• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Првиот процесор со 2 милјарди транзистори

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Intel ги сподели деталите за својот нов Itanium четиријадрен процесор со кодно име Tukwila. Овој процесор е првиот кој ја надминува границата над 2 милјарди транзистори со големина од 21.5x32.5mm2 и се базира на 65nm технологија со работна фреквенција од 2Gh. Tukwila како и сите Itanium процесори ќе биде наменет за сервери и се очекува да излезе во продажба во текот на годинава.


:bravo::bravo:
Извор: MakPCWorld
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
i jas sum za AMD no sepak koristam intel :) nekako se koga sakam da kupam kompjuter intel go imaat toa so mi treba. procesorot na laptopot mi e intel core 2 duo na centrino tehnologija samo poradi namaleno greenje i pomala potrosuvacka na energija :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,520
Мислења
845,856
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно