1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Прва работа како самоук програмер

Дискусија во форумот 'Java' започната од K.Filip, 3 Март 2018.

Тагови:
  1. K.Filip

K.Filip
    Intern

5
    7
    9 Декември 2009
    Машко
    Здраво луѓе,

Пред две години се решив да научам програмирање, тогаш некако одбрав Java да учам, и се фатив доста интензивно со учењето (се на онлајн курсеци). Моментално се мислам да спремам CV кое ќе го пуштам по фирми. Тоа што ме мачи е што не можам да проценам колку уствари сум спремен, за да не биде колку да се пробам само и да оплескам. Имам неколку прашања:

1. Колку се отворени фирмиве денес да примат програмер без соодветна диплома на основа на тоа колку го бива (која е веројатноста да те викнат на интервју)?
    2. Како да го вклучам во CV-то тоа што го имам до сега направено, како проекти дома и на CodePen?
    3. Дали знае некој страна каде што можам да си го пробам знаењето

Моментално при крај ми е софтвер кој самоволно почнав да го правам, а идејата ми е од фирмата каде што сум уште 2 недели. Накратко кажано во софтверот го има следново:
    - Креирање сопствени профили на кои одговорно лице може да внесува податоци за тоа кој колку знае во одреден отсек во фирмата.
    - Испраќање Notes до други профили од својот како и запишување на нотес за себеси, исто така, испраќање на kudos со објаснување
    - Пријавување на проблеми со податоци за тоа каде е појавен, причина и колку време е потрошено (имам дел кој текстуално ги споредува проблемите, ги категоризира и мери просек временски, како и информации по човек и оддели)
    - Читање на ексел документ кој го префрлам во табела каде што корисникот може да бележи што е готово, што е делумно готово и истото си оди во статистика за најавениот корисник.
    - Статистика за сработеното од вработените

И уште некои работи. Е сеа, ја не знам колку е ок сето ова за да можам со истото да барам работа. Од друга страна како да го покажа програмот, дали само примерок или цел да го аплоадирам. Исто така имам познавање од HTML, CSS, JavaSript, JQuery, Hibernate, SQL

Фала однапред :)

На Henry14, mkextremer, imperial и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,107
    3,079
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Еве пример : И мене ме бива да поправам тв али не сум сигурен таму у фирмата какви тв ке поправам . Немам диплома , некој сертификат или документ за да му докажам дека ме бидува. А тие таму бараат диплома со таа струка , препорака и т.н не играат на слепо ко некои мајстори што бараат чираци за ич паре... Фирми се овоа. Би ти препорачал да идеш на некои курсеви каде што би се стекнал со некоја диплома , сертификат и т.н за да ти послуже како доказ за пред идниот работодавец.

На nanorocks му/ѝ се допаѓа ова.
  3. K.Filip

K.Filip
    Intern

5
    7
    9 Декември 2009
    Машко
    Да, тоа и ми е план ако видам дека немам шанси вака.

4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

508
    351
    11 Февруари 2016
    Машко
    За второто прашање, бапни ги проектите што ги имаш правено на GitHub. Кога ќе аплицираш, прати им го линкот па да може да видат дали ти е читлив кодот, колку си педантен, и какво знаење имаш. Ако те бива, не ти треба диплома. Познавам доста 'дебили' што биле на факултет и не знаеле да принтаат една линија во конзолна апликација, па сега се вработени како програмери.

kirev, worker_x и на steelseries им се допаѓа ова.
  5. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,501
    2,505
    14 Мај 2008
    Машко
    Не ти требаат папири, сертификати, дипломи.... И кога сме веќе кај нетребање, не си требал Јава :D

На nanorocks, Jovan2389, Andrejrulz и уште 4 други им се допаѓа ова.
  6. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

902
    479
    12 Април 2017
    Машко
  7. Can4sta

Can4sta
    Gaining Experience

312
    337
    19 Јануари 2008
    Што требало според тебе, и башка што и фали на Јава?

8. Zippo

Zippo
    On your way to fame

695
    642
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Не функционира така светот, џабе диплома и сертификат доколку некој е муле и нема знаење. Голем број од фирмите со кој сум имал соработка имале тенденција да ги повикаат на интервју сите кои се пријавиле, нормално на тоа интервју да им дадат тест и доколку го поминат тестот да одат на посериозниот дел.

На K.Filip и damil им се допаѓа ова.
  9. imperial

imperial
    V.I.P

1,401
    2,000
    12 Август 2009
    Машко
    На K.Filip му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,296
    24,791
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    И фали суфикс Script ;)

На nanorocks, Andrejrulz, Sephiroth и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. zmija

zmija
    Gaining Experience

347
    195
    26 Мај 2007
    NoLifer
    на тв слушам програмерите биле најплатени по 50 илљади во кој фирми тоа дали е точно

На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Хартијата не е мерило за знаење.
    Спреми си ЦВ, качи го некаде кодот и прати го до повеќе фирми. Мој совет, избегни фирми во кои има само неколку програмери, таму тешко се напредува, ќе немаш од кого да учиш.
    Таргет да ти бидат големи фирми. Ако не си сигурен во знаењето, пријави се за пракса, каде ќе видиш на што си.
    @zmija 50.000 е просек, сениор девелопери платата е x2 ;)

На K.Filip и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  13. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    1. Многу голема. Дефицитарен е цел свет за програмери, плус во ниедна фирма во која сум бил на интервју во земјава и странство никој не ме ни прашал за диплома. Откако ќе го поминеш првото интервју кое е муабет со претпоставените, ќе знаат тие што ги очекува и за потврда 90% од фирмите ќе ти дадат практичен тест.

2. Направи си CV плус направи си LinkedIn профил, имаш можност да те најде некој или да аплицираш директно преку платформата. Проектите стави си ги на GitHub.

3. Направи си профил на UpWork остај што имаш можност за да се тестираш, имаш можност и да фатиш некое freelance проектче.

Сериозен си со ова?

На kirev и K.Filip им се допаѓа ова.
  14. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Све е точно. Само да додадам - прифати било што. Само нека тргне. За да не се прашуваат работодавачите зошто немаш работа... (нели за понатаму кога ќе бараш работа)

Последна промена: 3 Март 2018
  15. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,020
    836
    4 Февруари 2014
    Машко
    Направи си профајл на Linkedin, Upwork (не мора да работиш нешто, гледај профилот што подобро да го направиш). Закачи на github тоа што мислиш дека е добро според тебе. И да.. очекувај да ти ги тестираат знаењата на интервју :)

16. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,842
    1,370
    10 Август 2010
    Машко
    Би ти препорачал да поработиш за безпари. Можеби некои нема да се согласат со мене, ама тоа е добар начин за да мрднеш од мртва точка.
    Не платена пракса? Океј. На овој начин ќе можеш:
    • да научиш нешто ново од колективот кој таму работи
    • тимска работа, ова дефенетивно ќе ти притреба понатаму
    • да се истакнеш, со возможност за понатамошно вработување или барем ќе добиеш препорака
    Ова правило важи за поголеми компани и никако не важи за групи од 2-3 програмери.
    Доколку имаш знаење, трудољубив си и имаш потенцијал - ќе те забележат! Веќе напиша DareDevil дека добар програмер е дефицит на пазарот.
    Исто така паралелно работи на некои сопствени проекти и нека бидат прикачени на Github. Со тоа што ќе работиш над тие проекти ќе стекнуваш дополнително знаење, а кога ќе се обидуваш да се вработиш ќе можеш да покажеш што знаеш.

Било какви димпломи ќе ти бидат мал плус, ама никогаш главна причина за отказ за работа.

Исто, доколку се чувстуваш уверен - барај да ти дадат барем неколку тест задачи. Дури и да не решиш ништо, не губиш ништо.

На Multipass му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

902
    479
    12 Април 2017
    Машко
    Да, сериозен сум. Мислам дека може да полага сертификат, без да оди на настава. Си има некоја цена, но со сертификат/диплома многу полесно се влегува на работа, ако веќе сака да работи за некој друг. Голем дел од фирмите нема ни да го погледнат ЦВто кога ќе видат дека нема диплома.

18. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

225
    199
    25 Април 2011
    Ако има добро портфолио, не само што ќе го погледнат туку одма и ќе го контактираат ;)
    Имам неколку колеги кои немаат завршено факултет и немаат никаков сертификат, а се Team Lead со страшно познавање во тоа што го работат.
    Сертификатот буквално ништо не значи, јас кога правам интервјуа за кај мене во фирма воопшто не го погледнувам тоа.
    Знаеш колку луѓе има со купени дипломи, а незнаат што е програмски јазик?
    Техничкото лице кое ќе го прави интервјуто одма ќе процени дали има познавање и колку, а практичниот тест само ќе го потврди тоа.
    Ако веќе троши пари подобро нека ги вложи во некој проект што ќе го покаже неговото практично знаење или да научи нешто ново онлајн.

nanorocks, K.Filip и на kirev им се допаѓа ова.
  19. Multipass

Multipass
    Gaining Experience

150
    280
    1 ноември 2015
    Машко
    Доста добри совети ти дадоа овде на темава, моја препорака ти е да ги послушаш сите. Тотално е различно искуството и знаењето што ќе го стекнеш на работа, за разлика од дома. Почни да се нудиш за безпари по поголемите фирми во Македонија и гледај што е можно повеќе да се докажеш додека си таму.

Битно е пробај се на интервјуа, и сите да те одбијат ќе научиш од искуството и нареден пат ќе знаеш на што треба да обрнеш внимание, ќе видиш дека поголемо значење има сопствената харизма која треба да ја оставиш на интервјуто, него вистинското знаење.

Како и секоја професија и тука ти се потребни врски, распрашај се по пријатели и роднини дали имаат контакт со некои од фирмиве да ти обезбедат барем интервју. И не ми почнувајте со идеологии: „самото знаење ќе ти донесе работа“. Сите сопственици и менаџери преферираат препорачан човек од доверба.

Широко портфолио на сопствени проекти според мене е најдобар начин да оцениш поискусен програмер, не е битно и 90% од кодот да е “позајмен“ од интернет, битно е да го разбереш и спроведеш како што треба, кога треба. И онака кога ќе почнеш да работиш, најголемиот дел од времето ќе го поминеш читајќи stackoverflow за да видиш зошто нешто не функционира.

Не се срами да позајмуваш код од интернет, зошто да мозгаш решение за некој проблем сам, кога илјадници други луѓе го имале истиот проблем и го споделиле решението на интернет. Точно повеќе искуство ќе стекнеш сам ако го решиш проблемот, но ќе изгубиш тон време. А брзината е најценета работа кај програмерите.

Додуше никогаш не сум работел професионално со програмирање, тотално различна професија имам. Чисто аматерски програмирам во C, одличен јазик за да ја научиш сржта на компјутерската архитектура, но сигурно еден од најбескорисните јазици за наоѓање работа во Македонија, така да не знам колку од ова што го зборам е точно. :D

Како и да е, со среќа во твојата идна посакувана професија. И за крај уште еден совет. Батали аргатска работа, подигни кредит и вработи аргати да програмираат за тебе, ти само иди бркај проекти да наоѓаш и лапај го најголемиот дел од колачот. :)

Поздрав.

20. Roncic

Roncic
    Гостин

Не го слушај Мултипасс , он користи /n.

21. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Уште еднаш - секое искуство у фирма е сто пати подобро од било што друго. Макар и без пари. Да те стават у огин, па после ќе научиш :)

На K.Filip му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

902
    479
    12 Април 2017
    Машко
    Во право си, но со дипломата има предност пред друѓите во интервју, ако нема портфолио и нема диплома/сертификат, нема ни да го викнат на интервју.

23. Roncic

Roncic
    Гостин

Дипломата може да ја закачи на цид и да и се пули во оваа струка. Особено во приватен сектор.
    Исто така легендата вели: колку повеќе и се пулиш поголеми се шансите да те вработат пред тој без диплома.

Изменето од модератор: 3 Март 2018
    nanorocks, mkextremer, vladic3110 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. K.Filip

K.Filip
    Intern

5
    7
    9 Декември 2009
    Машко
    Фала на советите. Дефинитивно би прифатил пракса ако ми понудат, целта ми е било какво искуство да стекнам при работење на проекти, а и да научам плус нешто.

25. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Инаку има разни сертификати што не се плаќаат и може од дома да ги полагаш. Почни со нив

Сподели

Вчитување...