1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Првата целосно Ray-traced игра

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Costigan_Jr, 22 Јануари 2019.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,818
  3,893
  5 Јули 2013



  Повеќе информации тука

  Едвај чекам римејк на half-life серијалот со ray-tracing. И да се надоврзат можеби со нов дел, на задоволство на сите :) (и незадоволство на малкумина хехе)
   
  На b.a, ARMac, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  RTX , real time RAY Tracing е најдобрата инвенција до сега некогаш измислена :) Nvidia се сериозно добра компанија, им се клањам за RTX-от. Т.е. им се клањам за се шо измислиле до сеа, има некоја драж во нивната инвентивност. За разлика од амд, кoи им изгледаат како повраќаница. :)
   
  На boro1 и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,821
  24,938
  4 Септември 2008
  :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,189
  2,884
  24 Септември 2012
  Апла фалат UHD текстури и Hi-poly оружја за да заличи играва.


  А браво за изборот. :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,818
  3,893
  5 Јули 2013
  За NVIDIA се согласувам за инвентивноста во врска со RTX.
  За АMD не се согласувам, не си во право. Имено АМD сами развија многу технологии. Crossfire ( vs SLI на 3Dfx). Havok ( не знам дали им е in-house, но не е купена технологија како Ageia Physx).Truform уште од Radeon 8xxx, теселација уште од Radeon HD 4xxx, Vulkan- API на којшто сега се тестира RTX(парадоксално нели). AMD има недоволно квалитетен PR, за разлика од NVIDIA кои плаќаат каде ќе стигнат и на многу добро избрани рецензенти.

  Како и да е - RTX е следно ниво. Неминовно беше да се појави бидејќи се исцрпија капацитите на постојната техника на рендерирање во игрите. Веќе немаше нешто што може да импресионира. Се беше препуштено на гломазни текстури, мапи и пре-дефинирана светлина и некои импровизионирани ефекти. RTX is the real deal. Права револуција!
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, ако NVIDIA развија некои технологии, не значи дека се добри како компанија. Сите технологии си ги чуваат за себе и плаќаат девелопери да ги користат(пр. gameworks, заради тоа што оваа технологија не е open-source АМД не ја тера добро Witcher 3).
  За разлика од гомната што се NVIDIA, AMD секоја технологија што ја измислува е open-source и NVIDIA, делумно или целосно ја користи...
  radeon rays 2.0 - Google-Suche
   
  Последна промена: 22 Јануари 2019
 7. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  885
  1,320
  6 ноември 2007
  Мислам pichina беше доволно саркастичен за да го укапирате коментарот како таков. Проверете сарказам метарот, штелнете троа.... Ако згрешам нека изгорам.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,821
  24,938
  4 Септември 2008
  Грешиш.
   
  На Costigan_Jr и Вајкинг им се допаѓа ова.
 9. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,010
  1,152
  9 Јуни 2015
  Машко
  изгледа не си слушнал за бизнис.. сакаш да кажеш дека nvidia се лоши a AMD добри? и тие и тие прават се што можат повеќе за да максимизираат профит. ако АМД го прави истото како nvidia, ќе пропадне, па единствена опција во моментов им е да бидат „добри“.
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Тоа не е точно, и тие исто така може да платат свои девелопери да користат нивни технологии. Да точно е дека моментално NVIDIA се подобри, само заради тоа што AMD сеуште немаат high-end "Gaming" карти, GTX1060 и RX580 беа еднакви.
  NVIDIA си прават бизнис, али ги сакам АМД бидекќи го рушат тој бизнис, истото се дешаваше и со Интел додека не испадна AMD Ryzen, оп одма има 4-јадрени лаптоп процесори по иста цена, тоа е тоа што го сакам.
   
  На nik0la_ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,010
  1,152
  9 Јуни 2015
  Машко
  ??? што е тоа што не е точно? девелоперите нема да прифатат било какво плаќање од страна на AMD бидејќи нивните карти не се користат колку оние на nvidia.
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,140
  1,524
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Потписот ти е контрадикција на се што си пишал ... 7729 пораки на форумов а те мрзи еден потпис да апдејтираш :D.
  Дајте олабавете веќе со пумпање пораки и да коментираме околу топик-от а тоа е играта а не дали енвидиа или амд се педери :D.

  Мене ме интересира дали ја проба некој играта и дали само тие со Geforce RTX можат да ја играат или сите?
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 13. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  628
  371
  20 Декември 2015
  Машко
  Да, само со RTX картица, UFDtech или како и да е постираше in depth review за разликата, и со кој картици колку фрејма вади.. rtx 2080ti вадеше околу 60-100 фрејма, зависно од тоа дали се дешава Пукотница во моментот.
   
  На gremlin и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  484
  189
  9 Август 2018
  Машко
  Се е океј со ова што прават од Nvidia само скапо е,барем за нас Македеонците ама вреди.
  AMD според мое мислење,се поевтини ама не се баш некои top за гејмање,ама за евтина цена доста може да се добие. Е сега нема у перформанси да бидат како Nvidia ама ќе бидат доста солидни.
   
 15. nik0la_

  nik0la_
  Practice makes perfect

  762
  1,249
  5 Јануари 2012
  Фали саундтракот на Sonic Mayhem..
   
  На Costigan_Jr и gremlin им се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  854
  431
  12 Април 2017
  Машко
  Никој не користи Windows Phone, али Microsoft имаат платено безброј девелопери за да креираат апликации на нивната платформа..
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,826
  6,398
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Фино ова, а зошто Quake 3 не ја направиле место двојката? Да не им сецкала :)

  И таа е исто на GitHub како опен сорс.
   
  На Costigan_Jr и Futurelakimens им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...