• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Прва работа како самоук програмер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

K.Filip

Intern
9 декември 2009
5
7
Здраво луѓе,

Пред две години се решив да научам програмирање, тогаш некако одбрав Java да учам, и се фатив доста интензивно со учењето (се на онлајн курсеци). Моментално се мислам да спремам CV кое ќе го пуштам по фирми. Тоа што ме мачи е што не можам да проценам колку уствари сум спремен, за да не биде колку да се пробам само и да оплескам. Имам неколку прашања:

1. Колку се отворени фирмиве денес да примат програмер без соодветна диплома на основа на тоа колку го бива (која е веројатноста да те викнат на интервју)?
2. Како да го вклучам во CV-то тоа што го имам до сега направено, како проекти дома и на CodePen?
3. Дали знае некој страна каде што можам да си го пробам знаењето

Моментално при крај ми е софтвер кој самоволно почнав да го правам, а идејата ми е од фирмата каде што сум уште 2 недели. Накратко кажано во софтверот го има следново:
- Креирање сопствени профили на кои одговорно лице може да внесува податоци за тоа кој колку знае во одреден отсек во фирмата.
- Испраќање Notes до други профили од својот како и запишување на нотес за себеси, исто така, испраќање на kudos со објаснување
- Пријавување на проблеми со податоци за тоа каде е појавен, причина и колку време е потрошено (имам дел кој текстуално ги споредува проблемите, ги категоризира и мери просек временски, како и информации по човек и оддели)
- Читање на ексел документ кој го префрлам во табела каде што корисникот може да бележи што е готово, што е делумно готово и истото си оди во статистика за најавениот корисник.
- Статистика за сработеното од вработените

И уште некои работи. Е сеа, ја не знам колку е ок сето ова за да можам со истото да барам работа. Од друга страна како да го покажа програмот, дали само примерок или цел да го аплоадирам. Исто така имам познавање од HTML, CSS, JavaSript, JQuery, Hibernate, SQL

Фала однапред :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,210
Ethermine
www.facebook.com
Еве пример : И мене ме бива да поправам тв али не сум сигурен таму у фирмата какви тв ке поправам . Немам диплома , некој сертификат или документ за да му докажам дека ме бидува. А тие таму бараат диплома со таа струка , препорака и т.н не играат на слепо ко некои мајстори што бараат чираци за ич паре... Фирми се овоа. Би ти препорачал да идеш на некои курсеви каде што би се стекнал со некоја диплома , сертификат и т.н за да ти послуже како доказ за пред идниот работодавец.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

K.Filip

Intern
9 декември 2009
5
7
Да, тоа и ми е план ако видам дека немам шанси вака.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
За второто прашање, бапни ги проектите што ги имаш правено на GitHub. Кога ќе аплицираш, прати им го линкот па да може да видат дали ти е читлив кодот, колку си педантен, и какво знаење имаш. Ако те бива, не ти треба диплома. Познавам доста 'дебили' што биле на факултет и не знаеле да принтаат една линија во конзолна апликација, па сега се вработени како програмери.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
865
718
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Еве пример : И мене ме бива да поправам тв али не сум сигурен таму у фирмата какви тв ке поправам . Немам диплома , некој сертификат или документ за да му докажам дека ме бидува. А тие таму бараат диплома со таа струка , препорака и т.н не играат на слепо ко некои мајстори што бараат чираци за ич паре... Фирми се овоа. Би ти препорачал да идеш на некои курсеви каде што би се стекнал со некоја диплома , сертификат и т.н за да ти послуже како доказ за пред идниот работодавец.
Не функционира така светот, џабе диплома и сертификат доколку некој е муле и нема знаење. Голем број од фирмите со кој сум имал соработка имале тенденција да ги повикаат на интервју сите кои се пријавиле, нормално на тоа интервју да им дадат тест и доколку го поминат тестот да одат на посериозниот дел.
 

zmija

Gaining Experience
26 мај 2007
326
191
Bitola
zmija's setup  
Processor & Cooler
iNTEL g4560 3.5 ghz
Motherboard
asus h110-r
Storage
Toshiba 1.8 Tera bajti
PSU
350 w jar
RAM
8Gb Silicon 2133 Ddr4
Video card
HD 610
Case
Crveno
Mouse
Crn
Keyboard
Microsoft reculsa so sfetenje
Audio
shit Realtek
Monitor
Crt 1024x768
OS
Windows 10 pro neorginal
на тв слушам програмерите биле најплатени по 50 илљади во кој фирми тоа дали е точно
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Хартијата не е мерило за знаење.
Спреми си ЦВ, качи го некаде кодот и прати го до повеќе фирми. Мој совет, избегни фирми во кои има само неколку програмери, таму тешко се напредува, ќе немаш од кого да учиш.
Таргет да ти бидат големи фирми. Ако не си сигурен во знаењето, пријави се за пракса, каде ќе видиш на што си.
@zmija 50.000 е просек, сениор девелопери платата е x2 ;)
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
272
309
1. Колку се отворени фирмиве денес да примат програмер без соодветна диплома на основа на тоа колку го бива (која е веројатноста да те викнат на интервју)?
2. Како да го вклучам во CV-то тоа што го имам до сега направено, како проекти дома и на CodePen?
3. Дали знае некој страна каде што можам да си го пробам знаењето
1. Многу голема. Дефицитарен е цел свет за програмери, плус во ниедна фирма во која сум бил на интервју во земјава и странство никој не ме ни прашал за диплома. Откако ќе го поминеш првото интервју кое е муабет со претпоставените, ќе знаат тие што ги очекува и за потврда 90% од фирмите ќе ти дадат практичен тест.

2. Направи си CV плус направи си LinkedIn профил, имаш можност да те најде некој или да аплицираш директно преку платформата. Проектите стави си ги на GitHub.

3. Направи си профил на UpWork остај што имаш можност за да се тестираш, имаш можност и да фатиш некое freelance проектче.

Еве ти братче, сертификат од Семос би ти помогнал многу.. Семос Едукација
Сериозен си со ова?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,332
3,683
Скопје
1. Многу голема. Дефицитарен е цел свет за програмери, плус во ниедна фирма во која сум бил на интервју во земјава и странство никој не ме ни прашал за диплома. Откако ќе го поминеш првото интервју кое е муабет со претпоставените, ќе знаат тие што ги очекува и за потврда 90% од фирмите ќе ти дадат практичен тест.

2. Направи си CV плус направи си LinkedIn профил, имаш можност да те најде некој или да аплицираш директно преку платформата. Проектите стави си ги на GitHub.

3. Направи си профил на UpWork остај што имаш можност за да се тестираш, имаш можност и да фатиш некое freelance проектче.Сериозен си со ова?
Све е точно. Само да додадам - прифати било што. Само нека тргне. За да не се прашуваат работодавачите зошто немаш работа... (нели за понатаму кога ќе бараш работа)
 
Последна промена:

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,166
1,013
Направи си профајл на Linkedin, Upwork (не мора да работиш нешто, гледај профилот што подобро да го направиш). Закачи на github тоа што мислиш дека е добро според тебе. И да.. очекувај да ти ги тестираат знаењата на интервју :)
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Би ти препорачал да поработиш за безпари. Можеби некои нема да се согласат со мене, ама тоа е добар начин за да мрднеш од мртва точка.
Не платена пракса? Океј. На овој начин ќе можеш:
 • да научиш нешто ново од колективот кој таму работи
 • тимска работа, ова дефенетивно ќе ти притреба понатаму
 • да се истакнеш, со возможност за понатамошно вработување или барем ќе добиеш препорака
Ова правило важи за поголеми компани и никако не важи за групи од 2-3 програмери.
Доколку имаш знаење, трудољубив си и имаш потенцијал - ќе те забележат! Веќе напиша DareDevil дека добар програмер е дефицит на пазарот.
Исто така паралелно работи на некои сопствени проекти и нека бидат прикачени на Github. Со тоа што ќе работиш над тие проекти ќе стекнуваш дополнително знаење, а кога ќе се обидуваш да се вработиш ќе можеш да покажеш што знаеш.

Било какви димпломи ќе ти бидат мал плус, ама никогаш главна причина за отказ за работа.

Исто, доколку се чувстуваш уверен - барај да ти дадат барем неколку тест задачи. Дури и да не решиш ништо, не губиш ништо.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
Сериозен си со ова?
Да, сериозен сум. Мислам дека може да полага сертификат, без да оди на настава. Си има некоја цена, но со сертификат/диплома многу полесно се влегува на работа, ако веќе сака да работи за некој друг. Голем дел од фирмите нема ни да го погледнат ЦВто кога ќе видат дека нема диплома.
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
272
309
Да, сериозен сум. Мислам дека може да полага сертификат, без да оди на настава. Си има некоја цена, но со сертификат/диплома многу полесно се влегува на работа, ако веќе сака да работи за некој друг. Голем дел од фирмите нема ни да го погледнат ЦВто кога ќе видат дека нема диплома.
Ако има добро портфолио, не само што ќе го погледнат туку одма и ќе го контактираат ;)
Имам неколку колеги кои немаат завршено факултет и немаат никаков сертификат, а се Team Lead со страшно познавање во тоа што го работат.
Сертификатот буквално ништо не значи, јас кога правам интервјуа за кај мене во фирма воопшто не го погледнувам тоа.
Знаеш колку луѓе има со купени дипломи, а незнаат што е програмски јазик?
Техничкото лице кое ќе го прави интервјуто одма ќе процени дали има познавање и колку, а практичниот тест само ќе го потврди тоа.
Ако веќе троши пари подобро нека ги вложи во некој проект што ќе го покаже неговото практично знаење или да научи нешто ново онлајн.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
161
294
Доста добри совети ти дадоа овде на темава, моја препорака ти е да ги послушаш сите. Тотално е различно искуството и знаењето што ќе го стекнеш на работа, за разлика од дома. Почни да се нудиш за безпари по поголемите фирми во Македонија и гледај што е можно повеќе да се докажеш додека си таму.

Битно е пробај се на интервјуа, и сите да те одбијат ќе научиш од искуството и нареден пат ќе знаеш на што треба да обрнеш внимание, ќе видиш дека поголемо значење има сопствената харизма која треба да ја оставиш на интервјуто, него вистинското знаење.

Како и секоја професија и тука ти се потребни врски, распрашај се по пријатели и роднини дали имаат контакт со некои од фирмиве да ти обезбедат барем интервју. И не ми почнувајте со идеологии: „самото знаење ќе ти донесе работа“. Сите сопственици и менаџери преферираат препорачан човек од доверба.

Широко портфолио на сопствени проекти според мене е најдобар начин да оцениш поискусен програмер, не е битно и 90% од кодот да е “позајмен“ од интернет, битно е да го разбереш и спроведеш како што треба, кога треба. И онака кога ќе почнеш да работиш, најголемиот дел од времето ќе го поминеш читајќи stackoverflow за да видиш зошто нешто не функционира.

Не се срами да позајмуваш код од интернет, зошто да мозгаш решение за некој проблем сам, кога илјадници други луѓе го имале истиот проблем и го споделиле решението на интернет. Точно повеќе искуство ќе стекнеш сам ако го решиш проблемот, но ќе изгубиш тон време. А брзината е најценета работа кај програмерите.

Додуше никогаш не сум работел професионално со програмирање, тотално различна професија имам. Чисто аматерски програмирам во C, одличен јазик за да ја научиш сржта на компјутерската архитектура, но сигурно еден од најбескорисните јазици за наоѓање работа во Македонија, така да не знам колку од ова што го зборам е точно. :D

Како и да е, со среќа во твојата идна посакувана професија. И за крај уште еден совет. Батали аргатска работа, подигни кредит и вработи аргати да програмираат за тебе, ти само иди бркај проекти да наоѓаш и лапај го најголемиот дел од колачот. :)

Поздрав.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,332
3,683
Скопје
Уште еднаш - секое искуство у фирма е сто пати подобро од било што друго. Макар и без пари. Да те стават у огин, па после ќе научиш :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
Ако има добро портфолио, не само што ќе го погледнат туку одма и ќе го контактираат ;)
Имам неколку колеги кои немаат завршено факултет и немаат никаков сертификат, а се Team Lead со страшно познавање во тоа што го работат.
Сертификатот буквално ништо не значи, јас кога правам интервјуа за кај мене во фирма воопшто не го погледнувам тоа.
Знаеш колку луѓе има со купени дипломи, а незнаат што е програмски јазик?
Техничкото лице кое ќе го прави интервјуто одма ќе процени дали има познавање и колку, а практичниот тест само ќе го потврди тоа.
Ако веќе троши пари подобро нека ги вложи во некој проект што ќе го покаже неговото практично знаење или да научи нешто ново онлајн.
Во право си, но со дипломата има предност пред друѓите во интервју, ако нема портфолио и нема диплома/сертификат, нема ни да го викнат на интервју.
 
R

Roncic

Гостин
Дипломата може да ја закачи на цид и да и се пули во оваа струка. Особено во приватен сектор.
Исто така легендата вели: колку повеќе и се пулиш поголеми се шансите да те вработат пред тој без диплома.
 
Изменето од модератор:
 • Ја почнал/а темата
 • #24

K.Filip

Intern
9 декември 2009
5
7
Фала на советите. Дефинитивно би прифатил пракса ако ми понудат, целта ми е било какво искуство да стекнам при работење на проекти, а и да научам плус нешто.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,332
3,683
Скопје
Инаку има разни сертификати што не се плаќаат и може од дома да ги полагаш. Почни со нив
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,319
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно