незнам што ве чуди што е пронајден баг.. Тоа е нормално.. Никој не е совршен.. И ги имало, и ги има, и ќе ги има.. Тоа е тоа..
 
1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
Сосема не се сложувам со ова..
Според тебе, која работа ја врши обичен корисник? Освен да отвори мозила, да побара нешто што му треба и да исклучи, друго ништо.. Така да.. ништо со сигурноста.. Заради тоа се пуштаат „специјалисти„ за да можат да го пронајдат евентуалниот баг.

btw. Незнам што ве чуди што е пронајден баг.. Тоа е нормално.. Никој не е совршен.. И ги имало, и ги има, и ќе ги има.. Тоа е тоа..
Se slozuvam so tebe no sepak trebalo da go dadat na grupa hakeri da go testira pa posle da go pustat..
 

Атачменти

  • training.jpg
    training.jpg
    8,2 KB · Прегледи: 19

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Сосема не се сложувам со ова..
Според тебе, која работа ја врши обичен корисник? Освен да отвори мозила, да побара нешто што му треба и да исклучи, друго ништо.. Така да.. ништо со сигурноста.. Заради тоа се пуштаат „специјалисти„ за да можат да го пронајдат евентуалниот баг.

btw. Незнам што ве чуди што е пронајден баг.. Тоа е нормално.. Никој не е совршен.. И ги имало, и ги има, и ќе ги има.. Тоа е тоа..

A sto mislite kolku lugje znaat nekoi raboti pa ne se Haceri, ili ne se narekuvaat Haceri. Po Drugi forumi najdov greski na Mozila 3 sto Voopsto ne gi najdov na drugi ovicjali strani. ! ! ! ! !
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@Sampion, во секој пост пишиваш "Haceri", напиши или хакери или hackeri. :muahaha:
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
A sto mislite kolku lugje znaat nekoi raboti pa ne se Haceri, ili ne se narekuvaat Haceri. Po Drugi forumi najdov greski na Mozila 3 sto Voopsto ne gi najdov na drugi ovicjali strani. ! ! ! ! !

Хакер е широк поим....има повеќе дефиниции па дури и позитивни.

Кракер е попрецизно.

Сите имаа право да ја спуштат beta/rc верзија на FF3 така да коментарот дека треба да му се даде на хакери пред да ја пуштат е наивен.

А кракери сигурно нема да ти кажат каде е слабоста туку ќе ја злоупотребуваат.

Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.604
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно