• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прва книга за Линукс на македонски јазик

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Me interesira dali ja ima nekoj prolistano ili barem videno knigava za cie ovie denovi pisuvaa nekoi makedonski portali za Ubuntu Linux 7.10 od Sime Arsenovski i drugiot avtor ne mi teknuva imeto sto ja promovirale na Evropskiot Univerzitet.Ima li nesto interesno vo nea sto moze da se nauci i kolku cini???
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Книгата ја имам видено и е добра за почетници, но нема нисто многу напредно и цело време се работи скоро за GUI слабо Shell. Ми се чини дека е наменета за средние или основни училишта за работа на новите PC - ja што ги добија (или ќе ги добијат) со Ubutu.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Книгата е за почетници за оние кои прв пат се среќаваат со Линукс,мислам дека е супер што ја напишаа на македонски.браво
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не сум ја разгледал до сега книгата, иако ќе ја побарам кога ќе имам малку повеќе слободно време. Секако дека ова е добар придонес за македонската информатичка технологија, да се надеваме дека во брзо време ќе се зголеми бројот на информатичка литература на македонски јазик, со што веројатно би станале информатички подобро образована нација.
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Браво за потегот (малце криво ми е, јас сакав прв книга за линукс да направам, хеххехехехехех), ептен ми е мило. Иако целата работа била преведувања само, оти има 20 книги за Убунту. ..Би било убаво книгите Novell или Red Hat што ги издава да ги видам на македонски.. оти полека полека англиски ми станува мајчин јазик. ;)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Би било убаво книгите Novell или Red Hat што ги издава да ги видам на македонски.. оти полека полека англиски ми станува мајчин јазик. ;)

Не си единствен. Кога нема на македонски, мора да се чита на англиски.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
Книгата ја имам видено и е добра за почетници, но нема нисто многу напредно и цело време се работи скоро за GUI слабо Shell. Ми се чини дека е наменета за средние или основни училишта за работа на новите PC - ja што ги добија (или ќе ги добијат) со Ubutu.

ако сакаш да учиш Shell има книга на македонски од 93та напишана од Дишан Чакмаков проф од пмф, копија се продава за 100 денари во фотокопирница зум (доле кај пмф се наоѓа)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Значи како што реков, книгата ја добив. Многу интересна е има 198 страни и е лесна за разбирање (и оној со најмалку знаење за линукс ќе може да ја разбере.)
Here's the cover of the book. BTW книгата е со големина А2 формат (тетратка од малите)
Image000.jpg
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Книгата ја имам видено и е добра за почетници, но нема нисто многу напредно и цело време се работи скоро за GUI слабо Shell. ...

Ако ти се учи Shell, кој и да е, bash, korn, или слично.. најди ја на нет, "The Shellcoders Handbook" мене ептен работа ми заврши, на англиски е, а и на стручно ниво е пишувана.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.568
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно