Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Првиот? Ai ремастер на музички албум ентерд д билдинг

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Не е најденешна весва, али веројатно голем дел ја имате промашено пошто не гледам многу галама во врска со ова po интернетов, покрај тоа што е реално упм јака работа за поштувачи на музика од времето на цвеќето.
Се работи за албумот Revolver на битлси од 1966 на кој што оригиналниот мастер му е со само 4 траки(како и доста легендарни бендови/песми од приближно тоа време), што можеби некако се јаде на звучници, али со слушалки е прилично лошо искуство.
Мандраците ги одвоиле инструментите со машинско учење, и направиле нов микс што звучи како што треба да звучи модерна композиција.
Засега само за овој албум имам разбрано, но нема да бидам изненаден доколку се старо и легендарно го добие истиов третман во догледно време.

Ai ремастер албумот е Revolver Super Deluxe, изволте подоле линкови за споредба.

Ремастер од 2009
View: https://open.spotify.com/album/3PRoXYsngSwjEQWR5PsHWR?si=me9MpfbVSNyrGkpj9b2coA


Ai Ремастер 2022
View: https://open.spotify.com/album/7C221PnWhYGv8Tc0xSbfdc?si=hiOFvWfUQZu67gW_g3KgPAИ статија доколку го интересира некој поподробно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.082
4.080
Скопје
hackitfree.github.io
Не е најденешна весва, али веројатно голем дел ја имате промашено пошто не гледам многу галама во врска со ова po интернетов, покрај тоа што е реално упм јака работа за поштувачи на музика од времето на цвеќето.
Се работи за албумот Revolver на битлси од 1966 на кој што оригиналниот мастер му е со само 4 траки(како и доста легендарни бендови/песми од приближно тоа време), што можеби некако се јаде на звучници, али со слушалки е прилично лошо искуство.
Мандраците ги одвоиле инструментите со машинско учење, и направиле нов микс што звучи како што треба да звучи модерна композиција.
Засега само за овој албум имам разбрано, но нема да бидам изненаден доколку се старо и легендарно го добие истиов третман во догледно време.

Ai ремастер албумот е Revolver Super Deluxe, изволте подоле линкови за споредба.

Ремастер од 2009
View: https://open.spotify.com/album/3PRoXYsngSwjEQWR5PsHWR?si=me9MpfbVSNyrGkpj9b2coA


Ai Ремастер 2022
View: https://open.spotify.com/album/7C221PnWhYGv8Tc0xSbfdc?si=hiOFvWfUQZu67gW_g3KgPAИ статија доколку го интересира некој поподробно.

Како успеале квалитетот толку да го подобрат од 2009 до 2022 ? :unsure:

Eleanor Rigby - 2009 vs Eleanor Rigby - 2022​

 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
945
1.225
Скопје
Како успеале квалитетот толку да го подобрат од 2009 до 2022 ? :unsure:

Eleanor Rigby - 2009 vs Eleanor Rigby - 2022​

Да и мене највеќе ми падна таа во уше. Најверојатно пошто е релативно едноставна мелодија без многу инструменти и измешани звуци, па полесно му било на аи-то да ги одвои и да стигне до одличен резултат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно