• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Првиот 38 инчен UltraWide монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,371
1,429
LG конечно оди на големо со првиот 38 инчен монитор со резолуција од 3840 x 1600 пиксели со IPS панел цената како и секогаш е солена, но ништо посебно за ваков монитор вреде до последната пара.

Повеќе инфо овде.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја никад ништо неам добиено бесплатно :(
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,035
13,581
Eве шанса да го смениш тоа ;)
Ама малце не ми е јасно..
Тие бараат да направи монтажа од готовите png фајлови и на крај да ги ставиш со 21:9 размер (3440x1440) на Фејсбук со тагови.
Арно ама Фејсбук ги скалира под ова. Ќе љуфнам?
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,370
2,138
Шифоњер
Ама малце не ми е јасно..
Тие бараат да направи монтажа од готовите png фајлови и на крај да ги ставиш со 21:9 размер (3440x1440) на Фејсбук со тагови.
Арно ама Фејсбук ги скалира под ова. Ќе љуфнам?
Од апликантите се бара иновативен/креативен дизајн на позадина/wallpaper за чудесијава од 38 инчи. За гледачите и судиите да имаат претстава како би изгледало на самиот монитор, организаторите обезбедуваат шаблони (готови .png фајлови) од самиот монитор во кои апликантот треба да го вметне односно монтира својот дизајн, еве примери како да се изведе тоа:

Primeri.PNG

Готовите монтажи да ги закачи на Facebook, Instagram или Twitter со овие хашчиња :hay:: #LGUltraWideFestival, #DreamCanvas2016, #38UC99
и да аплицира тука со пополнување на формуларот и вметнување линк до објавениот дизајн.

Битен е дизајнот, и инстаграм и твитер смалуваат, не се секирај. Доколку влезе твојот дизајн во финалисти или го изберат за на CES 2017 тогаш ќе ти побараат hi-res/целосна верзија на дизајнот, инаку небитно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,371
1,429
Битен е дизајнот, и инстаграм и твитер смалуваат, не се секирај. Доколку влезе твојот дизајн во финалисти или го изберат за на CES 2017 тогаш ќе ти побараат hi-res/целосна верзија на дизајнот, инаку небитно.
Доколку влезе доколку, за да ти влезе дизајнот мора да биде екстремно kickass креативен и ќе се сооче со многу голема конкуренција. Поголеми се шансите да заработеш 1500 евра со пот и да си го купеш мониторот отколку да те изберат и да го освоеш. Како и да е битно е да се учествува и тоа е барем некое искуство, барем ќе научеш нешто ново.

Инаку секоја чест за ЛГ свиѓа ми се идејава со ултравајд фестивалот посебно со наградата од 10000 долара сетап, треба секоја фирма да уче од нив. Додека еипл праве фестивали со тинајџерски песни лг пробува да ја потикне креативноста и желбата со наппреварување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,371
1,429
Овој има ли шанси некаде да се најде овде во МК ?
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Од искуство, уште еднаш 2 монитора не би користел. Или 1 или 3 или 6. Два еден до друг и линијата во средина е ужасно лошо искуство (јас бев на 2 х 27" во портрет режим).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,371
1,429
Од искуство, уште еднаш 2 монитора не би користел. Или 1 или 3 или 6. Два еден до друг и линијата во средина е ужасно лошо искуство (јас бев на 2 х 27" во портрет режим).
За играње строго 3 монитора а за продуктивност според мене најдобро е еден ultrawide и два монитора вертикално од страните.

Во твојот случај 2 монитора во портрет режим е уште полошо
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
42,553
Мислења
820,391
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно