• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Првиот .com домен во светот.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Дојдов до идеја да отворам тема за да се потсетиме малку на почетоците на првите интернет домени. :rolleyes:
DNS (Domain Name System) е креиран во 1984 и тогаш било одлучено првите top-level домени да бидат .COM, .ORG, .EDU, .GOV, .MIL и домените на државите.

Во Април 1985 година беа регистрирани првите домени: cmu.edu, purdue.edu, rice.edu и ucla.edu.
Првиот .gov беше css.gov регистриран во Јуни 1985 година.
Првиот .org беше mitre.org регистриран во Јули 1985 година.
На 15 Март 1985 година е регистриран првиот .com домен и првиот сајт беше symbolics.com кој работи до ден денес.
Еве ги првите 100 .com домени:
SYMBOLICS.COM March 15 1985
BBN.COM April 24 1985
THINK.COM May 24 1985
MCC.COM July 11 1985
DEC.COM September 30 1985
NORTHROP.COM November 7 1985
XEROX.COM January 9 1986
SRI.COM January 17 1986
HP.COM March 3 1986
BELLCORE.COM March 5 1986
IBM.COM March 19 1986
SUN.COM March 19 1986
INTEL.COM March 25 1986
TI.COM March 25 1986
ATT.COM April 25 1986
GMR.COM May 8 1986
TEK.COM May 8 1986
FMC.COM July 10 1986
UB.COM July 10 1986
BELL-ATL.COM August 5 1986
GE.COM August 5 1986
GREBYN.COM August 5 1986
ISC.COM August 5 1986
NSC.COM August 5 1986
STARGATE.COM August 5 1986
BOEING.COM September 2 1986
ITCORP.COM September 18 1986
SIEMENS.COM September 29 1986
PYRAMID.COM October 18 1986
ALPHACDC.COM October 27 1986
BDM.COM October 27 1986
FLUKE.COM October 27 1986
INMET.COM October 27 1986
KESMAI.COM October 27 1986
MENTOR.COM October 27 1986
NEC.COM October 27 1986
RAY.COM October 27 1986
ROSEMOUNT.COM October 27 1986
VORTEX.COM October 27 1986
ALCOA.COM November 5 1986
GTE.COM November 5 1986
ADOBE.COM November 17 1986
AMD.COM November 17 1986
DAS.COM November 17 1986
DATA-IO.COM November 17 1986
OCTOPUS.COM November 17 1986
PORTAL.COM November 17 1986
TELTONE.COM November 17 1986
3COM.COM December 11 1986
AMDAHL.COM December 11 1986
CCUR.COM December 11 1986
CI.COM December 11 1986
CONVERGENT.COM December 11 1986
DG.COM December 11 1986
PEREGRINE.COM December 11 1986
QUAD.COM December 11 1986
SQ.COM December 11 1986
TANDY.COM December 11 1986
TTI.COM December 11 1986
UNISYS.COM December 11 1986
CGI.COM January 19 1987
CTS.COM January 19 1987
SPDCC.COM January 19 1987
APPLE.COM February 19 1987
NMA.COM March 4 1987
PRIME.COM March 4 1987
PHILIPS.COM April 4 1987
DATACUBE.COM April 23 1987
KAI.COM April 23 1987
TIC.COM April 23 1987
VINE.COM April 23 1987
NCR.COM April 30 1987
CISCO.COM May 14 1987
RDL.COM May 14 1987
SLB.COM May 20 1987
PARCPLACE.COM May 27 1987
UTC.COM May 27 1987
IDE.COM June 26 1987
TRW.COM July 9 1987
UNIPRESS.COM July 13 1987
DUPONT.COM July 27 1987
LOCKHEED.COM July 27 1987
ROSETTA.COM July 28 1987
TOAD.COM August 18 1987
QUICK.COM August 31 1987
ALLIED.COM September 3 1987
DSC.COM September 3 1987
SCO.COM September 3 1987
GENE.COM September 22 1987
KCCS.COM September 22 1987
SPECTRA.COM September 22 1987
WLK.COM September 22 1987
MENTAT.COM September 30 1987
WYSE.COM October 14 1987
CFG.COM November 2 1987
MARBLE.COM November 9 1987
CAYMAN.COM November 16 1987
ENTITY.COM November 16 1987
KSR.COM November 24 1987
NYNEXST.COM November 30 1987
За да се регистрираат првите 100 .com домени требало скоро две и пол години. :isplashen:
Извор: Тhelongestlistofthelongeststuffatthelongestdomainnameatlonglast.com

Баш е оригинално името на сајтот од изворот на информацијава. :LOL::LOL:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
wow... 2 i pol godini... a da... izvorot e bas orginalen :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно