1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прв пат склопувам компјутер

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Roxas, 27 Февруари 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Шу знам, мош ќе земе да ги делка за влезе на сила.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dekomote

  dekomote
  Gaining Experience

  266
  456
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Јас да бев ќе го штекнев, затоа и му кажав да биде претпазлив. Не да пробува босански хакови.
   
 3. Roxas

  Roxas
  Intern

  16
  3
  27 Февруари 2019
  Student
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Види убаво, написе кафе и испуши цигара ако пушиш. Каблите се idiot-proof неможе да не одговараат, сигурно грешен буташ.

  GPU се исто 6+2 односно 8, незнам на V1000 дали се можда споени 8-ци или висат тие +2
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Roxas

  Roxas
  Intern

  16
  3
  27 Февруари 2019
  Student
  Zirnav na toa linkot sto go prati verger, 2x4 pinovi mozat da vlezat na toj konektor i isto kako edna osmica ke si funkcionira. Taka e napraveno na napojuvanjeto za procesori sto koristat samo 4 pina. E sea kako sto rece idiot-proof se ili ke se ukluci ili ne
   
 6. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Или ќе запали, или нема да запали.
   
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Intern

  83
  43
  21 Мај 2017
  За матична каблите се 4+4, пошто има матични што користат еден 4 пински само, тој на сликата 8 пинскиот е за графичка PCI.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  8,373
  8,000
  24 Јуни 2009
  Машко
  Tака де, изгледа не можеме да се разбереме.
   
 9. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  грешка ќе си малце .. на 8 пински (или 6+2) за PCI-e коцкастите пинови се на други позиции од тие на сликата од членот погоре
   
 10. Roxas

  Roxas
  Intern

  16
  3
  27 Февруари 2019
  Student
  zavrsen e konecno proektot, testirano probano sve raboti, uste OC na ram-ot do 3200 mhz :D
   

  Прикачени датотеки:

  excalibur, ТАТА_МАТА и на architect им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,135
  4,498
  21 Јануари 2009
  Топ си го склопил брату, ќе гази машинчево.
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,864
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Falicen konektor na 200e napojuvanje...:eek::eek:
  Toj e za dodatno 8 pinski napojuvanje. Odnosno na overklokerska maticna koja sto ima 2x8 pinski ATX napojuvanje i toa e sekundarnoto.
  Primarnoto izglea go nema.
   

Сподели

Вчитување...