• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Првиот банер во светот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Дали некогаш сте се запрашале кој е првиот банер во светот?

Интересно прашање нели...

Одговорот го добив кога бев запрашан пред скоро една година од пријател кој е професор на американски универзитет, а темата на која разговаравме беше интерактивните реклами денеска... Тој ми го истакна прашањето но не ми го даде одговорот, туку ми рече дознај си сам и притоа ми ја спомна позната "[SIZE=-1]Tell me and I'll forget; show me and I may remember; involve me and I'll understand.[/SIZE]" :)

Денеска работев на една маркетинг промоција за една компанија, па се нанервирав кога требаше да направам скетч за банерот... па размислив како другите прават, и некако дојдов до потсетување на она - кој е првиот банер....

Одговорот е:

Првиот банер се има појавено на HotWired.com кога сајтот реши да прави пари од истакнување на реклама онлајн... Ова се случи во Октомври, 1994 година а храбриот клиент беше AT&T (American Telephone & Telegraph).

Банерот изгледаше вака:


Делот "You Will" е дел од маркетинг кампањата на AT&T која беше присутна во 1994 на сите радио, телевизиски и принтани реклами.

А пред да го оцените банерот како "лош"... не заборавајте дека ова е банер создаден без модерните софтверски решенија кои ги поседуваме денеска... 1994 година луѓеее... 386, 486ки уште беа тренд. :)
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
"Првиот банер во светот"

Првиот банер, или на македонски знаме, постоело илјадници години наназад. Тоа за што ти говориш е веб банер, во секој случај интересен податок, никогаш не сум се запрашал за тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
"Првиот банер во светот"

Првиот банер, или на македонски знаме, постоело илјадници години наназад. Тоа за што ти говориш е веб банер, во секој случај интересен податок, никогаш не сум се запрашал за тоа.
Мислам дека критикуваш за да го истакнеш твоето знаење, кое убаво што го имаш, но непотребно го користиш. На ИТ форум каде што се водат дискусии за ИТи во е-маркетинг форумот под Интернет категоријата за каков банер може да се зборува ако не за веб!?!
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не се работи за тоа за каков банер се зборува, туку за принцип.

Да не бидам цепи-длака, ама ако веќе сакате факти:

1) Темата може да биде погрешно разбрана, поточно некој да помисли дека првиот банер некогаш направен/најден се продава на интернет.

2) Зборот банер е англски збор, за кој имаме одличен превод, зошто го користите англискиот а не сопствениот ?

А и на крај краева, мојот коментар беше со добро намерен, незнам зошто се навреди од истиот. Според мене коментарите во кои се дава подобра слика за темата и дискусијата, што е допринесува за квалитето на една заедница каква што е форумот. Сосем нелогично е да се плука по нив кога постојат голем број на коментари како предходните два кои се напишани само за да се бројат како такви. Земи го за пример постот на членот AMD_fan, од 15 симболи колку што содржи неговиот пост 8-9 се сликички. Резултат ? Отупување на една дискусија !
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Банерот интересен е, ама истата финта и денес се користи. Click Here!!!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
2) Зборот банер е англски збор, за кој имаме одличен превод, зошто го користите англискиот а не сопствениот ?
anner
Барјак
Banner
Бајрак
Banner
Знаме
banner
Барјак
banner
Бајрак
banner
барјак
banner
бајрак
banner
знаме
banner
одличен
banner
транспарент
Banner a
Крупен
Banner a
Одличен
banner a
крупен
banner a
одличен
banner headline
наслов преку цела страница
Banner or placard
Транспарент
banner or placard
транспарент

А и на крај краева, мојот коментар беше со добро намерен, незнам зошто се навреди од истиот.
Таман работа од навредување, каде истакнав дека сум навреден. Само дискутираме.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Off topic.. Moscow Boy, не барај влакно во јајцето :) Кај од толку теми на форумов, откри дека баш оваа има несоодветен наслов? Те молам разгледај наоколу.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,205
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно