Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Прв републички натпревар по информатика...

Статус
Затворена за нови мислења.

Pauc

Intern
10 април 2007
15
0
Неодамна изведеното истражување на МАСИТ покажа дека ИТ индустријата во Македонија се соочува со сериозен недостаток од квалификувани кадри. Една од препораките кои произлегоа од тоа истражување беше дека треба да се продолжи со активности за запознавање на јавноста со потребите на ИТ индустријата, а особено средношколците.

Поттикната од овие сознанија, Александрија реши да го даде својот придонес кон општеството на тој начин што ќе организира Годишен републички натпревар по информатика, на кој ќе можат да учествуваат матуранти од сите државни и приватни средни училишта во Македонија.

Натпреварот ќе се одржи на 14 и 15 Април во просториите на Академијата на ИТ Александрија. За најдобрите натпреварувачи Александрија, во соработка со врвните ИТ компанија од земјата и странство, обезбеди голем број вредни награди.

Целта на иницијативата, меѓу другото е подигање на свеста кај јавноста, особено на средношколците за потребите на ИТ индустријата во Македонија.


За Повеќе ТУКА
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Jas bi sakal da odam, ama kaj nas vo skoloto ne se znae nisto be. Kakvi natprevari. Profesorite po informatika zaedno so ucenicite celi casovi chat, nema ni predavanja ni nisto. Taka da...
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ova e odlicen poteg. Kako pretstavnik na ENTER, bi sakal da objavime rezultatite od toj natprevar.Otvoreni sme za sorabotka...
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
И кај мене во школо е дива лига... еве на пример јас се трудам да бидам добар по информатика и се досега ми се добри оцени цела година и сега замислете дека сум се преместил од компјутерот без да се пријавам ми стави еден. Тоа е тоа сите професори се такви, на сите не им е гајле што ќе научат учениците само гледаат да ставаат оценки без разлика дали се добри или лоши важно они си собрале плата за месецот.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
А дали можат само матуранти да се пријавуваат на овие натпревари, или може и други. И не знам зошто е прв државен натпревар по информатика, овој што се одржува во C i Pascal, каков е, или програмирање го сметаат посебно
 

uploader

Intern
7 април 2007
4
0
Само за матуранти е натпреварот. И мислам дека на официјалниот сајт дека има , листа на повеќе категории , како на пример , дизајнер , програмер , и слично.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
А знаши во тоа е разликата, јас инаку сум пријавен на натпреварот што го организира институтот за информатика на пмф.
 

ana

Intern
10 април 2007
12
0
Osven shto e prv republichki, ovoj natprevar e najgolemoto elektronsko testiranje sprovedeno vo Makedonija. 500 natprevaruvachi za 2 dena. Toa zboruva mnogu za organizaciskite moznosti na Aleksandrija. Razbirlivo, tuka se i sponzorite, a i motivot za popularizacija na ovaa privatna obrazovna institucija
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Прво не е прв републички натпревар бидејќи ИИ организира натпревари по информатика веќе 12-13 години можеби и повеќе, како второ професорите кои ги плукате не се криви ако сакате да навлезете област како кодингот потребен е самосотен ангажман, многу решени задачки упорност и заангажираност, професорите се само да ве воведат во нештата.
Сакате да решавате задачки...

...acm.uv.es
topcoder.com
z-trening...

...Како за почеток би ви препорачал да прочитате се од литературата на Скиена па после да се изнарешавте на АЦМ и на з-тренинг.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
И јас се двоумев за тоа зошто е прв натпревар по информатика, ама видов дека во овој натпревар има повеќе категории, а натпреварот на ии е само програмирње во ц и паскал
 

ana

Intern
10 април 2007
12
0
Sekako deka ne e prv voopshto, no e prv od vakov tip, organizaciska i sponzorska zadnina
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
И јас се согласувам со HyBRiD_HeLL, државното натпреварување по информатика постои долго време кој го организира ИИ плус доколку победите на натпреварите на ИИ одите и на балканско и на светско првенство, дипломите што ги добивате од било кој од овие натпреварувања носат бодови при упис на ИИ така да ова што го организира Александрија не прво натпреварување.

Мислам дека околу спремање и воведување на учениците во информатиката професорите многу малку се залагаат, треба да се воведат дополнителни часови по информатика за изучување барем на основните алгоритми итн.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па кај мене има, за оние што се заинтересирани.

Оваа година ИИ дава стипендии за најдобропласираните, фондот им е мислам 8000 евра
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Ne znaev kade da pisam, pa tuka. Jas momentalno cekam da pocne regionalniot natprevar uste 6 minuti. Cao
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Jas bi sakal da odam, ama kaj nas vo skoloto ne se znae nisto be. Kakvi natprevari. Profesorite po informatika zaedno so ucenicite celi casovi chat, nema ni predavanja ni nisto. Taka da...

арно е што и професорите се кај вас... кај нас едвај идат на час професорите по информатика :D компјутерите слободно може да летат .. и така за ништо не вредат кинеска технлогоија :gjavol: :luzer:
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Можеби кинеска технологија, но ако не беше таа ке имаше 5 компјутера у цело школо, и тие ке беа 386ки
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Epa u informatikata ne e vazno dali ke se zavrsi rabotata, bitno e kolku efikasno. Mozeme nie i po golubi da prakame pisma i poraki.
 

Pauc

Intern
10 април 2007
15
0
Za ova bi trebalo posebna tema malce zabegavte od temata "Prv Republicki Natprevar Po Informatika" :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.257
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно